Jak rozwój outsourcingu wpływa na rynek nieruchomości ? – Portal PR - 24PR
Jak rozwój outsourcingu wpływa na rynek nieruchomości ?

18.05.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Nazwa outsourcing pochodzi od angielskiego outside-resource-using i oznacza korzystanie z zasobów zewnętrznych. Obecnie określany jest jako strategia zarządzania, polegająca na oddelegowaniu innemu przedsiębiorstwu zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy, dzięki czemu może ona skoncentrować swoje zasoby i środki finansowe na obszarach stanowiących podstawę jej działań.

Najważniejszymi korzyściami wynikającymi ze stosowania outsourcingu przez przedsiębiorstwa są:

  • redukcja oraz lepsza kontrola kosztów operacyjnych,
  • pozyskanie dostępu do mocy produkcyjnych najlepszej jakości oraz zasobów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje,
  • zwolnienie własnych zasobów do celów związanych bezpośrednio z działalnością firmy,
  • podział ryzyka,
  • dopływ gotówki.

Centra outsourcingowe często oferują usługi zarządzania całymi procesami biznesowymi oraz wieloma dziedzinami zarządzania. Coraz częściej firmy prowadzące działalność w Polsce decydują się na skorzystanie z dostawcy usług outsourcingowych, który pomoże zapewnić przewagę konkurencyjną dostarczając wiedzę i unikalne rozwiązania. Firmy outsourcingowe stają się niemal częścią przedsiębiorstwa, dla którego pracują.

Rozwój outsourcingu w Polsce ma wpływ na wiele dziedzin, w tym na rynek nieruchomości komercyjnych. Przedsiębiorstwa BPO (Business Process Outsourcing) oraz KPO (Knowledge Process Outsourcing) z racji na oszczędność kosztów nie umiejscawiają swoich siedzib w centrach dużych miast, gdyż nie jest to dla nich priorytetem. Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na lokalizację centrów outsourcingu są niższe koszty najmu oraz możliwość powiększenia zajmowanej powierzchni biurowej wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie pozyskanie nowego klienta wymaga od przedsiębiorstwa BPO zatrudnienia w ciągu krótkiego czasu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pracowników. Elastyczność parków biznesu pod względem możliwości ekspansji terytorialnej dostępnej powierzchni biurowej jest zatem magnesem przyciągającym klientów z branży outsourcingowej. Standardem w tego typu lokalizacjach jest możliwość oferowania najemcom elastycznej struktury najmu. Przedsiębiorstwa tej branży oczekują opcji zwiększania i zmniejszania powierzchni najmu w miarę zmieniających się potrzeb.

Obecnie nowoczesne przedsiębiorstwa Business Process Outsourcing przenoszą swoje oddziały do Polski jeszcze z innego powodu. Stały dostęp do bardzo dobrze wykształconych pracowników pozwala na podniesienie jakości świadczonych usług. Do naszego kraju zaczęły trafiać operacje zaawansowane technologicznie, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla oddziałów z Europy Zachodniej. Deweloperzy dostosowując się do uwarunkowań demograficznych polskich miast lokują swoje inwestycje w dużych ośrodkach akademickich, jak Wrocław, Łódź czy Kraków. We Wrocławiu na przykład planowana jest budowa West Forum, składającego się z pięciu do ośmiu budynków. Łódzki Park Biznesu Teofilów docelowo może być kompleksem czterech biurowców oferujących łączną powierzchnię blisko 40 000 m2, jest dedykowany dla sektora BPO i KPO. W Krakowie natomiast powstał Green Office, składający się z trzech budynków, w tzw. systemie built-to-suit, czyli pod konkretnego najemcę.

Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ

Inwestor Parku Biznesu Teofilów 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.