Rynek mieszkaniowy – w drogich dzielnicach można znaleźć atrakcyjne oferty! – Portal PR - 24PR
Rynek mieszkaniowy – w drogich dzielnicach można znaleźć atrakcyjne oferty!

16.06.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Najdroższe ceny mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego można spotkać w centralnych rejonach miast. Zgodnie z obiegową opinią na zakup lokalu mieszkalnego w takich dzielnicach mogą pozwolić sobie tylko osoby z grubym portfelem, a przeciętny Kowalski nie ma tutaj, czego szukać. W rzeczywistości, jeżeli poświęci się trochę czasu na poszukiwania, to nawet w takich obszarach można znaleźć projekty oferujące trochę tańsze mieszkania.

Poniżej przedstawione zostało zestawienie zawierające pięć warszawskich dzielnic z najwyższą średnią ceną lokali z rynku pierwotnego w I kwartale 2011 r.

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego w pięciu najdroższych dzielnicach Warszawy, I kwartał 2011 r. (tys. zł/mkw.)

Dzielnica Średnia cena tys.zł/mkw.
Śródmieście 17,9
Mokotów 10,6
Ochota 10,0
Wola 9,5
Ursynów 8,9

Źródło: Raport „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy. I kwartał 2011 r.” Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Najdroższą dzielnicą Warszawy jest Śródmieście, jak widać z przedstawionej tabeli średnia cena wynosi tam blisko 18 tys. zł/mkw. W pozostałych rejonach jest już taniej, jednak nawet mimo to stawki są nadal stosunkowo wysokie.

Warto dodać, że przeciętne ceny za mkw. powierzchni oddają ogólną charakterystyką poszczególnych rejonów miasta. Najniższe ceny mieszkań zazwyczaj mają miejsce w peryferyjnych dzielnicach, gdzie zabudowa nie ma jeszcze bardzo zwartego charakteru i jest stosunkowo dużo miejsca na nowe inwestycje. Z kolei w centrum można spotkać najwięcej inwestycji apartamentowych i tych oferujących wyższy standard. Warto zauważyć, że w tych centralnych dzielnicach, postrzeganych jako tradycyjnie droższe rejony stolicy osoby zainteresowane kupnem nowego mieszkania mogą znaleźć lokale w cenach znacznie niższych od przeciętnej.

W Śródmieściu w inwestycji Apartamenty Murano można znaleźć gotowe mieszkania o za około 9 tys. zł/mkw., jednak w tym wypadku należy się spieszyć, gdyż zostało już tylko kilka ostatnich jednostek. Na Ochocie przykładem inwestycji, w której można kupić mieszkania po cenie niższej od średniej dla całej dzielnicy jest projekt Apartamenty Ochota, gdzie stawki zaczynają się od 8 tys. zł/mkw. Również na Woli gdzie zlokalizowanych jest sporo droższych projektów, w których za jednostkę powierzchni często trzeba wyłożyć nawet po kilkanaście tysięcy zł, można znaleźć kilka przysłowiowych „rodzynków”. Przykładem w tym wypadku może być inwestycja Oxygen powstająca w okolicach ulicy Grzybowskiej, gdzie ceny mieszkań o podwyższonym standardzie zaczynają się również od około 8 tys. zł/mkw. Z kolei na Ursynowie w pierwszym etapie projektu Sakura lokale mieszkalne można kupić za niecałe 8,4 tys. zł/mkw. W tym miejscu warto dodać, że średnia cena nowych lokali dla Warszawy wyniosła w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku 8,9 tys. zł/mkw. – co tym bardziej zwiększa atrakcyjność przedstawionych ofert.

Podsumowując należy zaznaczyć, że w każdej z drogich dzielnic Warszawy można znaleźć oferty o cenie niższej od średniej stawki. Decydując się więc na zakup wymarzonego mieszkania, warto poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwania, co może przełożyć się na wymierne, nieraz znacznych rozmiarów oszczędności.

Emmerson S.A.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.