SEAT IBL Concept Car – Portal PR - 24PR
SEAT IBL Concept Car

13.09.2011 Kategoria: MOTO. Autor: admin

Trwa ewolucja stylistycznego DNA SEAT-a: nowy samochód koncepcyjny SEAT IBL to prezentacja unikatowego i spójnego stylu w postaci sportowego sedana o wyjątkowo dynamicznej i zdecydowanej sylwetce. SEAT IBL to połączenie nadwozia o minimalistycznych konturach z innowacyjnym i prestiżowym wnętrzem zaprojektowanym tak, aby podkreślić jego wysoką jakość i precyzję wykonania.

„Na przykładzie IBL pokazujemy, jak duże znaczenie dla marki SEAT mają sportowe sedany. Ten samochód koncepcyjny nie jest jednak zapowiedzią żadnego konkretnego modelu. To raczej prezentacja naszej koncepcji projektowania, dzięki której także sedan może mieć cechy jednoznacznie kojarzące się z SEAT-em” – mówi James Muir, Prezes SEAT, S.A. „IBL to kwintesencja wartości marki SEAT – wyrazistego wyglądu, precyzji i prestiżu. Przez najbliższe lata SEAT będzie realizował ofensywę produktową, przenosząc styl IBL do kilku modeli seryjnych”.

IBL uzupełnia serię samochodów koncepcyjnych SEAT-a, które składają się na pulę genową stale rozwijanego wzornictwa marki. Pierwszy z tych samochodów – kompaktowe elektryczne coupe IBE – został wysoko oceniony i spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. W kolejnym modelu IBX kod genetyczny SEAT-a pojawił się w zupełnie nowym wcieleniu, jako crossover łączący cechy samochodu sportowo-użytkowego i sportowego coupe.

„W Centrum Technicznym SEAT-a zestawiliśmy najnowocześniejszą technologię Grupy Volkswagena z naszą koncepcją wzorniczą. Właśnie w ten sposób powstają tak atrakcyjne pojazdy, jak IBL – wyjaśnia dr Rabe, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w firmie SEAT.

 Sedan i coupe według SEAT-a

Teraz przyszła kolej na IBL i nową interpretację sportowego sedana. Z racji imponujących proporcji – rozstaw osi 2,71 m oraz długość 4,67 m – a także dzięki opływowej, dynamicznej linii dachu, IBL to już prawie pojazd z kategorii czterodrzwiowych coupe. Tak czy inaczej, SEAT IBL zwraca uwagę prestiżem i indywidualnością, także wyrazistym stylem, wysoką jakością, zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi oraz precyzją i znakomitą dynamiką.

WZORNICTWO

Czysta precyzja i zdecydowanie sportowy charakter

Po IBA i IBX nowy koncepcyjny IBL to kolejna i atrakcyjna zapowiedź kierunków rozwoju wzornictwa SEAT-a. Czyste formy, precyzyjne kontury i jednolite płaszczyzny IBL składają się na styl, który nie tylko stanowi kontynuację nowoczesnego wizerunku SEAT-a, ale wręcz go podkreśla.

„W IBL postawiliśmy na emocje. To samochód, którym można zachwycić się od pierwszego spojrzenia. Ale to wrażenie trwa dzięki ponadczasowej, eleganckiej stylistyce” – wyjaśnia Alejandro Mesonero-Romanos, nowy szef Działu Projektowania SEAT-a.

Perfekcyjne połączenie sedana i sportowego coupe

Jako kolejny etap rozwoju nowej linii wzorniczej IBL pokazuje, jak dobrze sprawdza się ona w samochodzie klasy wyższej. SEAT IBL to crossover w najlepszym znaczeniu tego słowa. Elegancki, przestronny i funkcjonalny klasyczny sedan o muskularnej i dynamicznej sylwetce rasowego sportowego coupe.

Pula genowa kolejnych generacji modeli

„W IBL wykorzystano unikatowe stylistyczne DNA, którego cechy można będzie odnaleźć w przyszłych generacjach pojazdów marki SEAT” – mówi Alejandro Mesonero-Romanos. „IBL to z pewnością nie tylko kolejny sedan. Tak według SEAT-a powinien prezentować się wybitnie sportowy czterodrzwiowy model. W tym samochodzie udowadniamy też, że nasza elegancka dynamika i młodzieńczy charakter sprawdzają się także w dużym aucie koncepcyjnym, które dzięki tym cechom staje się niepowtarzalne i łatwo rozpoznawalne”.  

Mocne proporcje

SEAT IBL mierzący 4,67 m długości i 1,85 m szerokości należy do kategorii dużych sedanów. Słuszny rozstaw osi – 2,71 m – umożliwił skrócenie przedniego i tylnego zwisu, co z kolei zapewnia mocne proporcje będące podstawą każdego dobrego projektu. Z przodu IBL nie zabrakło klasycznego dla SEAT-a motywu „strzały”. Przód przypomina jej grot, a wyraźne przetłoczenie biegnące przez środek maski podkreśla ten kształt. Charakterystyczny, szeroki i płaski grill może z kolei kojarzyć się lotkami.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego dzieła. Pod skórą sportowca IBL oferuje znakomitą ergonomię, wysoki komfort i funkcjonalność dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, materiałów i procesów” – mówi dr Rabe.

Diodowe reflektory – majstersztyk projektantów

Ostre kontury w pełni diodowych reflektorów podkreślają precyzję ich działania i nowoczesność konstrukcji. Poszczególne segmenty spełniają różne funkcje: światła mijania i drogowe, kierunkowskazy i światła do jazdy dziennej. Dolne wloty powietrza pod reflektorami także podzielono na segmenty za pomocą pięciu poziomych linii. Kolejne skojarzenie, które starali się uzyskać projektanci to motyw elektrycznej tablicy rozdzielczej stanowiący nawiązanie do zeroemisyjnej mobilności. IBL jest bowiem hybrydą z możliwością ładowania akumulatorów z domowej sieci elektrycznej. Wloty powietrza mają kolor czarny i czerwony. Chromowane obramowanie podkreśla szerokość nadwozia i prestiżowych charakter modelu.

„Naszym inżynierom udało się połączyć spektakularny wygląd przednich i tylnych świateł stanowiących integralne elementy nadwozia z ich innowacyjnymi funkcjami” – mówi dr Rabe.

 

Wyjątkowo muskularny profil

Profil SEAT-a IBL zdominowały potężne, 20-calowe koła. Rozmiar oraz niepowtarzalny wzór z naprzemian pojedynczymi i podwójnymi ramionami sprawiają, że prezentują się one nie tylko wybitnie sportowo, ale i wyjątkowo elegancko. Wrażenie to podkreślają jeszcze mocno wysklepione nadkola i muskularne błotniki. Taki wygląd sugeruje doskonałą przyczepność. Dynamiczna linia biegnąca wzdłuż boków auta oraz chromowana listwa pod szybami optycznie wydłużają profil. Małe wysuwane klamki i aluminiowe podstawy bocznych lusterek to detale podkreślające minimalizm stylizacji. SEAT IBL to kwintesencja wzornictwa SEAT-a w jego najczystszej formie. Nie ma tu miejsca – ani potrzeby – na zbędne dekoracje.

Ostro zarysowane światła i wyraziste kontury tyłu nadwozia

Ten sam styl panuje z tyłu. Diodowe światła mają ostro zarysowany łukowaty kontur, a poszczególne segmenty łuku spełniają różne funkcje. Miejsce połączenia zderzaka z płaszczyzną nadwozia zdradza tylko ledwie widoczna szczelina, natomiast chromowana listwa i wydatny dyfuzor podkreślają szerokość nadwozia.

WNĘTRZE

Luksusowy i sportowy klimat

Bardzo przejrzyste, minimalistyczne, precyzyjne i prestiżowe – to słowa, które najlepiej opisują charakter wnętrza IBL. Innowacyjne technologie i perfekcyjne wykonanie składają się na otoczenie o luksusowo-sportowym charakterze, sprzyjające relaksowi za kierownicą. Jasna matowa skóra pokrywająca większość płaszczyzn doskonale podkreśla przestronność czteromiejscowego przedziału pasażerskiego. Kontrastują z nią sportowe detale pokryte czarną skórą oraz szeroki pas czerwonego lakieru. Deska rozdzielcza, która wydaje się zawieszona w powietrzu, to kolejny element nadający wrażenie lekkości.

Kompletnie wyposażony kokpit pod szklaną taflą

Kokpit jest wyraźnie skierowany ku kierowcy. Cały zestaw wskaźników, wraz z wyświetlaczem w konsoli centralnej, jest osłonięty jednoczęściową szklaną powierzchnią. Główny wyświetlacz za kierownicą jest w pełni cyfrowy i może zostać dowolnie zaprogramowany przez kierowcę. Informacje mogą być wyświetlane w formie klasycznych zegarów analogowych lub w formacie cyfrowym.

Alejandro Mesonero: „Wnętrze IBL pozostaje w pełnej harmonii z estetyką nadwozia. To zdecydowanie miejsce, w którym chce się być i w którym warto się pokazać”.

 Supernowoczesny programowalny system informacyjny

Hierarchię informacji oraz kolorystykę można wybrać spośród trzech programów: „Travel” do spokojnego podróżowania, „Sport”, aby skoncentrować się na dynamicznej przyjemności z jazdy oraz „Efficiency”, kiedy kierowca chce zaoszczędzić paliwo i wykorzystać napęd hybrydowy, którego akumulator można doładować z domowego gniazdka elektrycznego. Drugi wyświetlacz umieszczony pośrodku deski rozdzielczej współpracuje z systemami informatyczno-telekomunikacyjnymi o licznych funkcjach. W systemie nawigacji wykorzystano na przykład dane z Google Earth, a planowanie trasy odbywa się na podstawie informacji o natężeniu ruchu odbieranych w czasie rzeczywistym. Do sterowania systemami informacyjnymi służą dwa touchpady zintegrowane z kierownicą. Ich obsługa za pomocą kciuków jest w pełni intuicyjna.

Klimatyzacja bez przeciągów, z perfekcyjnie dopracowanymi detalami

Wiele uwagi poświęcono sterowaniu klimatyzacją. Praktycznie cała górna część kokpitu to wentylowana powierzchnia, dzięki której przewietrzanie wnętrza odbywa się bez nieprzyjemnych przeciągów. Do sterowania kierunkiem nawiewu służą indywidualne kanały zintegrowane z wyświetlaczami, aby nie psuły harmonii wnętrza. Wyloty kanałów nawiewu są otoczone precyzyjnie ukształtowanymi obramowaniami z aluminium. Ich wygląd świadczy o zaangażowaniu i dbałości o najdrobniejsze detale przy projektowaniu i montażu SEAT-a IBL.

Informacje o marce SEAT

SEAT to hiszpański producent samochodów wyróżniających się młodzieńczym i sportowym wizerunkiem. SEAT oferuje innowacyjne wzornictwo, najnowocześniejsze technologie, najwyższy poziom precyzji i wysoką jakość produktów.

Samochody marki SEAT cechuje zarówno sportowa dynamika, jak i efektywność, zaś przyjemność z jazdy jest jednym z ich podstawowych atutów. Futurystyczne wzornictwo sprawia, że sylwetka każdego modelu SEAT-a jest łatwo rozpoznawalna i podsyca pragnienie jego posiadania. Pojazdy marki SEAT są przy tym bardzo funkcjonalne i mają wyjątkowo korzystny stosunek ceny do wartości, dzięki czemu innowacyjne rozwiązania technologiczne SEAT-a są dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Siedziba firmy SEAT znajduje się w Martorell koło Barcelony. Obecnie oferta SEAT-a obejmuje następujące modele: Ibiza, Leon, Altea, Exeo i Alhambra. SEAT jest częścią Grupy Volkswagena.

SEAT jest jedyną firmą z sektora motoryzacyjnego w Hiszpanii, która dysponuje pełnymi możliwościami w zakresie projektowania, rozwoju i produkcji samochodów oraz ich wprowadzania na rynek. Jako część Grupy Volkswagena, SEAT jest międzynarodowym koncernem z siedzibą w Martorell koło Barcelony, eksportującym około 75% swojej produkcji do 72 krajów. SEAT jest liderem rynku w Hiszpanii. W 2010 roku firma odnotowała obroty w wysokości 4,7 miliardów euro i sprzedała łącznie 339 501 pojazdów.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.