Jak wybrać dobre konto osobiste ? – Portal PR - 24PR
Jak wybrać dobre konto osobiste ?

10.03.2011 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: admin

Jesteśmy jednymi z najbardziej lojalnych narodów Europy. Konto bankowe tylko w jednej instytucji finansowej posiada aż 47 proc. Polaków. Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor dla Banku Millennium wynika, że 94% posiadaczy rachunków osobistych nie zmieniło banku przez ostatni rok. Taki ruch rozważa jednak 9% respondentów. Podobną tendencję zauważył na podstawie swoich ostatnich badań Ernst & Young. Zmiana banku to całkiem dobry pomysł, bo w ofertach kont osobistych możemy ostatnio przebierać.

Oferta kont osobistych dostępnych na naszym rynku jest bardzo szeroka. Nastał dobry czas dla tego produktu i widać to dobrze po coraz ciekawszych usługach dodatkowych i promocjach powiązanych z rachunkiem osobistym. Ostatnio do wyścigu o klienta dołączył Bank Millennium, oferując posiadaczom Dobrego Konta zwrot 3 procent wartości wydatków na zakupy dokonanych kartą debetową w sklepach spożywczych, supermarketach i stacjach benzynowych w całej Polsce. Wybrane banki oferują także korzystanie z bezpłatnego pakietu assistance lub premie pieniężne za założenie rachunku. Przed podpisaniem umowy i przeniesieniem ROR-u do innego banku warto zapoznać się dokładnie z pełną ofertą kilku instytucji, bo nie wszystkie informacje znajdziemy w reklamach.

Opłaty to zazwyczaj pierwsze, na co zwracamy uwagę przy wyborze konta osobistego. Warto przyjrzeć się im bliżej i przeanalizować dokładnie całą tabelę opłat, może się w niej kryć wiele „haczyków” i ukrytych kosztów. Banki udostępniają takie dokumenty w swoich oddziałach i na stronach internetowych. Oprócz opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku warto sprawdzić, jaką opłatę bank pobierze za przelewy internetowe, wydanie karty debetowej oraz jej obsługę, a także wypłaty z bankomatów. Korzystanie z bankomatów własnych banku zazwyczaj jest bezpłatne, ale warto zapoznać się z cennikiem opłat za wypłaty z bankomatów innych banków, a także z bankomatów za granicą. Dobrze jest zweryfikować również, jak rozbudowana jest sieć placówek banku i bankomatów oraz czy ich lokalizacja odpowiada naszym potrzebom. W przypadku kart debetowych warto sprawdzić, jakie możliwości daje karta – czy oferuje zniżki na zakupy w określonych sklepach czy usługi partnerów.

Dostępność limitu w koncie to kolejna kwestia warta sprawdzenia. Wiele osób bez takiego limitu nie może się obejść, dobrze więc przed założeniem rachunku sprawdzić, czy ta opcja jest dostępna, jak wysoki limit będziemy mogli otrzymać, jakiej wysokości oprocentowanie będzie nam naliczone za wykorzystanie limitu, a także w jakim cyklu naliczane nam będą odsetki. Niektóre banki, np. Bank Millennium, umożliwiają korzystanie z nieoprocentowanego limitu w rachunku przez 7 dowolnych dni w miesiącu rozliczeniowym.

Na koniec jeden z najważniejszych elementów bankowej oferty konta osobistego, czyli warunki korzystania z samego konta oraz z dodatkowych usług. Najczęściej jest to konieczność zapewnienia określonej kwoty miesięcznych wpływów, czasem całych zarobków. Niektóre banki wymagają również dokonania miesięcznie określonej liczby transakcji kartą do konta. Warto zwrócić uwagę, jakie będą sankcje za niedotrzymanie wyznaczonych przez bank warunków.

Po dokładnym prześwietleniu bankowych ofert nie pozostaje nic, jak tylko dopełnić formalności. Korzystanie z dobrze dopasowanego do naszych potrzeb konta osobistego może przynieść wymierne korzyści finansowe.

Agata Dorożuk

Ciszewski Financial Communications sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.