Lufthansa uruchamia loty rejsowe z wykorzystaniem biopaliw – Portal PR - 24PR
Lufthansa uruchamia loty rejsowe z wykorzystaniem biopaliw

15.07.2011 Kategoria: Transport. Autor: admin

W trosce o środowisko: Lufthansa pierwszą linią lotniczą na świecie stosującą paliwo biosyntetyczne w lotach rejsowych

Lufthansa rozpoczyna dziś sześciomiesięczną próbę użycia biopaliwa w regularnych lotach rejsowych. Należący do Lufthansy samolot Airbus A321 o numerze rejestracyjnym D-AIDG będzie obsługiwać trasę Hamburg-Frankfurt-Hamburg cztery razy dziennie. Jeden z silników samolotu zasilany będzie mieszanką tradycyjnego paliwa oraz paliwa biosyntetycznego w proporcji 50/50. Biopaliwo do silników odrzutowych zostało zatwierdzone przez Amerykańskie Towarzystwo Testowania i Materiałów (American Society for Testing and Materials, ASTM).

Ponieważ biopaliwo posiada podobne właściwości co paliwo tradycyjne, może być stosowane we wszystkich rodzajach samolotów bez konieczności modyfikacji samolotu lub samego silnika. Pierwszy lot w ramach sześciomiesięcznego okresu próbnego o numerze rejsowym LH 013 rozpocznie się dzisiaj o 11.15 z Hamburga do Frankfurtu. W okresie testowym zastosowanie biopaliwa pozwoli ograniczyć poziom emisji CO2 o ok. 1500 ton.

Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce, powiedział: „Lufthansa to pierwsza linia lotnicza na świecie, która użyje biopaliwa w codziennych lotach rejsowych. Tym samym kontynuujemy naszą sprawdzoną i skuteczną strategię proekologiczną”. Ponieważ transport lotniczy jest jedynym sposobem podróżowania, który w dającej się przewidzieć przyszłości będzie nadal zależny od paliw płynnych, branża lotnicza oraz środowiska badawcze muszą opracowywać i testować alternatywne rozwiązania. „Zasoby surowców naturalnych są ograniczone” – ostrzega Buyse, dodając, że konieczne jest także obniżenie poziomu emisji CO2. Według niego głównym celem długofalowych testów operacyjnych jest zbadanie wpływu biopaliw na serwisowanie maszyn i czas życia silników samolotowych.

Biosyntetyczne paliwo stosowane przez Lufthansę jest wynikiem przetwarzania czystej biomasy (biomasa przetwarzana w ciecz – BtL) i zawiera rośliny jatrofę i lnicznik oraz tłuszcze zwierzęce. W procesie zaopatrzenia w biopaliwa Lufthansa dba o to, by pochodziły one od ekologicznych dostawców i powstawały w wyniku ekologicznych procesów produkcyjnych. Dostawcy muszą dowieść ekologiczności stosowanych procesów oraz spełnić kryteria przyjęte przez Parlament Europejski i Radę w Dyrektywie o Energii Odnawialnej. „Lufthansa gwarantuje, że produkcja biopaliwa nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla produkcji żywności i nie przyczynia się do zniszczenia lasów deszczowych” – podkreślił Buyse.

Paliwo stosowane przez Lufthansę produkowane jest przez Neste Oil – fiński koncern naftowy. Neste posiada bogate doświadczenie w produkcji biopaliw i od wielu lat z powodzeniem współpracuje z Lufthansą.

Lufthansa ocenia całkowity koszt realizacji projektu testowania biopaliwa na ok. 6,6 mln euro. Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii przyznało 2,5 mln euro na realizację tego projektu, będącego częścią szerszego programu znanego pod nazwą FAIR (Future Aircraft Research). Jego celem jest zbadanie dodatkowo innych zagadnień poza kompatybilnością biopaliw, takich jak nowe koncepcje napędów i samolotów oraz inne rodzaje paliw, jak płynny gaz ziemny (LNG).

Zastosowanie paliw biosyntetycznych jest jednym z elementów strategii ochrony klimatu realizowanej przez Lufthansę i zmierzającej do obniżenia poziomu emisji CO2 przez transport powietrzny. Lufthansa zamierza osiągnąć cele ekologiczne przyjęte w strategii dzięki podjęciu szeregu różnych działań takich  jak :bieżąca modernizacja floty, ulepszenia technologiczne w samolotach i silnikach, działania operacyjne, jak mycie silników oraz stosowanie lżejszych materiałów, a także poprawa infrastruktury. Wdrożenie nowych technologii pozwoliło Lufthansie na poprawę wydajności w zużyciu paliwa o ponad 30 proc. w stosunku do 1991 roku. Obecnie flota Lufthansy zużywa średnio 4,2 litra na 100 pasażerokilometrów.

Deutsche Lufthansa AG

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.