Jak zarobić na nieruchomości? – Portal PR - 24PR
Jak zarobić na nieruchomości?

19.09.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Inwestowanie w rynek nieruchomości miało do tej pory najczęściej charakter transakcji kupna-sprzedaży. Najnowszy trend, który ukształtował się w największych kurortach turystycznych Polski, polega na przekazywaniu nowo zakupionych apartamentów firmom specjalizującym się w zarządzaniu i wynajmowaniu lokali. Istnieje szereg korzyści komercyjnych związanych z wykorzystaniem apartamentu pod wynajem.   

Rata kredytu niższa niż przychód z wynajmu

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest przekazanie nowego mieszkania firmie wynajmującej apartamenty. Z reguły biura dewelopera, który jest wykonawcą osiedla i firmy oferującej lokale pod wynajem są zlokalizowane blisko siebie. Nie przez przypadek. Potencjalny klient jest od razu informowany o możliwości przeznaczenia zakupionego apartamentu na atrakcyjnych warunkach. Jakie może mieć z tego korzyści? Okazuje się, że rata kredytu na mieszkanie jest niższa niż przychód, który uzyskiwany jest z wynajmowania lokalu, w charakterze krótkoterminowym. Osoby, głównie rodziny z dziećmi, które korzystają z apartamentu, płacą kilkaset złotych za jeden dzień pobytu, co w skali miesiąca może dać przychód nawet pięciocyfrowy. Ponadto zainwestowanie w nieruchomość, która przynosi stały dochód, może być sposobem na zabezpieczenie pieniędzy spoczywających w banku. Segment rynku mieszkaniowego jest obecnie stabilny, a wartość lokalu znacznie wzrośnie po jego kompleksowym wyposażeniu w meble i sprzęt RTV/AGD.

W ostatnim okresie zanotowaliśmy zdecydowany wzrost zainteresowania kupnem mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Najczęściej poszukiwane są apartamenty dwu, lub trzypokojowe, o powierzchni do 60 m2. O wyborze takiego lokalu decyduje zazwyczaj korzystna turystycznie okolica, ponieważ docelowo apartamenty wynajmują zazwyczaj turyści – rodziny z dziećmi lub biznesmeni – tłumaczy Łukasz Szapiel, Manager Sprzedaży gdańskiej inwestycji Szafarnia.

Dodatkowe korzyści dla właściciela

Jakie są dodatkowe korzyści takiego rozwiązania? Z punktu widzenia osoby, która zamierza zainwestować w apartament i oddać go pod wynajem zewnętrznej firmie, takie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze, właściciel nie musi zajmować się sprzątaniem mieszkania po każdorazowym pobycie gości. Zewnętrzna firma zajmuje się również opieką nad lokalem, organizuje i nadzoruje wszelkie prace remontowe, pozostając w stałym kontakcie z właścicielem. Ponadto, wyspecjalizowana firma skuteczniej dotrze do klienta, poprzez ugruntowaną pozycję na rynku turystycznym oraz wypracowane kanały promocyjne. Dodatkowo, umowa gwarantuje stałe wynagrodzenie za możliwość korzystania z lokalu, a odpowiednie klauzule pozwalają na zwiększenie zapłaty w przypadku osiągnięcia przychodu większego, niż pierwotnie zakładany. Korzystny jest również fakt, iż właściciel apartamentu może wprowadzić się do niego na okres wskazany w umowie. Pozwala to na wykorzystanie mieszkania do własnych celów wypoczynkowych, bez konieczności płacenia za noclegi w przypadku tradycyjnej podróży wakacyjnej.

Możliwość zakupienia apartamentu pod wynajem proponuje swoim klientom np. gdańska Szafarnia. Osiedle składa się z 202 apartamentów oraz 10 lokali usługowych. Inwestycja zlokalizowana jest bezpośrednio nad rzeką Motławą, do której dostęp zapewnia pobliska marina. Spacer do ścisłego centrum, czyli gdańskiej Starówki, z jej wieloma atrakcjami turystycznymi, zajmuje ok. 5 minut.

Trend panujący na rynku mieszkaniowym, który zaobserwowany został głównie w nadmorskich kurortach, spowodował, że planujemy sprzedać wszystkie apartamenty w Szafarni do końca roku 2011 – komentuje Łukasz Szapiel.

Wykorzystać Euro 2012

Firmy, które posiadają apartamenty do wynajęcia w miastach, będących gospodarzami Euro 2012, są pewni sukcesu finansowego podczas turnieju. Niedostatecznie rozwinięta baza hotelowa pozwoli na osiągnięcie przez nich pełnego obłożenia już w czerwcu 2012. Osoby, które od dłuższego czasu planują zakupienie apartamentu, na przykład w Gdańsku, mogą poprzez wynajęcie go na czas turnieju zrekompensować sobie koszt związany z jego wyposażeniem. 

Czy Polacy podążą za trendem?

Jak wynika z danych rynkowych coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie oszczędności w nieruchomość pod wynajem. Takie rozwiązanie pozwala pieniądzom pracować i przynosi dochód równy, a często nawet wyższy od procentów z lokaty bankowej. Ponadto, posiadanie nieruchomości, której zakup był przez pewien okres rekompensowany z wynajmu, może okazać się korzystne w przypadku sprzedaży apartamentu w przyszłości. Niewykluczone, że taki sposób inwestowania w nieruchomości stanie się na polskim rynku standardem.

Osiedle Szafarnia składa się z 202 apartamentów oraz 10 lokali usługowych, które zostały zrealizowane zgodnie z najnowocześniejszymi standardami wykonania. Niska zabudowa, sięgająca od 3 do 5 pięter i wykorzystana kolorystyka nadają osiedlu kameralny charakter. Inwestycja została zaprojektowana tak, aby harmonijnie wpisać się w staromiejski styl budynków z najbliższego otoczenia.

Inwestorem Szafarni są Nowe Ogrody – spółka należąca do holenderskiej spółki inwestycyjnej utworzonej jako joint venture kapitału włoskiego (Pirelli RE 40%) oraz holendersko-anglo-amerykańskiego (Cypress Grove 60%), której zadaniem jest inwestowanie w rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

CORE PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.