Niepowtarzalny kod wizualny Tadeusza Dominika – Portal PR - 24PR
Niepowtarzalny kod wizualny Tadeusza Dominika

26.04.2011 Kategoria: Wystawa. Autor: admin

Tadeusz Dominik – malarz, grafik, profesor warszawskiej ASP, zaliczany jest do grona klasyków polskiej sztuki współczesnej. Wyraziste w kolorach, powtarzające się okrągłe i owalne formy, to znak rozpoznawczy tego artysty. Duży zbiór prac Tadeusza Dominika będzie można oglądać od 29 kwietnia na monograficznej wystawie w Salonie Marchand. Wyjątkowo, poza godzinami pracy galerii, będzie je można zobaczyć także podczas Nocy Muzeów.

Monograficzna wystawa prac Tadeusz Dominika jest kolejną z cyklu prezentującego dorobek artystyczny klasyków polskiej sztuki współczesnej w Salonie Wystawowym Marchand. Na ekspozycję składają się okazałe obrazy olejne oraz rysunki, akwarele a także kolaże i unikatowe grafiki komputerowe artysty. Podziwiać będzie można zarówno dojrzałe warsztatowo i swobodne malarsko obrazy z lat 90. XX w. oraz z ostatniej dekady, jak i wczesne akwarele z lat 50., kiedy styl malarza dopiero się krystalizował.

Malarstwo to łączy w sobie tradycję koloryzmu z abstrakcją liryczną. Artysta swoją twórczością afirmuje otaczającą nas przyrodę, nadaje poszczególnym obiektom symboliczne kształty. W ten sposób, poprzez kompozycje złożone z barwnych plam, obrazy w sposób szczególny oddziałują na zmysły odbiorcy. Prezentowane prace stanowią kwintesencję stylu Dominika, który polega na wytworzeniu niepowtarzalnego kodu wizualnego, stanowiącego przetransponowanie osobistej wizji natury. Duża część jego prac przedstawia krajobrazy i zatytułowana jest po prostu „Pejzaż”. Artysta zabiera nas w dobrze znany świat rodzimej przyrody: bujnych ogrodów, łąk czy pól mazowieckich, ale także przyrody egzotycznej i mało dostępnej: dzikiej dżungli amazońskiej czy ascetycznej Alaski.

Wymowny styl Tadeusza Dominika doceniają polscy i światowi kolekcjonerzy. Jego prace można podziwiać w zbiorach rodzimych muzeów oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu i Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Wystawę można oglądać w dniach 29 kwietnia – 24 maja 2011 r. (z wyłączeniem weekendu majowego) w godzinach: poniedziałek – piątek od 11:00 do 19:00 oraz w soboty od 11:00 do 16:00 w Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie przy Pl. Konstytucji 2.

Dodatkowo – zapraszamy na nocne zwiedzanie wystawy podczas Nocy Muzeów – 14/15 maja, od godziny 19:00 do 1:00.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.