KE przyjęła rozporządzenie w sprawie informacji na temat żywności – Portal PR - 24PR
KE przyjęła rozporządzenie w sprawie informacji na temat żywności

06.07.2011 Kategoria: Kulinaria, PRAWO. Autor: admin

Oświadczenie Komisarza Johna Dallego: przyjęcie rozporządzenia w sprawie informacji na temat żywności to dobra wiadomość dla konsumentów
Parlament Europejski przyjął właśnie rozporządzenie w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

John Dalli, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, wydał następujące oświadczenie:

„Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą ważną decyzję. Jest ona efektem rozpoczętych trzy lata temu działań, mających pomóc konsumentom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji przy zakupie żywności. Wynik głosowania w Parlamencie stanowi istotny krok w kierunku dalszego wzmacniania pozycji konsumentów i przyczynia się do walki z otyłością i chorobami przewlekłymi, których poziom w UE stale rośnie.”

To porozumienie to dobra wiadomość dla konsumentów.

Wzmocni ono ich pozycję, między innymi poprzez wprowadzenie:

  • minimalnego rozmiaru czcionki stosowanej do przedstawiania obowiązkowych informacji, aby poprawić ich widoczność dla konsumentów
  • obowiązkowych informacji żywieniowych, mających na celu pomoc konsumentom w identyfikacji żywności odpowiadającej ich osobistym preferencjom lub wymaganiom dietetycznym
  • obowiązkowych informacji na temat alergenów w żywności paczkowanej, niepaczkowanej oraz sprzedawanej w restauracjach, aby umożliwić konsumentom lepszą dbałość o zdrowie
  • obowiązkowe oznaczanie kraju pochodzenia mięsa wieprzowego, baraniego i koziego oraz drobiu. Nadanie ram dobrowolnemu oznaczaniu pochodzenia pomoże zmniejszyć ryzyko wprowadzenia konsumentów w błąd i zapewni równe warunki konkurencji przedsiębiorstwom spożywczym.

Pragnę również publicznie wyrazić swoją wdzięczność i uznanie wszystkim, dzięki którym możliwe było osiągnięcie tego wyniku – Parlamentowi Europejskiemu, prezydencji węgierskiej i poprzednim prezydencjom UE, Radzie oraz służbom Komisji. Jestem szczególnie wdzięczny dr Renate Sommer – sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego w tej sprawie – za jej ciężką pracę i zaangażowanie w znalezienie zrównoważonego kompromisu z Radą.

Oczywiście dzisiejsza decyzja to wynik kompromisu. Z żalem stwierdzam zatem, że w niektórych kluczowych obszarach rozporządzenie nie idzie tak daleko, jak bym sobie tego życzył. Nie poparto na przykład pierwotnego wniosku Komisji dotyczącego określania wartości odżywczej na przodzie opakowań. Stworzenie ram umożliwiających dobrowolne włączenie informacji o wartości odżywczej na przodzie opakowań stanowi jednak krok w dobrym kierunku.

Z żalem zauważam, że napoje alkoholowe zostały na tym etapie wyłączone z wymogów oznaczania składników i wartości odżywczej. Będę jednak dalej dążył do osiągnięcia odpowiedniej równowagi w tej dziedzinie, gdy ponownie zajmiemy się tą kwestią w przyszłości.”

MEMO/11/481
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.