Symantec: Spamerzy zbierają siły przed kolejnymi atakami – Portal PR - 24PR
Symantec: Spamerzy zbierają siły przed kolejnymi atakami

25.01.2011 Kategoria: Komputery. Autor: admin

Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne spadki liczby wysyłanego spamu. Zazwyczaj intensywny pod tym względem okres świąteczny, tym razem okazał się czasem odpoczynku spamerów. Nie na długo jednak – już na początku stycznia niechciane wiadomości znów zapełniły skrzynki pocztowe komputerów na całym świecie.
 Wiadomości spam stanowiły w grudniu ubiegłego roku 81,69 proc. wszystkich wysyłanych e-maili (w listopadzie 2010 r. – 84,31 proc.). Najbardziej zauważalny pod tym względem spadek przyniósł czas tuż po świętach Bożego Narodzenia: 27 grudnia zaledwie 7 na 10 maili zakwalifikowanych zostało jako spam. Jest to najniższy wynik odnotowany przez specjalistów firmy Symantec w ostatnich kilku latach.

Cyberprzestępcy szukają nowych, skuteczniejszych kanałów dotarcia do zwykłego użytkownika, co może być jednym z powodów spadku liczby spamu w ostatnim czasie – tłumaczy Maciej Iwanicki, inżynier systemowy z polskiego oddziału firmy Symantec. – „Spam coraz częściej rozsyłany jest  za pomocą portali społecznościowych, takich jak Facebook lub LinkedIn. Sieciowi przestępcy idą tam, gdzie potencjalna grupa ofiar jest coraz większa – dodaje Maciej Iwanicki.  

 Mimo chwilowego obniżenia aktywności, spamerzy nie przespali Nowego Roku. Oferty wysyłane z okazji 2011 r. przypominały profesjonalnie wykonane, nieszkodliwe oferty reklamowe. Najczęściej prowadziły jednak do stron ze złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzających dane.   

Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

Kraj Proc. wysłanych niechcianych wiadomości Zmiana miesięczna
(w por. z XI 2010 r.)
Stany Zjednoczone 29 proc. + 2 pkt. proc.
Holandia 5 proc. bez zmian
Indie 5 proc. bez zmian
Rosja 4 proc. bez zmian
Brazylia 4 proc. bez zmian
Wielka Brytania 4 proc. bez zmian

 

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

Kraj Proc. wszystkich hostów phishingowych Zmiana miesięczna
(w por. z XI 2010 r.)
Stany Zjednoczone 56 proc. + 5 pkt. proc.
Kanada 11 proc. bez zmian
Niemcy 6 proc. bez zmian
Korea Południowa 3 proc. – 2 pkt proc.
Rosja 3 proc. – 1 pkt proc.

 Raport „State of Spam and Phishing” jest przygotowywany co miesiąc przez ekspertów firmy Symantec i pokazuje trendy w obszarze dystrybucji wiadomości typu spam oraz wyłudzeń poufnych informacji przez ataki typu phishing. Jego pełna wersja zamieszczana jest pod adresem http://symantec.com/spam

O firmie Symantec

Firma Symantec jest światowym liderem w zakresie zabezpieczeń, zarządzania systemamii pamięci masowych, które pomagają firmom i klientom indywidualnym w bezpieczny sposób zarządzać danymi. Centrala światowa firmy Symantec znajduje się w Cupertino w Kalifornii, a jej filie działają w ponad 40 krajach. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.symantec.pl.

UWAGA DLA WYDAWCÓW: Dodatkowe informacje na temat firmy Symantec Corporation i jej produktów można znaleźć w internetowym centrum prasowym firmy Symantec dostępnym pod adresem http:/www.symantec.com/news.

Nazwa i logo Symantec są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Symantec Corporation lub jej oddziałów, zarejestrowanymi w USA i w innych krajach. Inne nazwy mogą być znakami towarowymi odpowiednich właścicieli.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.