Moda okularowa to nie tylko oprawki, ale też szkła – Portal PR - 24PR
Moda okularowa to nie tylko oprawki, ale też szkła

29.05.2011 Kategoria: Moda, zdrowie. Autor: admin

Wiosna sprzyja nowym kreacjom, odświeżeniu swojego wizerunku oraz metamorfozom wyglądu, inspirowanym najświeższymi trendami. Styliści potwierdzą, że diabeł tkwi w szczegółach i nawet taki drobiazg, jak okulary, może radykalnie zmienić to, jak jesteśmy postrzegani. Mało kto wie jednak, że poza kolorem i kształtem oprawek, bawić możemy się także wyglądem soczewek.

 Nadchodzi czas kolorów – również szkieł

W modzie okularowej panuje ostatnio trend retro. Zaczęło się od wciąż popularnych przeciwsłonecznych „much”, których prekursorką była Audrey Hepburn, teraz trwa prawdziwy szał na hipsterskie „kujonki”, przywołujące ducha lat 70. W tym sezonie tendencja się utrzyma, a w stylistycznych poszukiwaniach cofniemy się najprawdopodobniej aż do lat 50, kiedy największe triumfy święciły „koty”. Przygotujmy się więc na prawdziwy wysyp oprawek w kształcie migdałów, ozdobionych skrzydełkami. Swoje vintage’owe projekty na ten sezon zaprezentowali już m.in. Christian Dior i Calvin Klein. Do łask powracają także odważne i nietypowe kolory oraz wzory. Stąd już tylko krok do tego, aby pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i pobawić się również barwą szkieł.

– Mało kto wie, że soczewki okularowe nie muszą być przezroczyste, brązowe czy szare – czemu nie poeksperymentować z czerwienią, błękitem czy zielenią? Za takim wyborem przemawia fakt, że to nie tylko ciekawy zabieg wizerunkowy, ale także bardzo dobry sposób na ochronę oczu – mówi Monika Krygier z firmy JZO, producenta m.in. soczewek fotochromowych Transitions. – Soczewki barwione z dodatkową powłoką UV-color nie tylko nadają okularom niepowtarzalny wygląd, poprawiają także ich właściwości ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na rynku dostępna jest szeroka oferta kolorów, a na specjalne zamówienie można zabarwić szkła na dowolny odcień.

Przed ultrafioletem uchronią tylko dobre soczewki

O ochronie przed promieniami UV mówi się zawsze, gdy nadchodzą pierwsze słoneczne dni. Wielu z nas bagatelizuje ten problem, ponieważ często nie mamy dostatecznej wiedzy na temat jego szkodliwości. A skutki promieniowania ultrafioletowego są poważne, od uczuleń, poprzez kataraktę aż do zmian nowotworowych. Eksperci ostrzegają, że kupione na straganie okulary przeciwsłoneczne za kilkanaście złotych nie spełnią swojego zadania, a wprost przeciwnie. Nie są wyposażone w filtr UV, a jedynie przyciemnione. To powoduje, że oko automatycznie dopuszcza więcej światła, aby lepiej widzieć – tak jak to się dzieje w ciemnym pomieszczeniu. Przez to nasz narząd wzroku narażony jest na jeszcze większą ilość szkodliwych promieni ultrafioletowych. Dlatego dla właściwej ochrony oczu lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i otrzymać wartościowy produkt, wyposażony w odpowiedni filtr.

Soczewki fotochromowe są innowacyjnym rozwiązaniem w ochronie oczu przed promieniami UV. Ich zaletą jest to, że podczas intensywnego słońca zmieniają swoje zabarwienie. Dzięki temu ułatwiają korzystanie z okularów zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Najnowsze produkty tego typu potrafią w ok. 30 sekund zmienić barwę od prawie całkowicie przezroczystej do ciemnej. Dzięki temu zamiast dwóch par okularów w słoneczne dni wystarczy nam tylko jedna.

Do biegania wytrzymałe i stabilne – szkła oraz oprawki

Specjalnie z myślą o miłośnikach sportu projektowane są oprawy, które doskonale dopasowują się do kształtu twarzy. Dzięki temu można ograniczyć ilość promieni UV, docierających do oka. Konstrukcja ta gwarantuje solidność oraz komfort użytkowania – okulary po prostu nie będą się zsuwać, np. w czasie biegu. Jeśli jednak nosimy szkła korekcyjne, możemy mieć problem. Będzie to miało miejsce szczególnie, gdy nie przywiążemy odpowiedniej wagi do zakupu okularów sportowych ze szkłami korekcyjnymi wysokiej jakości i o odpowiedniej konstrukcji. Silna krzywizna wywołuje bowiem liczne zakłócenia widzenia w soczewkach niedostosowanych do takich opraw.

– Dlatego przy zamawianiu okularów warto upewnić się, że wytwórca soczewki podczas jej produkcji weźmie pod uwagę czynnik krzywizny oprawki – mówi Monika Krygier z firmy JZO. – Takie rozwiązania są już dostępne na rynku i zdecydowanie warto w nie zainwestować – inaczej zamiast korygować wadę wzroku, możemy sobie tylko zaszkodzić.

Oczywiście nie tylko oprawki mają wpływ na jakość i trwałość okularów. Warto zwrócić uwagę, aby soczewki w okularach sportowych były nie tylko lekkie, ale także wytrzymywały uderzenia itp. – nie wiadomo, kiedy się przewrócimy, uderzymy, czy nawet zderzymy z innym zawodnikiem. Miłośnicy sportów rowerowych czy żeglarstwa powinni zastanowić się nad szkłami polaryzacyjnymi. Soczewki polaryzacyjne zredukują ilość oślepiającego światła, odbitego przez takie powierzchnie, jak np. asfaltowa jezdnia czy tafla wody, co zwiększy nasze bezpieczeństwo. Z tego względu te soczewki są polecane np. kierowcom.

W zdrowe oczy warto zainwestować

Co tak naprawdę jest najważniejsze przy zakupie okularów – zarówno tych modnych, jak i sportowych czy zwyczajnie użytkowych, np. do prowadzenia samochodu? Uświadomienie sobie, że oszczędzanie, nawet na szkłach przeciwsłonecznych, raczej nam się nie opłaci i że nawet, jeśli nie mamy wady wzroku, powinniśmy je zamawiać u optyka. Najtańsze soczewki mogą nam bowiem jedynie zaszkodzić, a parę zaoszczędzonych teraz złotych będzie kwotą nieporównywalnie małą do tych, jakie będziemy musieli przeznaczyć na leczenie w przyszłości. Pamiętajmy również, że to nie oprawki ochronią nasze oczy – bezpieczeństwo zapewnią jedynie odpowiednie soczewki okularowe.

JZO

www.jzo.com.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.