Międzynarodowy Konkurs Nikon Photo Contest International 2010–2011 rozstrzygnięty – Portal PR - 24PR
Międzynarodowy Konkurs Nikon Photo Contest International 2010–2011 rozstrzygnięty

11.08.2011 Kategoria: Fotografia. Autor: admin

Firma Nikon ogłosiła wyniki największego na świecie konkursu fotograficznego Nikon Photo Contest International (NPCI) 2010–2011. Nagrodę Grand Prix otrzymał Debarshi Duttagupta za zdjęcie pt. „Learning to fly” („Nauka latania”). W tegorocznej, 33 edycji NPCI udział wzięło ok. 23 tys. fotografów z 153 krajów i regionów, którzy zgłosili ponad 60 tys. zdjęć. Był to największy z dotychczasowych konkursów pod względem liczby uczestników i przesłanych prac.

Laureat nagrody Grand Prix: „Learning to fly” („Nauka latania”) — Debarshi Duttagupta, (Indie)

W tym roku zdjęcia były oceniane w dwóch kategoriach: „Temat dowolny” (zdjęcia oddające kreatywność osoby fotografującej) oraz „Energia” (fotografie odzwierciedlające „naturalną moc” obiektów oraz widoków inspirujących lub poruszających ludzi). Nagrodę główną Grand Prix, otrzymał pochodzący z Indii Debarshi Duttagupta za pracę pt. „Learning to fly” („Nauka latania”). Zdjęcie przestawia „człowieka-ptaka” lecącego na tle nieba ciemniejącego o zmierzchu.

Autor zwycięskiego zdjęcia uchwycił cenny moment. Opowiada ono historię małej rybackiej wioski poprzez pokazanie czynności wykonywanych codziennie przez całe pokolenia. Można poczuć przez chwilę smutek, wszak na całym świecie ludzie reagują podobnie na atmosferę zachodu słońca: nostalgicznym ukłuciem w sercu. Kluczem do sukcesu tego zdjęcia jest fakt, że ukazuje ono ten magiczny moment piękna, kiedy wieczór staje się nocą” – powiedział Hiromi Tsuchida, jeden z jurorów decydujących o przyznaniu nagrody Grand Prix.

To zdjęcie wykonano w Waranasi w Indiach. Czysta energia, jaka bije od nurka jest naprawdę fascynująca. Było to życiowe doświadczenie. Nie potrafię oddać go słowami, choć udało mi się wyrazić je za pośrednictwem aparatu” – powiedział Debarshi Duttagupta, autor zwycięskiego zdjęcia.

Poza Grand Prix Jury przyznało jeszcze 53 nagrody. Informacje na temat zwycięzców i ich prace można zobaczyć na stronie http://www.nikon-npci.com/eng/results/2010-2011/index.htm. Wybrane zdjęcia laureatów konkursu NPCI 2010–2011 będzie można również zobaczyć w Getty Gallery w Londynie, od 15 września do 13 października 2011 r.

Konkurs Nikon Photo Contest International istnieje od 1969 r. Jednym z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na świecie. Mogą brać w nim udział zarówno profesjonaliści, jak i początkujący miłośnicy fotografii.

NIKON Corporation

Agencja Walk&Talk

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.