Samorządowe „wojny” o lepsze życie – Portal PR - 24PR
Samorządowe „wojny” o lepsze życie

23.03.2011 Kategoria: Samorząd. Autor: admin

Mazowieckie samorządy w ostatnich latach przekazywały znaczną część swoich budżetów na inwestycje, co przełożyło się na wysokie miejsca w niezależnych rankingach. Takie zestawienia warto brać pod uwagę nie tylko przy wyborze miejsca zamieszkania, lecz również kupując nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Samorządowcy już wiedzą, że do sukcesu nie wystarczy już dobra komunikacja z Warszawą. Obecnie, żeby przyciągnąć inwestorów i mieszkańców, trzeba zadbać o komfort życia oraz warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dobrymi przykładami pozytywnych zmian są gminy Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów i Sochaczew.

Pierwsza z nich w ostatnim pięcioleciu przeznaczała od 28 do 47 proc. swojego rocznego budżetu na inwestycje. W mieście działa m.in. nowoczesny ośrodek kultury wraz z kinem, basen, hala sportowa, stadion piłkarski, dwa muzea, galerie. Oferta edukacyjna jest również bogata. Na terenie czterdziestotysięcznej gminy jest 16 przedszkoli (oraz 8 punktów przedszkolnych lub wychowania przedszkolnego), 8 szkół podstawowych, 4 gimnazja oraz szkoła specjalna. Samorząd w tym roku zamierza oddać jeszcze 1 nowe przedszkole, a w najbliższych latach zbuduje kolejną podstawówkę oraz rozbuduje jedną z już istniejących. Nie można też nie wspomnieć o służbie zdrowia, a dokładniej o zlokalizowanym w Grodzisku Mazowieckim Szpitalu Zachodnim, który cały czas jest rozbudowywany i co roku uruchamiane są tu kolejne oddziały.

Grodzisk Mazowiecki przyciąga również nowych inwestorów, którzy tworzą miejsca pracy. Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wzrosła tu w ostatnim dziesięcioleciu o 30 proc. Wszystkie podjęte przez samorząd gminy działania znajdują odzwierciedlenie w niezależnych rankingach. W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2010 Grodzisk Mazowiecki zdobył trzecie miejsce w kategorii samorządów miejskich i miejsko-wiejskich oraz był najlepszy na całym Mazowszu.

Wspomniany już Żyrardów również stara się przyciągać nowych mieszkańców i inwestorów. Oprócz przeprowadzonej reorganizacji systemu nauczania szkolnego, który doprowadził do zmniejszenia liczby uczniów w klasach, budowy basenu, kręgielni, skate parku, boisk, czy monitoringu, zainwestował również w sieć bezpłatnego Internetu radiowego, obejmującego swym zasięgiem prawie całe miasto. Podobnie sytuacja przedstawia się w Sochaczewie, który już drugi rok króluje na Mazowszu w rankingu prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Co ciekawe, tworzony jest on na bieżąco i samorządowcy rywalizują w nim ze sobą bez przerwy. Ranking ten prześwietla gminy na wskroś, zbierając dane m.in. o poziomie obsługi mieszkańców, informatyzacji, jakości systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, działaniach proinwestycyjnych oraz proekologicznych. W zestawianiu tym również dobrze wypada Żyrardów, który w zeszłym roku był w pierwszej trójce na Mazowszu.

Wszystkie te działania przekładają się na zwiększenie atrakcyjności tych terenów. Coraz więcej warszawiaków zmęczonych korkami i drożyzną decyduje się zamieszkać w tych prężnie rozwijających się ośrodkach lokalnych.

– Na terenach położonych najbliżej Warszawy ceny gruntów są już wysokie, więc mieszkańcy zatłoczonej stolicy, pragnący zamieszkać we własnym domu z ogródkiem, coraz częściej spoglądają na obszary położone dalej niż 25 km od centrum miasta. Przy wyborze miejsca zamieszkania dobrze jest uwzględnić oprócz czasu dojazdu do pracy, również komfort życia w danym miejscu, który jest odzwierciedlany we wszelkiego typu rankingach – mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions-Inwestycje Ziemskie.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.