Motoryzacja czystsza i bezpieczniejsza – Portal PR - 24PR
Motoryzacja czystsza i bezpieczniejsza

19.05.2011 Kategoria: MOTO. Autor: admin

W środę  w Berlinie rozpoczął się Michelin Challenge Bibendum 2011 – światowe spotkanie ekspertów, przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego, naukowców, polityków i ekonomistów – zajmujących się zrównoważonym transportem. W konferencjach, seminariach i wystawach weźmie udział 6000 uczestników. Na wystawie na zamkniętym lotnisku Tempelhoff będzie można zobaczyć samochody z alternatywnym napędem takich firm jak Mercedes, Volksavegen, Porshe, Toyota i Citroen. Podczas pięciodniowej imprezy, organizator Michelin pokaże wiele swoich innowacji, m.in. samoreperującą się oponę do samochodów osobowych. Największe koncerny motoryzacyjne zaprezentują 270 prototypów oraz pojazdy seryjne wyposażone w innowacyjne technologie proekologiczne.

Pierwsza Samoreperująca się opona

Samoreperująca się opona Michelin to odpowiedź na oczekiwania kierowców. Jest ona bezpieczna i ekonomiczna, stanowi także symbol walki o jak najlepsze wykorzystywanie materiałów, gdyż rzadziej wymieniana opona może pokonać większe odległości

Te rewolucyjne opony Michelin są stworzone przy wykorzystaniu unikalnych mieszanek gum, który natychmiast wypełniają wszelkie dziury i przebicia w bieżniku.

Nowa mieszanka jest bardzo stabilna, co oznacza, że opona nie zapada się, gdy samochód jest zaparkowany w jednym miejscu przez długi czas. Co więcej, opona nie powoduje wibracji, gdy wykorzystana jest ta mieszanka gum, która również nie ma negatywnego wpływu na pozostałe osiągi opony, takie jak opory toczenia, a co za tym idzie, na zużycie paliwa.

Według średnich danych statystycznych, na europejskich drogach opony ulegają przebiciu co 75 tys. km.

 Opona, oprócz poczucia bezpieczeństwa, przynosi także korzyści dla środowiska. Zmniejsza się zapotrzebowanie na opony zapasowe. Możliwość zrezygnowania z wyposażania aut w koła zapasowe i narzędzi potrzebnych do jej wymiany, będzie oznaczać zmniejszenie całkowitej masy pojazdu. W wyniku tego, samochód będzie lżejszy o prawie 30 kg.

Kolejną innowacją prezentowaną podczas Michelin Challenge Bibendum 2011 będzie koncepcyjna opona do samochodów ciężarowych, która umożliwi zwiększony załadunek auta przy jednoczesnym zmniejszaniu energii pochłanianej podczas jazdy. Nowa opona do aut ciężarowych będzie miała maksymalny udźwig 5 ton, Oznacza to, że naczepa z dwoma osiami będzie w stanie przewieźć tyle ładunku, co naczepa trzy osiowa. Oznaczać to będzie znaczące oszczędności dla przewoźników, którzy będą mogli przewozić większe ładunki mniejszymi autami ciężarowymi.

Organizatorzy i uczestnicy tegorocznego Michelin Challenge Bibendum postawili sobie za cel wypracowanie metod wdrażania inteligentnych systemów transportu, głównie w miastach w największym stopniu dotkniętych negatywnymi skutkami dynamicznego rozwoju motoryzacji.

Pojazdy, prezentowane przez firmy biorące udział w Michelin Challenge Bibendum 2011, wezmą udział w paradzie pod Bramą Brandenburską w czwartek, 19.05.

Michelin organizuje Challenge Bibendum już po raz 11. Aktualne pozostają słowa wypowiedziane w 1998 r. podczas pierwszej imprezy przez ówczesnego szefa Michelin Édouard Michelin: „Pojazd, o jakim marzyliśmy – nieszkodliwy i zintegrowany ze środowiskiem – staje się rzeczywistością. Przyspieszenie tego procesu zależy wyłącznie od nas. Albo czyste powietrze, albo samochody? Dla mnie wybór jest jasny… I jedno, i drugie”.

Zrównoważony transport jest nie tylko ekologiczny, lecz także bezpieczny. Tegoroczna edycja Challenge Bibendum zbiega się z zainaugurowaną 11 maja br. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Dekadą Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 Michelin Polska

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.