Lekka konstrukcja w sportach zimowych: narty Audi Carbon – Portal PR - 24PR
Lekka konstrukcja w sportach zimowych: narty Audi Carbon

12.02.2011 Kategoria: Technologie, turystyka. Autor: admin

Połączenie wiedzy ze sportu motorowego i narciarstwa umożliwia opracowanie perfekcyjnych nart. „Audi Carbon Ski concept” to estetyczny produkt sportowy, którego purystyczna stylistyka koncentruje się całkowicie na wartościowym materiale: włóknie węglowym. Model studyjny nart, który został zaprojektowany i powstał w Audi Konzept Design München – podobnie jak samochód wyścigowy, mogą opanować tylko najlepsi. Dlatego szef zespołu stylistów Wolfgang Egger rozpoczął, razem ze specjalistami od narciarstwa z Head, prace nad produkowanymi seryjnie nartami. ”Narty Audi Carbon” mają być już dostępne w sezonie zimowym 2011/1012.

Na wszystkich etapach prac decydujący był transfer technologii z modelu studyjnego nart do produktu seryjnego. Warstwa zewnętrzna z odpornego włókna węglowego pokrywa elementy z aluminium, tytanu i drewna. Z wagą 1550 gram (długość 170 cm), powstające narty mają być 200 gram lżejsze od porównywalnych modeli. Dzięki temu będą bardzo zwrotne.
Zastosowanie włókna węglowego pozwoliło technikom uzyskać optymalną sztywność i równocześnie zminimalizować skręcanie wzdłużne. Wyjątkowa wytrzymałość, dobre tłumienie drgań i niska waga sprawiają, że narty Audi Carbon to narty carvingowe,które pod każdym względem odpowiadają idei „Przewaga dzięki technice”.

„ Audi od lat jest partnerem i sponsorem Niemieckiego Związku Narciarskiego i dlatego narty Audi to kolejny, logiczny etap tej współpracy. Tak powstał studyjny model nart „Audi Carbon Ski koncept”, którego doskonałe właściwości potwierdzili profesjonalni sportowcy”, powiedział Wolfgang Egger, szef stylistów Audi. „Seryjnie produkowane narty bazują na modelu studyjnym i charakteryzują się doskonałymi właściwościami technicznymi. Prosta stylistyka podkreśla „techniczny” wygląd włókna węglowego.

Podczas najbardziej znanych na świecie zawodów w narciarstwie alpejskim Hahnenkamm-Rennen 2011 w Kitzbühel  oraz w czasie zawodów mistrzostw świata w Garmisch-Partenkirchen 2011 klienci mieli możliwość przetestowania prototypów nart Audi Carbon. Obok wyników wielu testów przeprowadzonych przez specjalistów, również te wyniki przyczynią się do powstania perfekcyjnie przemyślanych nart.

Audi Carbon Ski concept
Przy projektowaniu nart „Audi Carbon Ski concept” (2008/2009) Audi korzystało z doświadczeń wynikających z dwudziestoletniej współpracy z Niemieckim Związkiem Narciarskim oraz z doświadczeń ze sportu motorowego. Parametry, które przez wiele lat sprawdzały się w narciarstwie zostały przeanalizowane przy użyciu kompleksowego oprogramowania zaczerpniętego ze sportu motorowego. Wynik: dane konstrukcyjne dla nart z włókna węglowego gwarantujących perfekcyjne właściwości. Eksperci z Niemieckiego Związku Narciarskiego  potwierdzili po gruntownych testach wysoką jakość nart „Audi Carbon concept”.

Narty to technicznie dopracowany sprzęt sportowy, ale równocześnie estetyczny obiekt. Dlatego ten projekt zrealizowany został w Audi Konzept Design München. Zespołowi młodych, międzynarodowych stylistów udało się przenieść geny stylistyki Audi z samochodu na narty: „ Włókno węglowe i aluminium to centralne elementy stylistyki Audi – te szlachetne materiały podkreślają wysoką jakość naszych samochodów”, powiedział Egger. „Również stylistyka nart rezygnuje ze zbędnych linii koncentrując się w pełni na materiale.”

„Włókno węglowe dzięki optymalnemu stosunkowi sztywności i wagi wykorzystywane jest w sporcie motorowym – w elementach, które muszą wytrzymywać duże obciążenia,
a równocześnie powinny być lekkie. Powiedział Dr Wolfgang Ullrich, szef Motorsport Audi AG. W samochodach wyścigowych startujących w DTM i Le Mans, również w nowym R18, kabina kierowcy, tzw. monocoque, wykonana jest z włókna węglowego. „Przy konstrukcji tych elementów z włókna węglowego wykorzystywane są te same obliczenia, co przy opracowaniu „Audi Carbon Ski concept”, podkreśla Ullrich.

Koncern AUDI

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.