Tata do przytulania i poznawania – Portal PR - 24PR
Tata do przytulania i poznawania

20.06.2011 Kategoria: Dziecko, zdrowie. Autor: admin

Dużo mówi się na temat macierzyństwa, przygotowania do ciąży, porodu, karmienia piersią. Podkreśla się rolę Matki Natury, która uposażyła kobietę w instynkt wspierający ją w roli matki. A ojciec? Jego rola jest bezcenna, zarówno w pierwszych momentach życia dziecka jak i później, kiedy rola taty stawia przed nim coraz większe wyzwania i problemy…

Krok pierwszy: ciąża

Kiedy partnerka po pierwszym szoku, łzach euforii, lęku i obaw zaczyna przyzwyczajać się do stanu „dwa w jednym”, pojawiają się pierwsze objawy ciążowe: mdłości, senność. Wie, że nadchodzą zmiany. A parter? Szuka sobie miejsca. Bo co może zrobić poza podawaniem herbatki imbirowej oraz koca i poduszki. Ale uwaga – te 9 miesięcy, w których partnerka inkubuje owoc wspólnej miłości, to czas nie tylko potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka oraz rozkwitu instynktów macierzyńskich u matki! Współczesny świat wymaga od mężczyzny „świadomego ojcostwa”, zaangażowanego w rozwój małego człowieka zarówno przed jak i po urodzeniu. Dlatego tak ważne jest wspólne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Można tam zdobyć nie tylko przydatne na przyszłość informację ale spotkać towarzyszy we wspólnej drodze do celu – powiększenia rodziny.

Tomek wspomina: – Zajęcia w szkole rodzenia pomogły mi przełamać strach przed małymi dziećmi. Wcześniej bałem się, że zrobię im krzywdę.

Krok drugi: przywitanie

Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że dziecko słyszy w łonie matki. Poznaje bicie maminego serca, jej głos ale uczy się też innych dźwięków. Jednym z nich powinien być głos taty.

Bliskość to podstawowa potrzeba małego dziecka. W budowaniu więzi i zaspokajaniu potrzeby bliskości świetnie sprawdzają się popularne ostatnio chusty do noszenia dzieci. Pozwalają one na noszenie niemowląt już od pierwszych dni życia. To niepowtarzalna szansa dla taty aby poczuł bliskość swojego dziecka, poznał jego potrzeby, zrozumiał wysyłane sygnały, przytulał i pokazywał świat! Chusta jest nagrodą w konkursie z okazji Dnia Ojca:

Paweł towarzyszył swojej żonie przy porodzie, niestety sytuacja skomplikowała się i konieczna była operacja: – Gdy przewieźli do mnie Kacpra strasznie płakał. Wyjąłem go i przytuliłem. Uspokoił się. Potem nosiłem go w chuście Polekont, którą poleciła nam położna w szkole rodzenia. Miałem wolne ręce a Kacper spał przy mnie spokojnie. Widzę, że bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa. Chustę polecam każdemu tacie!

Krok trzeci: poznawanie

Mama i Tata to tandem, w którym oboje mają do spełnienia bardzo ważną rolę. Najczęściej to mama spędza z noworodkiem większą część czasu, karmi, przewija, śpiewa i przytula. Tata jest atrakcją popołudniową, oczekiwaną przez cały dzień. Wspólny popołudniowy spacer to oddech dla mamy ale i niepowtarzalna okazja na wspólne odkrywanie świata. Dzieci szybko rosną. Już po chwili spacery z wózkiem przeradzają się w budowanie zamków w piasku, zdobywanie wielkiej zjeżdżalni i obserwowanie żuczków w trawie. Z czasem pojawiają się coraz bardziej skomplikowane pytania, wyzwania konstrukcyjne i zagadnienia encyklopedyczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach bogactwo Internetu znacznie ułatwia pokazywanie świata kolejnemu pokoleniu.

Krok czwarty: partnerstwo

Przytulanie i poznawanie świata to początek wspólnej drogi: ojca i syna czy córki. Gdy malec zacznie już przemieszczać się o własnych siłach, wspólne wyprawy stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Wędrówki po górskich szlakach to doskonały czas na pogłębienie więzi z dorastającym dzieckiem. Okazja do przedyskutowania poglądów i do zwierzeń. Dobra relacja z nastolatkiem to prawdziwy skarb, którym poszczycić mogą się spełnieni ojcowie.

Budowanie dobrych relacji ze swoimi dziećmi warto zacząć od samego początku. To rola życia: trudna ale dająca ogromną satysfakcję. Dziś nie można być już tylko niedzielnym ojcem. Tatę łączą z dziećmi wspólne pasje, sposób spędzania wolnego czasu. Z czasem ojciec przestał być już tylko mentorem, a został przyjacielem.

http://polekont.pl/konkurs-z-okazji-dnia-ojca/

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.