Władzomierz: narzędzie do mierzenia stanu realziacji obietnic z expose premiera – Portal PR - 24PR
Władzomierz: narzędzie do mierzenia stanu realziacji obietnic z expose premiera

20.04.2011 Kategoria: STARTUP. Autor: admin

Stan realizacji obietnic premiera, zawartych przez niego w expose jest sprawdzany przez nowatorskie w Polsce narzędzie, nazwane Władzomierzem. Jego metodyka może być wykorzystywana do oceny realizacji obietnic nie tylko premiera, ale także przedstawicieli różnych szczebli władzy, która pochodzi z wyboru.

Władzomierz jest narzędziem, dzięki któremu można sprawdzić stan realizacji obietnic, złożonych przez Prezesa Rady Ministrów w programie działania Rady Ministrów, potocznie zwanym expose. Władzomierz nie ocenia działań rządu i słuszności podejmowanych decyzji, a jedynie – czy zostały dotrzymane złożone obietnice. Dlatego jego mottem jest fragment przedwojennej piosenki warszawskiego kabaretu autorstwa Ludwika Lawińskiego „Słowo musi być święte” – powiedział podczas inauguracji Władzomierza  Jarosław Włodarczyk.

Członkowie Press Clubu i współpracujący eksperci wyodrębnili 202 obietnice premiera Donalda Tuska, złożone w expose wygłoszonym 23. listopada 2007 roku. Pod uwagę brane są tylko obietnice mierzalne, czyli takie, które można ocenić przy pomocy wymiernych kryteriów. Oceniany jest stan realizacji obietnic, zawartych w expose, ponieważ jest to pierwsze oficjalne wystąpienie Prezesa Rady Ministrów przed Sejmem, w którym dokładnie określa plan pracy rządu, o którego powołanie wnosi – powiedział Jacek Cholewiński. Każda obietnica ma we Władzomierzu status: Jeszcze nie oceniona, W realizacji, Czekamy na konkrety lub Prace wstrzymane. Jeśli w danej kwestii zapadła decyzja, wówczas jest ona oceniana jako: Spełniona, Złamana lub Kompromis. Realizacja obietnic oceniana jest na podstawie dokumentów, oficjalnych wypowiedzi premiera lub innyc przedstawicieli rządu oraz innych oficjalnych źródeł (np. danych ZUS, GUS czy Eurostat). Stan realizacji obietnic można na bieżąco śledzić na stronie wladzomierz.pl

Władzomierz został opracowany według metodyki i za zgodą redakcji politifact.com, która za projekt Obameter w 2009 roku dostała Nagrodę Pulitzera. Przygotowania do uruchomienia projektu trwały ponad 10 miesięcy. Infor IT przygotował specjalny portal na podstawie amerykańskiego wzorca. Obietnice można przeglądać po kolei, tak jak zostały wygłoszone w expose, ale także wg tematów np. podatki, ochrona zdrowia, edukacja.

Metodyka Władzomierza może służyć do oceny stanu realizacji obietnic przedstawicieli władzy pochodzącej z wyboru na różnych jej szczeblach, nie tylko premiera i rządu – podkreślił Marcin Lewicki.

Władzomierz jest projektem obywatelskiego nadzoru nad instytucjami publicznymi. W wyodrębnianiu a następnie weryfikacji obietnic uczestniczą członkowie Press Clubu oraz eksperci, m.in. z Pracodawców RP.

Uwagi do oceny obietnicy może zgłosić każdy, używając formularza kontaktowego i wskazując źródło, na którym te uwagi opiera. Celem projektu jest wsparcie dziennikarzy w monitorowaniu dotrzymywania słowa przez polityków władzy wykonawczej. Pomysłodawcy mają nadzieję, że obecne i przyszłe – stale rozszerzane – działanie Władzomierza będzie wpływało na zmiany w sposobie funkcjonowania nadzorowanych instytucji m.in. ograniczy liczbę nieprawdziwych zarzutów kierowanych do rządu, podniesie poziom merytoryczny debaty publicznej, a samych polityków zdyscyplinuje w realizowaniu obietnic.

 Władzomierz to jest żywy projekt. Po pierwsze oceny obietnic w czasie ulegają aktualizacji i ewentualnym zmianom. Autorzy zapraszają dziennikarzy, organizacje pozarządowe i ekspertów do włączenia się w projekt i przesyłania uwag, zauważonych błędów oraz propozycji ocen kolejnych obietnic.

www.wladzomierz.pl

Fundacja Press Club
www.pressclub.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.