Genewa 2011: Land Rover przedstawia pojazd z hybrydowym silnikiem Diesla – Portal PR - 24PR
Genewa 2011: Land Rover przedstawia pojazd z hybrydowym silnikiem Diesla

01.03.2011 Kategoria: MOTO. Autor: admin

Podczas dnia prasowego na Targach Motoryzacyjnych w Genewie, Land Rover – brytyjski producent samochodów terenowych – prezentuje swój pierwszy pojazd terenowy z napędem w technologii plug-in Diesel Hybrid. Firma planuje, że samochody z nowymi silnikami trafią do produkcji już w 2013.

Land Rover to firma, której bliska jest idea produkcji samochodów oszczędnych i emitujących niewielką ilość CO2. Rok 2011 i Targi Motoryzacyjne w Genewie, gdzie po raz pierwszy został przedstawiony model Range_e, to kolejny ważny etap w dziejach firmy. Prototyp pojazdu wyposażony jest w zaawansowany silnik hybrydowy składający się z jednostki Diesla oraz napędu elektrycznego. Land Rover planuje wprowadzić go w przyszłość do produkowanych samochodów, wraz z rozpoczęciem sprzedaży modelu z hybrydowym silnikiem Diesla w 2013 roku.

Range_e oparty jest na modelu Range Rover Sport i wykorzystuje dostępny obecnie 3,0-litrowy silnik Diesla 245KM TDV6, pracujący z 8-biegową skrzynią biegów ZF i silnikiem elektrycznym o mocy 69 kW. Model Range_e korzysta z równoległego systemu hybrydowego z akumulatorem litowo-jonowym 14,2 kW/h ładowanym z zewnętrznego źródła prądu 240V, co pozwala na przejechanie ponad 20 mil (32 km) przy zerowej emisji spalin.

Pełny cykl ładowania przy wykorzystaniu standardowego źródła energii wynosi ok. 4 godziny. Ponieważ zdecydowana większość europejskich kierowców przejeżdża dziennie odległość mniejszą niż 25 mil (40 km), technologia ta umożliwi przemieszczanie się na większości krótkich odcinków miejskich, gdzie kluczowa jest kwestia oszczędności paliwa oraz emisji spalin. W przypadku dłuższych tras, jednostka będzie wykorzystywać również silnik Diesla, optymalizując emisję CO2.

Poziom ogólnej emisji CO2 dla modelu Range_e wynosi zaledwie 89 g/km. Maksymalna moc silnika wynosi 339 KM, prędkość maksymalna to około 193 km/h, a zużycie paliwa wynosi 3.36 l/100km. Większa wydajność systemu hybrydowego pozwala na przejechanie 1.112km na pełnym baku.

Range_e posiada takie same własności terenowe pojazdu 4WD, jak standardowy model Range Rover Sport – wysoki i niski zakres, przedni i tylny mechanizm różnicowy oraz mechaniczną blokadę centralnego mechanizmu różnicowego. Zależnie od potrzeby inteligentny system kontrolny pojazdu decyduje o wyborze najwydajniejszego w danym momencie źródła mocy – napędu elektrycznego, napędu Diesla lub obu jednocześnie. Range_e korzysta także z systemu hamowania rekuperacyjnego, który odzyskuje energię cieplną wytwarzaną przez hamulce. Energia ta może być następnie wykorzystana do napędzania pojazdu, dodatkowo redukując zużycie paliwa.

„Range_e jest pierwszym pojazdem wykorzystującym zaawansowany silnik hybrydowy przy zachowaniu właściwości terenowych, których oczekują klienci Land Rovera. Jest to kolejny etap rozwoju technologii hybrydowych silników Diesla, która wprowadzona zostanie wraz z kolejną generacją naszych samochodów typu SUV w przeciągu dwóch najbliższych lat – powiedział John Edwards, Global Brand Director w firmie Land Rover.

Współpraca Land Rovera z konsorcjum CABLED

Range_e jest jednym z wielu projektów Land Rovera wspieranych przez rządową agencję brytyjską Technology Strategy Board. Obecnie 5 egzemplarzy prototypowych przechodzi program testowy w ramach projektu konsorcjum CABLED Coventry and Birmingham Low Emissions Demonstrators. Firma Land Rover przewiduje, że modele z systemem hybrydowym trafią do sprzedaży w niedalekiej przyszłości, wraz z debiutem pierwszego pojazdu z hybrydowym silnikiem Diesla w 2013 roku.

„Testowanie modeli Range_e rozpoczęliśmy w grudniu 2010 roku. 5 pojazdów prototypowych przejechało łącznie 12 tys. mil. Jesteśmy na etapie zbierania danych opartych na rzeczywistym doświadczeniu, które pozwolą nam udoskonalić finalny produkt przed wprowadzeniem go do produkcji” – Pete Richings, Główny Inżynier Technologii Hybrydowych.

Land Rover stale pracuje na rzecz zmniejszenia obciążenia środowiska związanego z emisją CO2. W ramach badań trwają prace nad zmniejszaniem wagi pojazdów, redukcją strat wynikającą z oporów ruchu oraz zwiększaniem wydajności silników. Ważną częścią badań jest także rozwijanie technologii hybrydowych.

Jaguar Land Rover przeznaczył 800 milionów funtów na rozwój przyjaznych dla środowiska technologii. Za cel wyznaczono sobie ograniczenie średniej emisji CO2 o 25% w latach 2008-2012.

Więcej informacji na www.landrover.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.