Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z Internetu – Portal PR - 24PR
Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z Internetu

26.04.2011 Kategoria: INTERNET. Autor: admin

Zdaniem GUS 95,8% przedsiębiorstw w Polsce ma dostęp do Internetu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w kwietniu 2010 roku. Celem analizy było sprawdzenie wykorzystania technologii informacyjnej – w tym przede wszystkim Internetu w polskich firmach. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentacyjnej próbie prawie 14 tys. przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych przekraczała 10 osób.

 Dane pokazały, że 95,8% przedsiębiorstw biorących udział w badaniu ma dostęp do Internetu. Spośród nich 84,7% wykorzystuje technologie online łączenia się z systemami bankowymii zarządzania finansami. Używanie komputera z dostępem do sieci w celach edukacyjnych czy też szkoleniowych potwierdziło także 28,2% badanych przedsiębiorstw. Pokazuje to spory postępw świadomości zastosowań internetu w biznesie, który do niedawna nie był aż tak zdominowany przez polskich internautów.

Coraz więcej firm widzi potrzebę unowocześnienia swojego miejsca pracy. Pracodawcy mają świadomość, że internet może ułatwić choćby sprawy administracyjne w zakładzie pracy. Jak wynika z badania GUS-u, aż 89,3% firm na bieżąco korzysta z internetu w kontaktach z administracją publiczną. Większość z nich może w szybki sposób pozyskać informacje potrzebne do sprawnego zarządzania. Jest to celem 77% firm, a prawie 90% odpowiadających osób uważa internet za przydatne źródło, przez które mogą odsyłać wypełnione formularze do urzędów – podkreśla Sławomir Nowak.

Dane GUS-u pokazują dysproporcję między informatyzacją firm, a województwem czy branżą, w jakiej się znajdują. Spośród 16 województw najwyższy procent przedsiębiorstw, które wykorzystują komputer z dostępem do internetu przynajmniej raz w tygodniu ma województwo mazowieckie z wynikiem 42,2%. Nieco niżej plasuje się pomorskie (39%) oraz małopolskie (32%). Najmniej firm – zaledwie 23% – używających czynnie sieci znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.  

– Samo badanie miało na celu porównanie poziomu technologicznego oraz sposobu wykorzystania komputerów i internetu w polskich firmach. Wynika z niego, że informatyzacja jest bardzo różna i zależy w dużej mierze od branży czy województwa, w którym znajduje się zakład. Zależy również od lokalizacji i możliwości dostępowych do sieci szerokopasmowej. Mimo coraz większej popularyzacji technologii satelitarnej, stosunkowo niewielu przedsiębiorców ma świadomość możliwości kupna i korzystania z takiego rodzaju technologii. Pokazuje to wciąż dużą przestrzeń dla edukacji rynku przez operatorów i dystrybutorów rozwiązań satelitarnych. Wraz z ich coraz szerszą aktywnością w tej dziedzinie, będziemy mieli do czynienia z coraz większą popularnością internetu wśród polskich firm – twierdzi Sławomir Nowak z firmy Skylogic .

Duża dysproporcja pomiędzy poszczególnymi firmami wynika także z branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. W przetwórstwie przemysłowym korzystanie z internetu co najmniej raz w tygodniu nie jest popularne. Wykorzystuje je średnio 23,1% zakładów, a w dziale odzież, tekstylia, wyroby skórzane zaledwie 8,2%. Z kolei w branży informacji i komunikacji aż 89,3% pracowników konsekwentnie korzysta z sieci raz w tygodniu. Najwięcej przedsiębiorstw korzystających z internetu – aż 97,3% – znajduje się w dziale działalności wydawniczej w zakresie oprogramowania.

– Wśród dużych firm (ponad 250 pracujących) 34,8% używa Internetu co najmniej raz w tygodniu, natomiast wśród małych (od 10-49 pracowników) niewiele mniej – 33,6%. Co więcej, pokazuje to potencjał oraz możliwość dalszego rozwoju internetu i jego zastosowań dla biznesu, również w regionach Polski, które są oddalone od miejskiej aglomeracji i szybkich łącz. Tutaj zastosowanie może znaleźć internet satelitarny, który coraz częściej odpowiada na potrzeby przedsiębiorców prowadzących działalność poza miastem – dodaje Sławomir Nowak.

O Skylogic:
Firma z Grupy Eutelsat – światowego lidera transmisji satelitarnej – dostarcza satelitarny Internet szerokopasmowy, usługi telewizji i telefonii internetowej dla przedsiębiorstw, odbiorców indywidualnych i administracji publicznej.

Teleport Skylogic to jedna z największych platform dwukierunkowych usług IP na świecie. Jest zarządzana przez wysoko kwalifikowaną kadrę inżynierską, która kontroluje sieć i zapewnia wsparcie jej użytkowników przez 24 godziny na dobę. Sieć satelitarna Skylogic jest połączona światłowodami z największymi operatorami telekomunikacyjnymi w Europie, Basenie Morza Śródziemnego, Środkowym Wschodzie, Afryce Północnej i obu Amerykach.

Unicorn Media

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.