Spędź ostatni weekend wakacji w Podkarpackim Trójmieście – Portal PR - 24PR
Spędź ostatni weekend wakacji w Podkarpackim Trójmieście

28.07.2011 Kategoria: Samorząd, turystyka. Autor: admin

Jasło, Krosno i Sanok łączą siły przygotowując niezwykle atrakcyjną ofertę dla mieszkańców i turystów na zakończenie wakacji. Pierwszy zwiastun tej współpracy będzie można zobaczyć w najbliższym niedzielnym (31 lipca) programie TVN „Dzień Dobry Wakacje”.
Podkarpackie i karpackie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, sztuka, nieziemskie smaki i zapachy, umiejscowione w jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Już teraz należy zarezerwować trzy dni (26-28 sierpnia) by doświadczyć i posmakować  wyjątkowości Podkarpackiego Trójmiasta.

 JASŁO – w krainie winnic

Jasło, stolica nowoczesnego polskiego winiarstwa, przyjeżdżających gości wita niecodzienną wizytówką – rondem z miniaturową winnicą. W ostatni weekend sierpnia wygląda ona szczególne efektownie. Zapowiada największą w Polsce imprezę winiarską – Międzynarodowe Dni Wina.

Ta wyjątkowa w skali kraju impreza co roku przyciąga do Jasła rzesze miłośników wina. I nic w dziwnego, nigdzie w Polsce nie spotyka się na raz tylu wystawców prezentujących swoje wina, nigdzie indziej nie można spróbować i porównać tylu różnych win polskich i zagranicznych, ani porozmawiać z tyloma winiarzami. Do tego każdy może liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy i robieniem własnego wina, a na stoiskach z winiarskimi akcesoriami zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Organizatorzy Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle zawsze przygotowują dla zwiedzających mnóstwo dodatkowych atrakcji: są specjały regionalnej kuchni, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, konkurs z nagrodami oraz prezentacje artystyczne. Na plenerowej scenie występują zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy, a uzupełnieniem całości są wieczorne koncerty w zupełnie innym klimacie. Nic dziwnego, że impreza przyciąga tłumy smakoszy wina ceniących sobie dobrą muzykę i zabawę.

KROSNO – Karpackie wina w krośnieńskim szkle

Krosno – niepowtarzalne miasto  w wyjątkowym miejscu, urzeka  pięknem  zabytkowych kamienic, życzliwością mieszkańców i …spokojem, którego tak dzisiaj  szukamy.

W ostatni weekend  lata, od   siedmiu lat, zapraszamy  do naszego miasta na  barwne święto  kultury  pogranicza.
Od  rana do wieczora  na  krośnieńskim  rynku snuć będą  się  karpackie melodie  w wykonaniu wielu zespołów z   Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i  Węgier.   Na  naszej klimatycznej scenie  wystąpi ponad pół  tysiąca  artystów. Niektórzy po  raz pierwszy przyjadą  na Karpackie  Klimaty, inni, zachwyceni  niepowtarzalną  atmosferą  naszego przedsięwzięcia,  po raz  kolejny. Bowiem całość  imprezy  Karpackie  Klimaty utrzymana jest  w  charakterze  nie koncertów, ale   raczej przyjacielskiego spotkania twórców  pogranicza  przy wspólnym tańcu czy pieśni. W takcie artystycznych prezentacji  publiczność  zgromadzona  licznie  na krośnieńskiej  starówce, w różnych  jej  zakątkach,  podśpiewując  współtworzy atmosferę  naszej imprezy  i podtrzymuje  wieloletnie tradycje  doskonałej współpracy między  sąsiadami . Bogactwo kultury  karpackiej prezentowane  jest także  sztuką  rękodzielniczą. Stargany pełne są   drewnianych aniołów czy piernikowych serc.

Karpackie  Klimaty  zapraszają na  jedyną w swoim  rodzaju  plenerową  wystawę  szkła  krośnieńskiego, gdzie  nie tylko można  obejrzeć i zakupić  szklane cudeńka ale  …   także  samemu wygrawerować  szkło czy  osobiści  spróbować  dmuchania  szkła. Co roku,   próbę  dmuchania szkła podejmuje  blisko 1000 uczestników  imprezy.  Zachęceni  wyjątkowym nastrojem naszej imprezy  kolejni rzemieślnicy  tworzą pelengowa  pracownie. W  bieżącym roku  goście  karpackich Klimatów  będą mieli  okazję współuczestniczyć w  akcie  tworzenia  nietypowych lalek  (Plenerowa Pracownia Lalek) i unikatowej biżuterii  (Plenerowa  Pracownia  Złotnicza).

Krośnieńska  impreza  kusi też zamachem i smakiem chleba, który wypiekany  jest   przy  w specjalnie przygotowanych piecach, a goście   KK mogą  własnoręcznie  zapleść warkocze na  bułce…..

Wraz   z ciszą  nocną milknie  główna  scena  Karpackich Klimatów, a  uczestników  imprezy w  zacisza krośnieńskich  pubów, barów, restauracji, na dziedzińce i wirydarze  kamienic. Koncerty poetyckie, spotkania przy czarnych krążkach,  teatr  przy stoliku, blues przy herbatce  to tylko  przykłady aktywności i pomysłowości  organizatorów, by nasi  goście czyli się wyjątkowo.

Prezentacjom artystów i regionalnych twórców towarzyszyć będzie festiwal win pn. „Wino i turystyka” podczas, którego będzie można degustować wina  pochodzące ze słonecznych regionów Polski, Czech Słowacji, Węgier i słuchać opowieści o karpackim trunku.

 SANOK – artystyczna dusza Bieszczadów

Nie sposób poznać duszy Bieszczadów bez zwiedzenia Sanoka. To miasto wielu kultur typowych dla narodowości tej części starej Galicji.

Zlokalizowane jest w bardzo korzystnym turystycznie regionie bieszczadzkim, na skrzyżowaniu głównych dróg wiodących z Rzeszowa, Przemyśla i Krakowa nad Zalew Soliński oraz w Bieszczady Wysokie, a także do przejść granicznych: z Ukrainą w Krościenku oraz ze Słowacją w Radoszycach. Duża liczba terenów zielonych i okalający miasto Park Krajobrazowy Gór Słonnych, powodują, że sanocka zabudowa zdaje się wręcz „tonąć w zieleni”. Czterdziestodwutysięczny Sanok z atrakcyjną bazą hotelową, sportową i ośrodkiem akademickim, postrzegany jest jako miasto ogromnych perspektyw, zwłaszcza w zakresie rozwoju turystycznego.

Uzupełnieniem warunków naturalnych jest bogata oferta kulturalna. Sanok kusi licznymi zabytkami i atrakcjami. Do najciekawszych należą Muzeum Budownictwa Ludowego – skansen, posiadający liczne ekspozycje stałe i czasowe, czy Muzeum Historyczne, mieszczące się w renesansowym zamku z najcenniejszą w kraju kolekcją ikon i cerkiewnych utensyliów oraz zbiorem prac Zdzisława Beksińskiego. Warto zobaczyć również katedralny Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy z XVIII w., kościół i klasztor oo. Franciszkanów z XVII w, Ratusz Miejski z XVIII w., dom mansjonarzy z XVIII w., Małą Synagogę Sadogórską i synagogę „Jad Charuzim”, zajazd z XVIII w – dawny szynk „Bacówka”, cmentarz żydowski na Kiczurach, czy liczne świątynie, które prezentują praktycznie całe dzieje ewolucji drewnianej architektury cerkiewnej.

Kolorytu miastu dodają pracownie ikon. Sanok jest również pierwszym miastem w Polsce, które miało „pomnik” Józefa Szwejka (bawiącego tu w 1915 r.) bohatera powieści Jarosława Haszka oraz uliczkę jego imienia. Jest to, podobnie zresztą jak i szlak jego przygód, jeden z magnesów, przyciągających turystów.

Rekreację umożliwiają liczne szlaki: piesze, rowerowe, wodne, konne, górskie, przyrodnicze i kulturowe. Dla miłośników profesjonalnego sportu mamy nowoczesną halę widowiskowo – sportową, dwa stadiony, sztuczny tor do jazdy szybkiej na lodzie i tereny rekreacyjne. Niedaleko od miasta działają wyciągi narciarskie i stadniny koni. Całość uzupełnia dobrze rozwinięta sieć gastronomiczno-hotelowa.

Urząd Miasta Krosna

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.