Nie trać formy jesienią – zadbaj o prawidłowe ciśnienie – Portal PR - 24PR
Nie trać formy jesienią – zadbaj o prawidłowe ciśnienie

15.09.2011 Kategoria: Kampania, zdrowie. Autor: admin

Jesień to pora sprzyjająca pogorszeniu samopoczucia. Wielu ludzi przestaje w tym czasie podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne i zapomina o zdrowym żywieniu. W takich okolicznościach spadek formy to naturalna kolej rzeczy, a konsekwencje zdrowotne wynikające z biernego stylu życia mogą być dotkliwe. Zaniedbanie często prowadzi do rozwoju i pogłębienia wielu chorób, w tym dotykającego  aż 8,6 mln Polaków nadciśnienia tętniczego. Nie musi tak być – wystarczy, że zamiast wygodnego fotela wybierzemy spacer a jesienne obżarstwo zastąpimy zdrowymi nawykami żywieniowymi. Z kolei osoby już leczące się na nadciśnienie nie powinny zapominać o swojej terapii.

Tryb życia, jaki prowadzimy na co dzień ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego. Dlatego przerwy w aktywności lub pozwalanie sobie na chwile łakomstwa, a w szczególności niestosowanie się do zaleceń lekarskich, mogą zniweczyć proces leczenia. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie  i nie dopuścić do rozwoju bądź zaostrzenia objawów choroby, ważne jest przestrzeganie kilku prostych zasad dotyczących zmiany dotychczasowego trybu życia.

Dieta – naturalne lekarstwo

Jedną z podstawowych zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest wprowadzenie sprzyjającej wyrównaniu ciśnienia diety. Korzystny wpływ na redukcję ciśnienia krwi obserwuje się przy spożywaniu ryb,  których dobroczynnym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zawierających potas warzyw  i owoców, oliwy, powszechnie stosowanego przy wielu dolegliwościach czosnku, a także selera zawierającego aktywny składnik (3-n-butyl-ftalid) obniżający ciśnienie i cholesterol. Ograniczenia dotyczą natomiast unikania tłustych potraw, umiarkowanego spożycia alkoholu oraz soli, która poprzez zawarty w niej sód podwyższa ciśnienie. Odpowiednio dobrana dieta wpływa na poprawę samopoczucia i może wspomagać leczenie farmakologiczne. 

Zamień fotel na kijki do nordic walking

Kolejną ważną kwestią jest aktywność fizyczna. Nie pozwalajmy sobie na jesienne lenistwo – brak ruchu sprzyja otyłości, która jest najważniejszym czynnikiem predestynującym do wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Zalecanym rodzajem aktywności przy profilaktyce i leczeniu nadciśnienia  są regularne ćwiczenia aerobowe takie jak szybki marsz, pływanie czy jazda rowerem. Warto również zwrócić uwagę na coraz popularniejszy nordic walking, który jest optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała. Rzucając wyzwanie jesiennej chandrze, a tym samym podejmując walkę z nadciśnieniem tętniczym koniecznie pamiętajmy o rzuceniu papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca, a z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy.

Współpracuj z lekarzem

Zmiana stylu życia jest ważnym aspektem profilaktyki i leczenia nadciśnienia, nie jest jednak w stanie zupełnie zastąpić farmakoterapii. W przypadku zaobserwowania podwyższonego ciśnienia koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli zapadnie decyzja o włączeniu leków – trzeba stosować się do zaleceń specjalisty i konsekwentnie je przyjmować. Głównym problemem leczenia nadciśnienia w Polsce jest jego niska skuteczność (12%) spowodowana słabą współpracą pacjenta z lekarzem, a jak powiedział kiedyś dr Everett Koop (naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych z czasów prezydentury Ronalda Reagana) „leki nie działają  u pacjentów, którzy ich nie przyjmują”. Niestosowanie się do zaleceń związane jest często z faktem, iż pacjenci nie dość, że zmuszeni są do przyjmowania wielu preparatów, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie zażywać. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach.
Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych.

Jeśli przyjdzie nam teraz do głowy spędzanie jesiennych dni w zaciszu domowego fotela, przypomnijmy sobie  o zdrowiu i postarajmy się wdrożyć w życie tych kilka prostych zasad wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, nie dopuszczą do zaostrzenia choroby i co także ważne – nie pozwolą ulec jesiennemu spadkowi samopoczucia.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.