Gazeta do siedzenia nagrodzona w Konkursie Studenckim „Architektury-murator” – Portal PR - 24PR
Gazeta do siedzenia nagrodzona w Konkursie Studenckim „Architektury-murator”

16.04.2011 Kategoria: Konkursy. Autor: admin

 Odporna na wilgoć gazeta jako koc piknikowy, stolik tekturowy przypominający elegancki, wykrochmalony obrus to najciekawsze projekty studentów architektury nagrodzone w 12. edycji Konkursu Studenckiego miesięcznika „Architektura-murator”, jednego z najpopularniejszych w Polsce konkursów projektowych. W tym roku odbywał się pod hasłem: PIKNIK W MIEŚCIE.

Blisko 180 prac laureatów i wszystkich uczestników konkursu można do 17 kwietnia oglądać w Pawilonie Rzeźby, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

12. edycja Konkursu Studenckiego – PIKNIK W MIEŚCIE została ogłoszona w listopadzie 2010 roku. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu elementów małej architektury, zestawu przedmiotów lub pojedynczego przedmiotu umożliwiającego zorganizowanie kompletnego pikniku w przestrzeni miejskiej. Obiekt (bądź obiekty) służące do siedzenia, leżenia bądź stawiania na nim przyniesionych dań i napojów, mogły mieć charakter tymczasowy (forma do schowania lub wypożyczenia), przenośny, jednorazowego użytku, mogły być uniwersalne bądź przeznaczone dla konkretnych miejsc.

Jury złożone ze znanych polskich architektów i projektantów oraz redaktor naczelnej miesięcznika „Architektura-murator” przyznało Nagrodę Główną, II Nagrodę, trzy równorzędne Wyróżnienia oraz Nagrodę Specjalną – pozaregulaminową.

Laureatką Nagrody Głównej w wysokości 7500 złotych została Marzena Krupa, studentka IV roku Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, która zaprojektowała elegancki stolik plenerowy jednorazowego użytku, wykonany z białej tektury falistej, przypominający sztywny, wykrochmalony obrus.

II Nagrodę (3000 złotych) przyznano Annie Stojcev, studentce IV roku Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Stanisławowi Młyńskiemu z V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt „Akcja piknic w mieście. Operacja koc” to pomysł nie na produkt lub przestrzeń, tylko działanie propagujące piknikowanie – zachęca do rozdawania bezpłatnej gazety ze specjalnie zaprojektowaną, odporną na wilgoć okładką z charakterystycznym kraciastym wzorem. Autorzy projektu zauważyli także i rozwinęli praktyczne cechy gazety, jako przedmiotu użytkowego, który doskonale nadaje się do wtórnego wykorzystania – oczywiście po przeczytaniu.

.„Dla każdego z kolejnych konkursów staramy się znaleźć temat istotny dla przestrzeni miejskiej, taki, w którym szczególnie liczy się świeżość spojrzenia  młodych ludzi. PIKNIK W MIESCIE wydaje się tematem wymarzonym.  W większości przestrzeni publicznych w Polsce jest to zakazane. Pamiętając o rodzinnym, wielopokoleniowym biesiadowaniu nad Bosforem w Stambule albo piknikach w nowojorskim Central Parku, mamy nadzieje, że konkurs przyczyni się do popularyzacji takiego spędzania czasu – rodzaju integracji społecznej w przestrzeni publicznej, jednocześnie promując poszanowanie otoczenia i ekologiczne rozwiązania” – podsumowała tę edycję konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, stały członek jury.

Dotychczas we wszystkich edycjach Konkursu Studenckiego wzięło udział blisko 6000 młodych projektantów, autorów 2200 prac.

Temat Konkursu Studenckiego inny w każdej edycji, zawsze dotyczy miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst. Dotychczas rozstrzygnięto edycje: Kontenery na segregowane śmieci (1998), Na czym można usiąść w mieście? (1999), Jak odmierzać czas w mieście? (2000), Plac zabaw w mieście (2001), Punkt widokowy w mieście (2002), Brama do miasta (2003), Miasto i historia (2004), Miasto w górę i w dół (2005), Miasto na styku: relacja wnętrza z zewnętrzem przestrzeni miejskiej (2006), Akupunktura miasta (2007), Woda, radość, miasto (2008)

„Architektura-murator” jest od początku istnienia (1994 rok) pismem otwartym na świeże spojrzenie, promującym młode talenty i nowatorskie rozwiązania. Oprócz Konkursu Studenckiego, redakcja magazynu zorganizowała m.in. akcję „Nowe Piętro” – cykl comiesięcznych spotkań młodych architektów, dizajnerów i grafików, podczas których przedstawiciele trzech dyscyplin związanych z projektowaniem, pochodzący z różnych miast i środowisk, mieli okazję zaprezentować swoje prace. W Łodzi dwukrotnie odbyły się ogólnopolskie spotkania młodych architektów „Młodzi do Łodzi”, mające na celu integrację młodego środowiska architektonicznego w Polsce, konfrontację osiągnięć oraz dyskusję nad możliwościami i wyzwaniami. W 2007 roku okładki „Architektury-murator” stanowiły galerię młodej polskiej fotografii, a w 2008 roku w formie plakatu, zaprojektowane przez młodych, polskich grafików znalazły się w zbiorze Muzeum Narodowego w Poznaniu. Integralną częścią pisma są Kolumny Studenckie, twórczość młodych projektantów ma również poczesne miejsce w serwisie

12. edycja Konkursu Studenckiego – PIKNIK W MIEŚCIE była propagowana nie tylko na łamach „Architektury-murator”, w serwisie Architektura.muratorplus.pl i cotygodniowym newsletterze wysyłanym do architektów, ale również na uczelniach, we współpracy z prowadzącymi zajęcia projektowe na poszczególnych wydziałach.

 MURATOR S.A.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.