Lafarge firmą odpowiedzialną społecznie – Portal PR - 24PR
Lafarge firmą odpowiedzialną społecznie

06.10.2011 Kategoria: CSR. Autor: admin

Lafarge Cement ufundował respirator dla Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Urządzenie to ułatwi pracę lekarzy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Od lewej: Tomasz Kuss, dyrektor szpitala oraz Leonard Palka, dyrektor Cementowni Kujawy podczas uroczystości

Lafarge, światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, w swej działalności kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój, w tym na inicjatywy związane z odpowiedzialnością społeczną i rozwojem regionów, w których firma prowadzi działalność. Zgodnie z tą ideą, Lafarge Cement ufundował respirator Monnal T75 na rzecz Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Jest to jeden z przykładów współpracy Lafarge ze społecznością lokalną i wspierania rozwoju regionu.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni Cementowni Kujawy i Panu Dyrektorowi Leonardowi Palce za przekazanie szpitalowi 50 tysięcy złotych na zakup respiratora. Wiemy, że Lafarge uznaje potrzebę wspierania regionów, w których działa w celu zapewnienia ich rozwoju. Jesteśmy wdzięczni, że priorytetem dla firmy Lafarge jest współpraca ze społecznościami znajdującymi się w sąsiedztwie ich zakładów i podejmowane działania koncentrują się między innymi na takich obszarach jak bezpieczeństwo i ochrona zdrowia. Dzięki zakupowi urządzenia znacznie poprawi się jakość wykonywanych świadczeń zdrowotnych na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii naszego szpitala. Respirator jest niezbędny w ratowaniu pacjentów w ciężkim stanie – powiedział Tomasz Kuss, dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie.

Lafarge i Cementownię Kujawy postrzega się jako odpowiedzialnego partnera lokalnych inicjatyw. Firma od wielu lat współpracuje z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, wspiera cenne projekty na terenie regionu. Ze względu na strategię zrównoważonego rozwoju, spółka aktywnie działa na rzecz promocji bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego.

– Czujemy się częścią Kujaw i zależy nam na rozwoju tego regionu. Pomysł zakup sprzętu dla szpitala pojawił się rok temu podczas obchodów 150-lecia kopalni Kujawy i 15-lecia Lafarge w Polsce. Zdecydowaliśmy wówczas, że zamiast wydawać pieniądze na organizację dużego wydarzenia, przeznaczymy te środki na jakiś konkretny cel. Spośród wielu inicjatyw wybraliśmy taką, która na pewno jest potrzebna i przysłuży się ludziom. Respirator będzie wspomagał codzienną pracę lekarzy w ratowaniu ludzkiego życia. Realizacja projektu trwała kilka miesięcy, ponieważ trzeba było przeprowadzić przetarg i zakup sprzętu, ale cieszymy się, że respirator jest już na miejscu – komentuje Leonard Palka, dyrektor Cementowni Kujawy.

Lafarge firmą odpowiedzialną społecznie

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to jedno z kluczowych założeń Lafarge dotyczących działania na polskim rynku. Spółka, mająca swoje oddziały na terenie całego kraju, utożsamia się z każdym z regionów, w którym działa, dlatego też aktywnie wspiera projekty lokalne będące istotną częścią ich rozwoju. Relacje firmy zarówno z samorządami gmin, władzami województwa, jak i z mieszkańcami regionu czy lokalnymi organizacjami non-profit stają się z roku na rok coraz bogatsze.

– Działania CSR, takie jak wspieranie lokalnych inicjatyw, aukcje charytatywne, udział w akcjach dla powodzian, koncerty dla regionu, współpraca z domami kultury i szkołami daje nam ogromną satysfakcję oraz wszystkim przynosi wymierne korzyści. Czujemy się potrzebni i pomocni, a środowisko lokalne wie, że w ważnych sprawach może liczyć na nasze wsparcie.– dodaje Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Lafarge.

Lafarge, w ramach działań na rzecz społeczności lokalnych, cyklicznie organizuje szereg imprez oraz akcji edukacyjnych, a także jest fundatorem sprzętu ratującego życie. W 2011 roku spółka zaangażowała się m.in. w takie inicjatywy jak:

  • współfinansowanie zakupu wozu strażackiego marki Mercedes 280 KM o napędzie na 4 koła i pełnym wyposażeniu bojowym. Dla strażaków OSP w gminie Małogoszcz w woj. świętokrzyskim;
  • ufundowanie pokoju edukacyjnego w Muzeum Narodowym w Kielcach. Dzięki pomocy Lafarge w kieleckim muzeum została otwarta Sala Edukacyjna „Pod Skarbczykiem”. Miejsce to umożliwia prowadzenie zajęć edukacyjnych  dla dzieci i młodzieży;
  • pomoc przy pracach budowlanych związanych z zabezpieczeniem górniczym oraz oczyszczeniem połączonych jaskiń Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Przedsięwzięcie, które jest współfinansowane przez Geopark Kielce, ma na celu stymulowanie wzrostu gospodarki poprzez uruchomienie podziemnej trasy turystycznej w rezerwacie Park Kadzielnia w Kielcach;
  • dofinansowanie trwających od 2001 r. badań archeologicznych w Pełczyskach na Ponidziu. W tym roku rozpoczął się kolejny etap patronatu Lafarge nad badaniami Ekspedycji Celtyckiej na terenach dawnych osad, cmentarzysk i fortyfikacji. Ich celem jest weryfikacja odkryć dokonanych w ubiegłym roku za pomocą metody geomagnetycznej.

Ponadto, Lafarge cyklicznie organizuje akcje GAP (Gaśnica-Apteczka-Pierwsza Pomoc) oraz Miesiąc Bezpieczeństwa, których głównym zadaniem jest edukacja i promocja bezpieczeństwa. W ramach Miesiąca Bezpieczeństwa w czerwcu spółka organizuje spotkania z lokalną społecznością na terenie swoich zakładów . Mają one formę pikników rodzinnych, podczas których organizowane są zabawy dla dzieci, egzaminy na kartę rowerową czy szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Z kolei akcja GAP, Gaśnica–Apteczka–Pierwsza Pomoc, jest organizowana corocznie we wrześniu w gminach Małogoszcz oraz Barcin. Inicjatywa polega na współpracy ze szkołami i przedszkolami oraz zakupie lub uzupełnieniu gaśnic, apteczek, a także organizowaniu szkoleń z pierwszej pomocy dla uczniów i nauczycieli.

Informacje o Lafarge

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.

W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

 GlobalBrand Institute

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.