Prix Galien dla leku RoACTEMRA® – Portal PR - 24PR
Prix Galien dla leku RoACTEMRA®

01.07.2011 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

W czerwcu 2011 roku firma Roche otrzymała we Francji prestiżową nagrodę Prix Galien dla leku RoACTEMRA®. Jest to pierwsza tego typu nagroda dla leku biologicznego stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

 Lek RoACTEMRA®  wygrał w kategorii na najlepszy lek farmaceutyczny przeznaczony wyłącznie do leczenia szpitalnego. Nagroda dodatkowo wyróżnia  lek RoACTEMRA®  za jego innowacyjny profil w terapeutycznym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Podkreśla jednocześnie wybitne osiągnięcia zespołów badawczych firmy Roche i Chugai w dziedzinie farmacji i rozwoju.  

 „Nagroda Prix Galien dla leku RoACTEMRA®  jest ogromnym uznaniem dla naukowców z firmy Chugai, Roche oraz Genentech, którzy przyczynili się do jej powstania. Podkreśla dodatkowo skuteczność terapeutyczną leku  RoACTEMRA®   – powiedział Karsten Jung Lifecycle Leader RoACTEMRA.

Lek RoACTEMRA® jest pierwszym humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym blokującym receptory dla IL-6, co w efekcie powoduje zahamowanie biologicznych działań IL-6. Interleukina 6 (IL-6) jest cytokiną o szerokim zakresie działań biologicznych, która bierze udział w wielu procesach życiowych. Odgrywa istotną rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej, zapalnej i w procesie powstawania elementów krwi. Zaburzenie fizjologicznego działania IL-6 może zatem doprowadzać do chorób zapalnych o podłożu immunologicznym, takich jak RZS. Nadmierna aktywacja IL-6 u chorych na RZS przyczynia się do powstawania objawów zarówno stawowych (niszczenie kości i chrząstki stawowej, ból i obrzęk stawów), jak i ogólnoustrojowych (np. niedokrwistość, zmęczenie, uogólniona osteoporoza). Wielu naukowców jest zgodnych co do faktu, iż IL-6 jest racjonalnym celem terapeutycznym w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Lek RoACTEMRA® został zatwierdzony w Europie do stosowania w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów 21 stycznia 2009.

Prix Galien to międzynarodowa nagroda ustanowiona we Francji w 1970 roku przez francuskiego farmaceutę Rolanda Mehl. Przyznawana jest twórcom i producentom leków, którzy wnoszą istotny postęp w medycynie.

Roche Polska Sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.