Mały przewodnik po systemach operacyjnych – Portal PR - 24PR
Mały przewodnik po systemach operacyjnych

12.02.2011 Kategoria: Telekomunikacja. Autor: admin

Coraz bardziej zaawansowane technologie powodują, że telefon komórkowy może być wyposażony w funkcje, którymi dysponował do niedawna jedynie komputer. Za konkretne możliwości telefonu w znacznej mierze odpowiada zainstalowany na nim system operacyjny

Dzięki smartphonom większość czynności wykonywanych dotąd jedynie przed ekranem komputera możemy przenieść w dowolnie wybrane miejsce. Telefon komórkowy o rozbudowanych możliwościach nie tylko zapewnia stały dostęp do Internetu, ale również umożliwia efektywną pracę z wykorzystaniem aplikacji biurowych. Mimo niekwestionowanych zalet, smartphone przez dłuższy czas był zarezerwowany głównie dla przedsiębiorców oraz miłośników najnowszych technologii, którzy byli gotowi wydać na niego duże sumy. Dziś znaczna konkurencja na rynku sprawia, że inteligentna komórka jest coraz bardziej dostępna. Dzięki minimalizowaniu bariery cenowej, rzesza użytkowników mobilnych urządzeń wielofunkcyjnych rośnie, a wraz z nią wątpliwości, jaki sprzęt i oprogramowanie wybrać. Bez dobrze dobranego systemu nawet najlepszy i najnowocześniejszy smartphone może nie spełniać oczekiwań jego użytkownika, dlatego warto przyjrzeć się bliżej czterem rozwiązaniom, które zdominowały rynek.

Apple iPhone OS – celebryta wśród smartphonów

Urządzenia marki Apple znane są ze swojego eleganckiego wyglądu i dopracowania. Dotyczy to także systemu operacyjnego iPhone, który jest stabilny, a jego wyjątkową zaletą jest MultiTouch, pozwalający na intuicyjną i szybką obsługę za pomocą dotyku palców. iPhone z iOS to wygodne rozwiązanie dla osób, którym mniej zależy na skomplikowanych funkcjach i personalizacji ustawień, ale za to chętnie korzystają z rozrywki. Wystarczy powiedzieć, że na Apple Store, portalu, na którym każdy może sprzedać swój program innym użytkownikom, a pobierane aplikacje – choć płatne – są bezpieczne i sprawdzone, jest dostępnych ponad 200 tysięcy gier oraz innych dodatków. Dotąd jedną z najczęściej wymienianych wad iPhone był brak możliwości uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie, dostępny we wszystkich konkurencyjnych systemach. Najnowszy model iPhone 4, który miał polską premierę pod koniec sierpnia 2010, jest już jednak wyposażony w opcję multitasking.

Windows Mobile Pro – podobny do wersji komputerowej

System operacyjny firmy Microsoft, Windows Mobile Pro (WMP), jest funkcjonalny i wszechstronny. Użytkownicy Windows przyzwyczajeni do „okienkowego” trybu pracy poczują się komfortowo, tym bardziej, że producenci telefonów często modyfikują WMP, dodając aplikacje do synchronizacji z komputerem. W przypadku systemu operacyjnego Microsoft nie został opracowany jednolity sposób instalowania nowych programów, co daje użytkownikowi dużą swobodę, ale niesie ze sobą ryzyko dodania niebezpiecznych aplikacji. Windows Mobile Pro ma opinię systemu o nieco bardziej skomplikowanej obsłudze niż konkurencyjne OS, ale w zamian oferuje rozwiązania dedykowane dla biznesu. Wcześniejsze wersje tego systemu wymagały korzystania z rysika, ale wraz z ogólnym rozwojem smartphonów powoli odchodzi on w zapomnienie. HTC HD2, jako pierwszy wśród telefonów z systemem Windows, wykorzystuje ekran dotykowy z interfejsem HTC Sense. Posiadacze wszystkich smartphonów z WMP, w tym modeli Samsung Omnia II czy Asus P552w, mają również do dyspozycji na bieżąco aktualizowane wersje Automapy czy TomToma. Najnowszy Windows Phone 7, zaprezentowany w październiku 2010, jest systemem operacyjnym na takich telefonach jak Samsung Omnia 7, HTC HD7 czy LG Swift 7.

Symbian – przypisany do komórek

SymbianOS jest jedynym systemem operacyjnym w tym zestawieniu, który nie ma swojego odpowiednika wśród systemów komputerowych. Posiada kilka wersji różniących się głównie obsługiwanym sprzętem i interfejsem użytkownika. Ze względu na swoją wielozadaniowość jest to system innowacyjny, ale efektem ubocznym może być wolniejsze działanie. Obecnie Symbian jest popularny wśród polskich użytkowników smartphonów, co wynika częściowo z faktu, że jest zainstalowany na chętnie kupowanych w ostatnim roku modelach, takich jak Nokia N97, E72 czy 5800XM. Co więcej, na rynek niedawno weszły najnowsze produkty fińskiego koncernu z Symbianem^3: Nokia N8, C6-01 i C7-00. Pozwalają one m.in. na wygodniejszą komunikację z serwisami społecznościowymi. Mimo to, przed Symbianem niepewna przyszłość, ponieważ producenci inni niż Nokia odchodzą od tego systemu, poszukując rozwiązań lepiej współpracujących z komputerami.

Android – największy potencjał

Google Android, stworzony przez największą firmę internetową na świecie, uważany jest za platformę o bardzo dużych możliwościach. Oprócz smartphonów, jest wykorzystywany również w innych urządzeniach przenośnych, takich jak tablety PC i netbooki. Na najnowszych urządzeniach typu smartphone, Android jest dziś najchętniej instalowanym systemem operacyjnym. Bazują na nim ostatnie produkty firm HTC (Desire, Legend, Hero, Evo 4G), Samsung (Galaxy i5700) oraz Motorola (Citrus i Milestone). Oparty na Linuksie OS ma przyjazny interfejs, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że system może być łatwo uzupełniony o nowe aplikacje, jak np. MobileNavigator oferowany przez firmę Navigon czy specjalnie zaprojektowane komunikatory. – Prognozy dla Androida są bardzo optymistyczne, a sprzedaż telefonów z tym systemem rozwija się bardzo dynamicznie. Androidowi nie zaszkodziły nawet pogłoski, że twórcy systemu mogą zdalnie zarządzać zawartością, w tym instalować i kasować aplikacje w pamięci systemu – dodaje Maciej Sudorowski, ekspert współpracujący z siecią sklepów telekomunikacyjnych aetka.

Jakie potrzeby, taki OS

Wybierając smartphona powinniśmy pamiętać, że zainstalowanego na urządzeniu systemu operacyjnego nie da się już zmienić. Dlatego trzeba rozważyć wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Osobom, które telefon komórkowy wykorzystują głównie do zabawy, powinno spodobać się urządzenie firmy Apple. Symbian jest oczywistym rozwiązaniem dla wielbicieli Nokii, a użytkownikom przyzwyczajonym do komputerowych okienek i wykorzystującym smartphona do pracy można polecić Windows Mobile. Natomiast Android będzie idealny dla miłośników nowinek technicznych i osób, które cenią dużą swobodę w kreowaniu własnych ustawień.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.