Ministerstwo Przedsiębiorczości – zbędny urząd ….czy szansa – Portal PR - 24PR
Ministerstwo Przedsiębiorczości – zbędny urząd ….czy szansa

29.08.2011 Kategoria: Przedsiębiorczość. Autor: admin

W środę 24 sierpnia, w siedzibie AIP Business Link odbyła się debata nad powołaniem w Polsce Ministerstwa Przedsiębiorczości, w której na argumenty starli się przedsiębiorca i inwestor Artur Kurasiński oraz Dariusz Żuk, Prezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza. Debacie przysłuchiwał się min. poseł na Sejm Michał Szczerba, a wspólnym mianownikiem dyskusji była archaiczność istniejącego systemu w środowisku przedsiębiorczości oraz absolutna konieczność wprowadzenia zmian.

Debata odbyła się w warszawskiej siedzibie AIP Business Link – najnowocześniejszym centrum przedsiębiorczości w Europie, pod hasłem: Powołanie Ministerstwa Przedsiębiorczości – zbędny urząd czy szansa dla polskiej przedsiębiorczości? Kierunki zmian dla rozwoju biznesu w Polsce.

– Uważam, że nie ma możliwości ani szans na powstanie ministerstwa przedsiębiorczości, a przedsiębiorcy muszą mieć elastyczną przestrzeń – stwierdził już na wstępie debaty Artur Kurasiński, prezes Revolver Interactive, pomysłodawca m.in. Auli Polskiej oraz założyciel dziesiątek start-up’ów internetowych. W jego opinii utworzenie ministerstwa spowodowało by wtargnięcie w sektor biznesu polityki oraz kolejnych, niepotrzebnych struktur administracyjnych. – Było by to zaprzeczeniem elastyczności, ten pomysł to po prostu oksymoron. Jestem przeciwny oddawaniu spraw przedsiębiorczości urzędnikom. Państwo powinno być jak najdalej od przedsiębiorczości.

Idei bronił Dariusz Żuk, prezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza, która niedawno w imieniu 1300 start-up’ów wystąpiła do polityków z apelem o powołanie ministerstwa z uwagi na fakt, iż obecnie ok. 3 mln przedsiębiorców nie jest reprezentowanych przez żadnego ministra.

Dariusz Żuk wytykał obecnym instytucjom mających wspierać przedsiębiorczość rozproszenie i opieszałość. – Zwrot VAT-u mamy po 60 dniach, gdzie w innych krajach 30 dni to standard. Założenie firmy trwa u nas 31 dni, dla przykładu podam krytykowane ostatnio Węgry, gdzie niedawno proces ten trwał 64 dni, a został skrócony do 4 dni – mówił prezes Żuk. – Około 830 dni przedsiębiorca czeka na dochodzenie w sądzie zwrotu zaległych należności. W dodatku mamy niestabilność prawa o czym świadczy fakt, iż w ubiegłym roku podjęto 243 ustawy.

Jego zdaniem rząd zrobił dotychczas niewiele w ograniczaniu uprzykrzającej życie przedsiębiorców biurokracji, a działania niektórych ministerstw w ramach przedsiębiorczości nierzadko pokrywają się.

– System cechuje brak koordynacji, niezgranie, brak efektów, dlatego musimy o tym rozmawiać, by coś w tym temacie się w końcu zmieniło – stwierdził Dariusz Żuk.

Archaiczność w ramach rozwoju przedsiębiorczości na szczeblach państwowych była wspólnym mianownikiem debaty, jednak Artur Kurasiński wskazał inne rozwiązanie problemu. – Aby zmienić coś w przedsiębiorczości, trzeba to robić oddolnie, od podstaw, edukować, a nie walczyć z kolejnym molochem – argumentował.

Z kolei jego oponent w debacie sugerował potrzebę włączenia w ministerstwo PARP i inne instytucje dla podniesienia skuteczności działań, lepszej koordynacji oraz podkreślił, że w innych krajach państwo wspiera przedsiębiorczość i z powodzeniem funkcjonują duże instytucje, dedykowane tylko przedsiębiorcom. – Rząd ma w swoich kompetencjach wspieranie przedsiębiorczości, ale poprzez rozproszenie jednostek za to odpowiedzialnych, działania te są nieskuteczne, a miliardy wydawane na przedsiębiorczość są marnowane – przekonywał Dariusz Żuk. – Od początku lat 90 tworzono nowe ministerstwa, dostosowywane do aktualnych potrzeb, likwidowano niepotrzebne, które traciły rację bytu, jak np. ministerstwo łączności, transportu, czy gospodarki morskiej. Przyszedł najwyższy czas na kolejną korektę i powołanie ministerstwa przedsiębiorczości, które wsparło by w końcu prawie 3 miliony przedsiębiorców, którym Polska zawdzięcza trzy czwarte PKB.

W opinii Artura Kurasińskiego stworzenie takiej instytucji byłoby jednak zbyt czasochłonne.

Wśród gości debaty znalazł się także m.in. poseł Michał Szczerba, który poparł pomysł powołania ministerstwa. – Umiejętne zarządzanie zmianą może być korzystne. Obecna struktura jest skostniała – stwierdził.

Na zakończenie debaty ogłoszono, iż w najbliższym dniach powstanie petycja skierowana do liderów partii politycznych, o zainteresowanie się tematem przedsiębiorczości.

Agencja JUSTA PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.