Na czym wisi sufit podwieszany? – Portal PR - 24PR
Na czym wisi sufit podwieszany?

17.01.2011 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

O jakości, estetyce i trwałości sufitu podwieszanego nie decydują jedynie same płyty sufitowe, ale również konstrukcja nośna, na której są one mocowane. Producenci sufitów podwieszanych oferują dziś rozmaite rozwiązania, dostosowane do potrzeb każdego wnętrza

Stworzenie optymalnych warunków akustycznych, właściwego poziomu odbicia światła, zapewnienie wytrzymałości oraz czystości i możliwości integracji z innymi elementami instalacjami w pomieszczeniach wymaga systemowego podejścia i kompleksowych rozwiązań. Dziś jest to możliwe dzięki dobraniu i zamontowaniu odpowiedniego sufitu podwieszanego i konstrukcji nośnej.

Konstrukcja nośna, na której montowane są sufity podwieszane, powinna spełniać wiele warunków, m.in. funkcjonalności, wytrzymałości i bezpieczeństwa dla użytkowników, ale również estetyki współgrającej z aranżacją wnętrza. Odpowiedni ruszt musi być więc dostosowany zarówno do rodzaju płyt (m.in. ich rozmiarów, materiału czy krawędzi), jak i potrzeb oraz funkcji samego wnętrza. – Oprócz wielu rodzajów płyt sufitowych, w ofercie posiadamy również bogaty asortyment systemów zawieszeń – podkreśla Anna Baczkowska z firmy Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. W zależności od rodzaju płyt oraz indywidualnych preferencji inwestora, można wybierać spośród rusztów standardowych (widocznych, ukrytych i częściowo ukrytych), dekoracyjnych oraz tych do specjalnych zastosowań (m.in. przeznaczonych do pomieszczeń o zaostrzonym rygorze higienicznym).

Opatentowane pomysły

Opatentowany system zawieszeń TRULOK obejmuje pełną gamę rozwiązań spełniających wszystkie wymogi dotyczące rusztu dla sufitu podwieszanego.- System oparty jest na uniwersalnym profilu głównym PRELUDE PEAKFORM, z którym można łączyć zarówno profile poprzeczne z uformowanym zaczepem (TLX), jak i profile posiadające przynitowany łącznik zatrzaskowy (XL2). Uniwersalny profil główny dostępny jest w wersji PEAKFORM z zamkiem SUPERLOCK dla profili o szerokości 24mm i 15mm łączonych na zatrzask (XL2) lub na zaczep (TL i TLX) – tłumaczy Anna Baczkowska. Profile PEAKFORM zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu mocniejszego, bardziej stabilnego systemu zawieszenia oraz, by umożliwić szybszy i łatwiejszy montaż całej konstrukcji sufitowej. – Profile wchodzące w skład systemu TRULOK produkowane są w szerokiej gamie kolorów, również Global White odpowiadającym idealnie barwie płyt sufitowych firmy Armstrong. Na życzenie dostępnych jest ponadto 180 kolorów z palety RAL – dodaje Anna Baczkowska.

Rozwiązania dostosowane do potrzeb

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż sufitu podwieszanego na standardowej konstrukcji nośnej m.in. PRELUDE 15, PRELUDE 24 czy PRELUDE SIXTY2, która zapewnia instalację sufitów modułowych wykonanych z płyt w różnych rozmiarach – mówi Anna Baczkowska. Cechą charakterystyczną konstrukcji standardowych jest widoczność rusztu na płaszczyźnie gotowego sufitu. W niektórych wnętrzach, np. poddawanych renowacji, konieczne jest zamontowanie sufitu podwieszanego w niewielkiej odległości od stropu, a także zachowanie pełnego i stałego dostępu do urządzeń serwisowych i wszelkich instalacji (m.in. elektrycznej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej itp.). – W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się płyty sufitowe z krawędzią VECTOR montowane od dołu na standardowej konstrukcji T24, która zapewnia maksimum funkcjonalności. Ponadto w tym rozwiązaniu ruszt pozostaje niemal niewidoczny (6mm szczelina), co pozwala uzyskać efekt jednolitego, monolitycznego i bardziej dekoracyjnego sufitu – tłumaczy Anna Baczkowska.

Wnętrze estetyczne i oryginalne

Nowoczesne sufity podwieszane to dziś znacznie więcej niż tylko typowe moduły pokrywające całą powierzchnię stropu. Coraz częściej stosuje się niestandardowe
i oryginalne rozwiązania, które podkreślają indywidualny charakter i estetykę wnętrz, np. podwieszane sufity pływające. Stworzenie wyjątkowej aranżacji pod sufitem wymaga jednak również zastosowania odpowiedniej konstrukcji nośnej. – AXIOM Profiles to zestaw aluminiowych profili, które umożliwiają budowanie tzw. chmurek, czyli niezależnie podwieszonych systemów sufitowych złożonych z ramy, wewnątrz której montuje się standardowe, pełnowymiarowe płyty w formacie 60cm x 60cm – tłumaczy Anna Baczkowska. Profile pozwalają łączyć różne rodzaje i poziomy sufitów, są kompatybilne z systemem TRULOK 24mm i 15mm oraz z profilami rusztu dekoracyjnego. – Innym rozwiązaniem jest także system AXIOM Transitions, który umożliwia m.in. płynne przejście między obrzeżem sufitu wykonanym z płyty gipsowo-kartonowej i mineralnym lub metalowym sufitem podwieszanym – dodaje.

Konstrukcja do zadań specjalnych

Sufity podwieszane są obecnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej niemal w każdym segmencie rynku. Coraz częściej nowoczesne rozwiązania sufitowe wykorzystuje się także w placówkach służby zdrowia. Wnętrza szpitali, przychodni, aptek oraz indywidualnych gabinetów lekarskich to tzw. pomieszczenia czyste. Materiały wykończeniowe stosowane do ich wyposażenia muszą jednak spełniać niejednokrotnie bardzo surowe normy higieniczne. – Na potrzeby obiektów ochrony zdrowia i innych pomieszczeń o zaostrzonym rygorze higienicznym, stworzyliśmy specjalną konstrukcję nośną CLEAN ROOM – podkreśla Anna Baczkowska. – To system zawieszenia wykonany z aluminiowych profili, dzięki czemu może być stosowany również w pomieszczeniach, gdzie prowadzone są badania z użyciem rezonansu magnetycznego. Profile systemu są ponadto odporne na korozję – dodaje Anna Baczkowska. Ruszt CLEANROOM dodatkowo uzupełnia specjalna uszczelka umieszczona na styku konstrukcji nośnej i płyty, której obecność (oraz klipsa dociskowego) pozwala na uszczelnienie tego styku, bez użycia silikonu. – Konstrukcją nośną, przeznaczoną do zadań specjalnych, jest również widoczny ruszt antykorozyjny 24mm, który został wyposażonyw kompozytowy klips TLX. Cała konstrukcja, na którą składają się: uniwersalny profil główny 24 mm z zamkiem SUPERLOCK, profile poprzeczne TLX 24 (łączenie na zaczep) oraz akcesoria, pokryta jest farbą zapewniającą maksymalną ochronę przed korozją – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.