Gaviscon – lek numer 1 na zgagę już w Polsce – Portal PR - 24PR
Gaviscon – lek numer 1 na zgagę już w Polsce

04.02.2011 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

Gaviscon to pierwszy w Polsce supresant refluksu – lek, który bezpiecznie i już po 3 minutach od zastosowania uwalnia od palącego problemu zgagi, likwidując jej przyczynę – refluks. Numer 1 w Europie[1], jest od stycznia 2011 roku dostępny dla polskich pacjentów.

Niezdrowy tryb życia, stres, w wielu przypadkach może prowadzić do powstawania uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jedną z nich jest refluks czyli cofanie się do przełyku treści wytwarzanych podczas procesu trawienia. Głównym jego objawem jest zgaga powodująca silny dyskomfort i obniżająca jakość życia[2].

Powszechnie uważa się, że zgagę powoduje nadmiar kwasu solnego, znajdującego się w żołądku. Tymczasem to nie ilość kwasu decyduje o pojawieniu się dolegliwości, a cofanie się treści żołądkowej do przełyku (kwasu solnego, pepsyny i żółci)[3]. Większość dostępnych na rynku leków działa głównie na obniżenie poziomu kwasowości w żołądku poprzez jego neutralizację lub obniżenie jego produkcji. Oznacza to, że pacjenci mogą nadal cierpieć z powodu refluksu i zgagi[4]. Tymczasem optymalna terapia zgagi powinna szybko zahamować refluks.  

Gaviscon – bezpieczny, unikalny mechanizm działania i ulga po 3 minutach

Gaviscon to znany w Europie i na świecie lek, pierwszy w Polsce supresant refluksu. Gaviscon charakteryzuje się unikalnym mechanizmem działania, likwidując przyczynę zgagi – refluks.  Zawarte w leku substancje czynne, przede wszystkim blokują przedostawanie się treści żołądkowych do przełyku, likwidując tym samym objawy refluksu oraz zapobiegając uszkodzeniu przełyku. Lek po połączeniu z kwasem solnym znajdującym się w żołądku tworzy warstwę żelu kwasu alginowego[5], która unosi się na powierzchni treści żołądkowej i tym samym uniemożliwia przemieszczanie się jej wstecz. Lek zaczyna działać po 3 minutach od zastosowania, przynosząc ulgę i niwelując uczucie palenia za mostkiem. Ta swoista „tama” nie ulega wchłonięciu do organizmu.

Gaviscon w porównaniu do innych leków wykazuje większe bezpieczeństwo (brak skutków ubocznych), nie wpływa negatywnie na organizm (naturalne składniki) i jako jedyny supresant refluksu, może być stosowany przez kobiety w ciąży i okresie laktacji. W odróżnieniu od leków z kategorii inhibitorów pompy protonowej oraz H2 blokerów, Gaviscon zmniejsza ekspozycję przełyku na kwas solny oraz zwiększa średnie wartości pH na dnie żołądka, wykazując niemal natychmiastowy efekt działania.

Lek w Polsce dostępny jest w postaci:

  • zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml
  • tabletek do rozgryzienia i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg)

Preparat Gaviscon wskazany jest do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc uczucie ulgi już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Preparat z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.


[1] IMS Sales Value MAT 06/2010
[2] Irvine EJ. Gut 2004;53(Suppl IV): iv 35-9; Gaviscon Usage & Attitudes Study. Reckitt Benckiser data on file, August 2006;
Publikacje do wglądu w siedzibie firmy Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
[3] Kauer WK et al. Surgery 1997;122:874-81;  Gotley DC et al. Gut 1991; 32: 1093-9; Tobey NA et al. Am J Gastroenterol 2001; 96: 3062–70; Hopwood D et al. Gut 1981; 22:306-31;
[4] Blonski W et al. J Clin Gastroenterol 2009 (epub ahead of print);
[5] Alginian sodu

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.