Produkcja video dla Internetu – nowy wymiar promocji on-line – Portal PR - 24PR
Produkcja video dla Internetu – nowy wymiar promocji on-line

14.09.2011 Kategoria: Realizacje. Autor: admin

Internet wciąż się rozwija. Coraz częściej kampanie promocyjne wykorzystują materiały filmowe. Internauci zdecydowanie wolą oglądać, niż czytać. Specjaliści komunikacji, marketingu i Public Relations zaczynają dostrzegać potencjał, jaki tkwi w tym narzędziu promocji organizacji.

 Najlepszym przykładem ogromnych możliwości, które niosą ze sobą promocyjne materiały filmowe jest YouTube. To czwarta najczęściej odwiedzana strona na świecie. To także druga największa wyszukiwarka internetowa, którą wyprzedza jedynie Google. YouTube dysponuje ponad 100 milionami materiałów video, a każdego dnia przybywają kolejne. Nie dziwi zatem fakt, że przeciętny użytkownik Internetu spędza ponad 12 godzin miesięcznie na oglądaniu filmów video.

Według prowadzonych badań ponad 90% polskich internautów ogląda filmiki w Internecie, najczęściej właśnie w takich serwisach internetowych, jak YouTube. Według badań przeprowadzonych wspólnie przez Gemius i Onet na początku tego roku, polscy użytkownicy Internetu szukają głównie teledysków, ale także informacji kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, motoryzacyjnych, dotyczących stylu życia czy nowych technologii. Charakter poszukiwań wskazuje, że wiele firm, może wykorzystać ten potencjał odpowiednio przygotowując działania promocyjne. Do tego niezbędne jest dobre poznanie charakteru video w Internecie i jego wymagań.

Co rozumieć pod pojęciem video w Sieci? To filmy, seriale, clipy video, transmisje on-line, prezentacje produktów, ale nie tylko. Internet jest na tyle szerokim i uniwersalnym medium, że lista nie jest jeszcze zamknięta. Video powoli staje się kolejnym, całkowicie odrębnym kanałem komunikacji organizacji.

Jakie warunki powinien spełniać film przygotowany z myślą o Internecie? Na początku warto zauważyć, że występują pewne różnice w przygotowywaniu materiałów filmowych na potrzeby telewizji i Internetu. O tym, na co trzeba zwrócić uwagę i jak traktować proces produkcji filmu do Sieci mówi Marcin Dworucha, dyrektor zarządzający domu produkcyjnego f25:

„Z naszego doświadczenia wynika, że realizowane projekty zasadniczo różnią się, w zależności od tego, do którego medium są kierowane. Różnice występują  przede wszystkim na etapie koncepcji. W przypadku, gdy przygotowujemy kampanię na potrzeby telewizji myślimy od razu o samym spocie i wymyślamy scenariusz. W przypadku Internetu najpierw rozważamy zastosowanie elementów video w szerszej perspektywie. Przygotowanie spotu do Internetu może być tylko jedną z dróg. W realizacjach internetowych, video może spełniać wiele ciekawych funkcji. To medium daje niezwykłą możliwość wciągnięcia widza w interakcję, dlatego najważniejszy jest dobór odpowiedniego narzędzia, a dopiero w dalszej kolejności – jego treści.”

 Film na potrzeby Internetu, niezależnie od formy, jeśli ma dobrze odegrać swoją rolę, musi wypełnić kilka podstawowych warunków. Nie można zapominać, że co raz pojawi się w Sieci, zostaje w niej na bardzo długo. Materiały promocyjne muszą być zatem dokładnie przemyślane, interesujące i spójne z całą strategią komunikacyjną marki. Od tego zależy, czy film odniesie sukces i czy będzie się rozprzestrzeniać tak, jak tego oczekiwałby klient.

„W produkcjach kierowanych do Internetu nie ma miejsca na nachalną, nienaturalną reklamę. Dotyczy to szczególnie filmów wirusowych – materiał powinien być ciekawy, zaskakujący, a co najważniejsze – z poczuciem humoru. Dobrze, aby marka, którą komunikujemy była w nim obecna jedynie w tle, nie może przejmować miejsca fabuły” – wyjaśnia Marcin Dworucha.

Niejednokrotnie pełne przygotowanie dobrego filmu może trwać kilka tygodni, ale jest to praca warta swojej ceny. Film, który spełnia omówione warunki ma ogromną szansę odnieść sukces i trwale wzmocnić komunikację organizacji.

f25 Sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.