Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie Centrum Opieki Medycznej XXI wieku – Portal PR - 24PR
Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie Centrum Opieki Medycznej XXI wieku

26.01.2011 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: admin

Firma Cisco poinformowała o wdrożeniu jednej z najnowocześniejszych w Polsce medycznej sieci kampusowej na terenie szpitala im. Jana Pawła IIw Krakowie. Infrastruktura sieci, zbudowana w oparciu o rozwiązania Cisco, zapewnia łączność szerokopasmową na terenie całego kampusu z prędkością 10Gbps.

Szpital im. Jana Pawła II jest jedną z największych placówek służby zdrowia w Polsce dysponującą 550 łóżkami oraz 14 oddziałami całodobowymi, w tym 6 oddziałami klinicznymi. W skład rozbudowywanego obecnie kompleksu szpitalnego wchodzi 17 budynków rozrzuconych na terenie o powierzchni 10 ha. Z opieki medycznej szpitala korzysta ok. 100 000 pacjentów rocznie, z tego ponad 20 000 jest hospitalizowanych.

Wysoce bezpieczna przewodowa i bezprzewodowa infrastruktura komunikacyjna funkcjonuje jako platforma do pracy klinicznej i kompleksowego zarządzania szpitalem, co ogranicza obieg dokumentacji papierowej oraz optymalizuje obsługę pacjentów w placówce. Sieć zapewnia bezpośredni dostęp do kompletnej historii choroby pacjentów w tym obrazów diagnostycznych  wysokiej jakości – takich jak RTG , CT, MR, USG (echo) – z dowolnego miejsca kampusu szpitala,  a także do wszelkich wyników badań laboratoryjnych. Istniejąca infrastruktura umożliwia także transmisje audio-wideo w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zdalni obserwatorzy mogą na żywo oglądać operacje chirurgiczne. Pierwsza taka sesja wideo w oparciu o nową infrastrukturę kampusową miała miejsce w grudniu 2010 w trakcie konferencji „Nowoczesne techniki endoskopowe w chorobach płuc”, której uczestnicy mogli bezpośrednio zobaczyć transmitowaną operację wszczepiania zastawki odoskrzelowej i usłyszeć komentarz lekarza wykonującego zabieg.

Szpital im. Jana Pawła II jest także ważnym ośrodkiem naukowym i centrum medycznymw  Małopolsce. Lekarze dokonują tu ok. tysiąca zdalnych konsultacji badań angiograficznych rocznie z 14 lokalnych szpitali. System dzięki któremu możliwe jest przygotowanie zdalnych konsultacji został stworzony we współpracy z polskimi naukowcami. Dzięki nowej sieci informatycznej konsultacje i współpraca z innymi szpitalami stają się prostsze, a przesyłanie obrazów medycznych odbywa się jeszcze szybciej.

 Fakty:

 • Centralny system informatyczny umożliwia pełny dostęp do dokumentacji pacjenta wszystkim uprawnionym pracownikom szpitala. Elektroniczna autoryzacja gwarantuje bezpieczeństwo danych medycznych i eliminuje pomyłki ręcznego zapisywania informacji. Ponadto system umożliwia elektroniczne zlecanie badań, leków, zgłaszanie zabiegów, rezerwację sal i zarządzanie zapotrzebowaniem na sprzęt medyczny.
 • Dzięki wdrożeniu nowej sieci Cisco, pacjenci i goście szpitala  mają teraz dostęp do bezprzewodowego Internetu na wszystkich oddziałach szpitala i w budynkach administracyjnych.
 • Dzięki zaawansowanej infrastrukturze informatycznej umożliwiającej transmisje audio-wideo, uczestnicy konferencji „Nowoczesne techniki endoskopowe w chorobach płuc”, zorganizowanej w grudniu 2010 przez Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie, mieli możliwość zobaczyć transmitowaną na żywo operację wszczepiania zastawki odoskrzelowej i usłyszeć komentarz lekarza wykonującego zabieg
 • Połączenie zostało zestawione z wykorzystaniem wewnętrznej sieci LAN pomiędzy kodekiem wideokonferencyjnym Cisco TelePresence® C90 zainstalowanym w Pracowni Endoskopii Szpitala im. Jana Pawła II do którego podłączono 2 kamery (pierwsza z obrazem endoskopowym, druga z obrazem ogólnym z sali zabiegowej), a umieszczonymi na sali konferencyjnej terminalami wideokonferencyjnymi Cisco EX60 oraz Cisco TelePresence Codec C60.
  • Tego typu wideo transmisje umożliwiają natychmiastowy dostęp do obrazów z sali operacyjnej bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu lekarze znajdujący się w innych budynkach mogą udzielić porady eksperckiej specjalistom wykonującym w danym momencie badanie endoskopowe.
  • Szkielet sieci lokalnej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie działa w oparciu o przełączniki Cisco Catalyst 6509-E pracujące w systemie Virtual Switching System. Rozwiązanie zapewnia wysoki poziom niezawodności i jednocześnie pozwala na utrzymanie prostoty konfiguracji w postaci dwóch urządzeń tworzących jeden wirtualny przełącznik centralny.
   W warstwie dostępowej zastosowano  przełączniki wieżowe z rodziny Cisco Catalyst 3750 oraz dla mniejszych lokalizacji przełączniki Cisco Catalyst 2960G. Sieć bezprzewodowa działa w oparciu o kontrolery Cisco 5508 i dwuzakresowe punkty dostępowe Cisco Aironet 1142 umożliwiające pracę w standardach 802.11a/g/n. Ponadto sieć została wyposażonaw aplikację ułatwiającą zarządzanie i monitorowanie sieci – CiscoWorks LMS (LAN Management Solutions).

 Cytaty:

 • Dr n. med. Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II w Krakowie

 „Już od ponad dziesięciu lat bardzo konsekwentnie realizujemy ustaloną strategię informatyzacji placówki. Ze względu na krytyczną rolę komputerowej sieci transmisji danych, stanowiącej „krwiobieg”  dla naszych systemów informatycznych, poszukiwaliśmy technologii, która przede wszystkim będzie otwarta na  wprowadzanie multimedialnych usług komunikacyjnych (transmisja tekstu, dźwięków i wideo w wysokiej rozdzielczości). Takie rozwiązanie zapewniła nam firma Cisco.
W nadchodzącym roku planujemy dalszy rozwój sieci i migrację w kierunku zunifikowanych systemów komunikacyjnych. Planujemy także  rozszerzenie usług telemedycyny i współpracy z ekspertami spoza szpitala z wykorzystaniem technologii wideokonferencji.”

 • Jerzy Wysocki, ekspert w dziedzinie opieki zdrowotnej w firmie Cisco w Polsce

 „Zapewnienie nowoczesnej i skutecznej opieki zdrowotnej wymaga wykorzystania najnowszych  narzędzi informatycznych i komunikacyjnych. Dzięki nim lekarze mogą mieć pełen dostęp do historii  choroby, danych medycznych i informacji diagnostycznych pacjentów, a w razie potrzeby mogą się szybko skonsultować z innymi specjalistami. Ponadto szpitale mogą precyzyjnie monitorować proces leczenia pacjentów , podawanie leków oraz zautomatyzować rozliczenia z NFZ, a w rezultacie obniżyć koszty i zwiększyć efektywność funkcjonowania”.

Informacje o firmie Cisco:

Cisco (NASDAQ: CSCO) jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań sieciowych, które zmieniają sposób, w jaki ludzie kontaktują się ze sobą, komunikują i współpracują. Więcej informacji na temat Cisco można znaleźć na stronach http://www.cisco.pl i http://www.cisco.com. Polskie informacje prasowe firmy można znaleźć na stronie www.cisco.com.pl/prasa, natomiast centralny serwis informacyjny znajduje się pod adresem http://newsroom.cisco.com.

Solski Burson-Marsteller

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.