Prototyp elektrycznego samolotu „eGenius” finansowany przez Airbusa w powietrzu – Portal PR - 24PR
Prototyp elektrycznego samolotu „eGenius” finansowany przez Airbusa w powietrzu

28.05.2011 Kategoria: Technologie. Autor: admin

Airbus wspiera podstawowe badania na rzecz bardziej ekologicznego i wolnego od szkodliwych emisji przemysłu lotniczego

 Sześć tygodni po pierwszej publicznej prezentacji na międzynarodowych targach Aero-Expo we Friedrichshafen (Niemcy), samolot demonstracyjny „eGenius”, wykonany według technologii finansowanej przez Airbusa, wykonał swój dziewiczy lot po starcie z lotniska w Mindelheim (Bawaria, Niemcy). W trakcie 20-minutowego lotu sprawdzano przede wszystkim właściwości pilotażowe samolotu oraz unikatowy układ napędowy.

Samolot „eGenius” wyposażono w elektryczny układ napędowy, którego górna granica podczas lotu wynosi na 60 kW. W trakcie dalszej serii lotów testowych stopniowo powiększana będzie obwiednia lotów, w miarę testowania wydajności i niezawodności napędu elektrycznego w powietrzu.

Prace nad prototypem „eGenius”, zaprojektowanym przez Instytut Projektowania Lotniczego Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy), są wspierane przez Airbusa jako głównego sponsora w ramach programu ograniczania emisji i rozwoju bardziej ekologicznego przemysłu lotniczego. Airbus bada długofalowy potencjał energii elektrycznej jako alternatywnego źródła energii w lotnictwie. Dane zebrane w trakcie operacji praktycznych z udziałem samolotu „eGenius” zostaną przeanalizowane przez zespoły Airbusa ds. przyszłych projektów w celu dalszych prac nad tą technologią i lepszego zrozumienie oferowanych przez nią możliwości.

Airbus wspiera różne projekty badawczo-technologiczne w ścisłej współpracy z uniwersytetami i instytutami badawczymi. Poza monitorowaniem technologii napędu elektrycznego Airbus pracuje także nad technologią ogniw paliwowych jako alternatywnego źródła energii, która umożliwia  działanie samolotu wo;lne od emisji na ziemi. Ponadto Airbus mocno angażuje się we wdrażanie i testowanie technologii biopaliw oraz aktywnie wspiera instalację lokalnych biopaliwowych łańcuchów wartości w całym świecie.

 dane dotyczące samolotu eGenius:

  • Rozpiętość skrzydeł            16,86m
  • Maks. masa startowa         850 kg
  • Szeroki kadłub dla dwóch pilotów siedzących obok siebie
  • Zasięg                                 400 km
  • Prędkość przelotowa          do 235 km/h
  • Moc silnika                          60kW
  • Odpowiednik zużycia paliwa na 1 pasażera na 100 km: 0,6 l paliwa

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.