Pierwsze bramownice systemu viaTOLL gotowe – Portal PR - 24PR
Pierwsze bramownice systemu viaTOLL gotowe

16.04.2011 Kategoria: Logistyka, MOTO. Autor: admin

Dwie pierwsze bramownice elektronicznego systemu poboru opłat stanęły 28 marca 2011 roku na trasie ekspresowej S1 w okolicach lotniska Pyrzowice. W całej Polsce trwają intensywne prace związane z budową tych niezbędnych elementów systemu viaTOLL. Do 1 lipca 2011 roku, czyli do momentu rozpoczęcia funkcjonowania systemu w Polsce, powstanie ponad 430 takich konstrukcji.

Elektroniczny system poboru opłat – viaTOLL wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Aby mógł funkcjonować, nad wybranymi odcinkami sieci dróg płatnych włączonych do systemu muszą zostać postawione bramownice – lekkie konstrukcje zbudowane ze stalowych kratownic, wyposażone w anteny umożliwiające komunikację z urządzeniami pokładowymi viaBOX zamontowanymi w pojazdach. Za każdym razem, gdy taki pojazd minie bramownicę, zostanie naliczona opłata za przejazd określonym odcinkiem drogi płatnej włączonej do systemu.

„Bramownice to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury technicznej systemu viaTOLL. Przygotowania do ich budowy rozpoczęły się już pod koniec stycznia, kiedy wystąpiliśmy do odpowiednich Urzędów Wojewódzkich o pozwolenia na budowę. Prace budowlane w wybranych lokalizacjach rozpoczęły się na początku marca. Instalacja pierwszych dwóch bramownic właśnie została ukończona przy trasie ekspresowej S1“ mówi Marek Cywiński, Dyrektor Zarządzający firmy Kapsch Telematic Services sp. z o. o., wykonawcy systemu.

Najdłużej trwa wiązanie betonu fundamentów bramownic. Jednak nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych postawienie bramownicy trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. Prace konstrukcyjne są prowadzone równolegle w całym kraju, zgodnie z założonym harmonogramem. Wszystkie bramownice niezbędne do funkcjonowania systemu viaTOLL będą gotowe do 1 lipca.

Szczegółowe informacje dotyczące systemu viaTOLL są dostępne na stronie internetowej www.viatoll.pl.

Informacje o systemie viaTOLL

viaTOLL to system, który pozwoli użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Będzie obowiązywał w Polsce od 1 lipca 2011 roku. viaTOLL będzie obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Z systemu będą mogli dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Taka możliwość zostanie im udostępniona nie później niż od 1 stycznia 2012 roku. Dla nich viaTOLL będzie alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). System viaTOLL będzie obowiązywał na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta. Dokładna lokalizacja Punktów Dystrybucji i Punktów Obsługi Klienta będzie dostępna od 2 maja 2011 roku na stronie www.viatoll.pl. Budową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.