DTZ: Wszystkie sektory polskiego rynku nieruchomości komercyjnych notują wzrosty – Portal PR - 24PR
DTZ: Wszystkie sektory polskiego rynku nieruchomości komercyjnych notują wzrosty

29.07.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

W reakcji na coraz lepsze warunki rynkowe i dalsze perspektywy wzrostu gospodarczego widoczne jest odbicie na rynkach powierzchni handlowych, biurowych i magazynowych. Wzrosła również wartość wolumenu transakcji inwestycyjnych w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku wynika z raportu Property Times Poland Q2 2011 przygotowanego przez firmę DTZ. 

Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej (definiowanej jako powierzchnie znajdujące się w obiektach handlowych powstałych po 1990 roku i liczących powyżej 5 000 m kw.) osiągnęła poziom 10,5 miliona m kw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku powstały obiekty o łącznej powierzchni 290 000 m kw. Sektor ten notuje wzrosty zarówno w przypadku podaży, jak i popytu na nowe powierzchnie. DTZ szacuje, że w całym 2011 roku do użytku zostanie oddanych ponad 500 000 m kw. (GLA) powierzchni handlowych. Największe projekty, które powstaną do końca tego roku to Millenium Hall w Rzeszowie i Kaskada w Szczecinie. W trakcie realizacji znajdują się duże inwestycje, których ukończenie planowane jest po 2011 roku. Zaliczają się do nich Galeria Katowicka,Alfa Grudziądz czy Galeria Olimpia w Bełchatowie. Zauważalny jest trend prowadzenia inwestycji na terenie mniejszych miast. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku ponad 50% oddanej do użytku powierzchni znajduje się w miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 200 000 (np. Leszno, Nowy Sącz, Ostróda czy Słupsk).

Ważnym trendem, który obserwujemy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jest wzrost zainteresowania deweloperów i włascicieli centrów handlowych procesami rozbudowy oraz repozycjonowana starszych obiektów handlowych w celu podniesienia ich wartości oraz zwiększenia przepływów pieniężnych przez nie generowanych – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ.      

Największy polski rynek powierzchni biurowych, który znajduje się w Warszawie, w ciągu pierwszego półrocza powiększył się o 28 000 m kw. nowej powierzchni i osiągnął poziom 3,5 miliona m kw. W związku z malejącą liczbą pustostanów i wzrastającym popytem wzrosły stawki czynszu (o 1-2 euro miesięcznie) do poziomu 24-26 euro za m kw. w najlepszych lokalizacjach. W budynkach zlokalizowanych poza ścisłym centrum stawki nie zmieniły się i wynoszą od 14-16 euro za m kw. Przewidujemy, że na przestrzeni kolejnych 12 – 18 miesięcy ceny nie zmienią się. Wzrosnąć mogą jedynie stawki za wynajem powierzchni w Centralnym Obszarze Biznesu o ok. 0.5-1 euro – mówi Anna Staniszewska.  

Najmniejszą dynamikę pod względem wzrostu podaży zaobserwowano na rynku powierzchni magazynowych. Wybudowano jedynie niecałe 100 000 m kw. nowej powierzchni. Deweloperzy koncentrują się na projektach typu built-to-suit czyli budowanych na zamówienie konkretnych podmiotów. Zauważalny jest jednak znaczący wzrost popytu w tym sektorze: w ciągu pierwszego półrocza wynajęto 800 000 m kw. powierzchni (renegocjacje umów i wynajem nowej powierzchni), co w obliczu utrzymujących się przez ostatnie miesiące wysokich poziomów pustostanów, pozytywnie wpłynie na relację między podażą a popytem. Wzrost wolumenu wynajętych powierzchni oznacza spadek poziomu wolnej powierzchni, który wyniósł 13,5% w porównaniu do 15,3% na koniec 2010. Stawki czynszu kształtują się obecnie na poziomie 5,3 euro za m kw./mies. w Warszawie oraz od 3,3 do 3,5 euro za m kw./mies. w regionalnych lokalizacjach, co w przypadku tych ostatnich oznacza niewielki wzrost (z 3 – 3,3 euro).       

W trendzie wzrostowym znajduje się rownież rynek inwestycyjny: w ciągu pierwszych 6 miesięcy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ulokowano 1,1 miliarda euro, co stanowi blisko 60% wszystkich transakcji zamkniętych w 2010 roku. Wzrosła również średnia wartość transakcji z 40 do 60 milionów euro. DTZ przewiduje, że wartość transakcji w całym 2011 roku osiągnie poziom 2,5 miliarda euro. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się najlepsze nieruchomości z sektorów handlowego i biurowego. Tylko 10% wszystkich transakcji dotyczyło sektora powierzchni magazynowych. Stopy zwrotu na rynku powierzchni handlowych i biurowych kształtują się na poziomie pomiędzy 6,25% a 6.50%. W przypadku powierzchni magazynowych stopy zwrotu kształtują się na poziomie 8,50%. W nadchodzących kwartałach DTZ przewiduje kompresję stóp procentowych. Rynek inwestycyjny w Polsce zdominowany jest przez kapitał zagraniczny. Najbardziej aktywni są inwestorzy z Francji, Niemiec i Austrii. Na polski rynek powracają też gracze z Holandii i USA – podsumowuje Anna Staniszewska.         

DTZ jest globalnym doradcą z zakresu nieruchomości, posiadającym biura zlokalizowane w 140 miastach w 42 krajach. Firma działa na rzecz firm, a także instytucji rządowych i samorządowych. 

Firma świadczy usługi z zakresu

  • doradztwa inwestycyjnego,
  • pośrednictwa,
  • pozyskiwania gruntów,
  • doradztwa inwestycyjno-budowlanego,
  • badań rynkowych,
  • wycen nieruchomości,
  • zarządzania nieruchomościami.

 Korzenie przedsiębiorstwa sięgają 1784 roku, kiedy została utworzona w Wielkiej Brytanii spółka, która wraz z przemianami własnościowo-prawnymi i systematycznym zwiększaniem skali działania przekształciła się w firmę DTZ.

W Polsce firma DTZ obecna jest od 1994 roku, stanowiąc część spółki DTZ Holdings plc, notowanej od 1987 r. na giełdzie papierów wartościowych w Londynie. DTZ w Polsce zatrudnia ponad 250 osób.

www.dtz.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.