Monitoring GPS redukuje koszty utrzymania aut służbowych – Portal PR - 24PR
Monitoring GPS redukuje koszty utrzymania aut służbowych

21.10.2011 Kategoria: INNE, MOTO. Autor: admin

Niewłaściwa eksploatacja, rosnące ceny paliw i drożejące składki ubezpieczeniowe powodują, że utrzymanie samochodów służbowych wymaga coraz większych nakładów finansowych. Skutecznym sposobem na ich optymalizację jest monitoring GPS pozwalający kontrolować pojazdy w czasie rzeczywistym.

Fot. Rikaline/iStock

Właściciele firm, których pracownicy mają do dyspozycji auta służbowe często nie są świadomi, jak duży odsetek kosztów są w stanie zredukować dzięki wprowadzeniu nadzoru kierowców. Straty są często efektem nieprawidłowego korzystania z pojazdów np. nagminnym przekraczaniem prędkości. Z tych właśnie względów coraz częściej stosuje się urządzenia lokalizujące, które umożliwiają kontrolę wybranych parametrów za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu lub telefonu komórkowego.

Rejestracja trasy

Oszczędność
Według danych firmy Rikaline zastosowanie monitoringu pojazdów redukuje przebieg pojazdów o 5% w skali roku. W przypadku floty składającej się z 10 samochodów, z których każdy przejeżdża dziennie 250 kilometrów, oszczędności sięgają 50 000zł, co umożliwia całkowity zwrot inwestycji oraz uzyskanie oszczędności już w pierwszym roku użytkowania systemu

Wykorzystywanie pojazdu służbowego do celów prywatnych w trakcie pracy nie jest dziś rzadkością. Zdarza się, że pracownik świadomie wydłuża zaplanowaną trasę, by przy okazji coś załatwić lub robi dłuższy, nieplanowany postój. Monitoring działający w oparciu o technologię GPS zapobiega temu, rejestrując dokładne informacje dotyczące położenia pojazdu.

System Monitoringu umożliwia wyznaczenie obszaru, w którym powinien poruszać się samochód. Przekroczenie tej strefy skutkuje uruchomieniem alarmu, który automatycznie przekazywany jest do wybranej osoby – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline – Dodatkowo monitoring przekazuje też informacje dotyczące postoju na podstawie analizy trasy oraz czasu, w którym wyłączony został zapłon.

Poza bieżącym nadzorem monitoring optymalizuje pracę dzięki dokładnemu planowaniu. Na podstawie raportów można zweryfikować, w jakim czasie pracownik realizuje dane zlecenie, a następnie wyznaczyć dokładne terminy dla innych kierowców. Nie ma też konieczności składania codziennych sprawozdań przez zatrudnionych, bo wszystkie dane otrzymujemy na bieżąco.

Kontrola paliwa i załadunku
Monitoring GPS funkcjonuje w oparciu o zintegrowane układy, co pozwala kontrolować aktualny stan pojazdu, poprzez sprawdzanie takich parametrów, jak: stan licznika, prędkość, z jaką porusza się auto czy ciśnienie oleju.

Instalacja szeregu czujników eliminuje problem kradzieży paliwa, korzystania z samochodu przez osoby niepowołane lub nieautoryzowanego otwarcia przestrzeni ładunkowej. Wszelkie nadużycia powodują, że włącza się alarm. Dzięki temu chroniony jest nie tylko samochód, ale również załadunek – mówi Piotr Majewski z firmy Rikaline.

Na obniżenie kosztów wpływa również fakt, że firmy ubezpieczeniowe chętnie wykorzystują technologię GPS dla lepszej ochrony pojazdu przed kradzieżą, dlatego za posiadanie monitoringu oferują stosowne upusty na Autocasco.

Firma Rikaline

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.