Nowe zasady na rynku nieruchomości – Portal PR - 24PR
Nowe zasady na rynku nieruchomości

22.10.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI, PRAWO. Autor: admin

W połowie 2012 roku wejdzie w życie ustawa, która ma zapoczątkować rewolucję w relacjach klient – deweloper. Oprócz realnej ochrony konsumentów, może spowodować znaczny wzrost cen nowych inwestycji.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, podpisana na początku miesiąca przez Prezydenta RP, ma chronić przede wszystkim wpłacone, na poczet przyszłego mieszkania, pieniądze. Zapis ten jest bardzo istotny z perspektywy przyszłych konsumentów, ponieważ obecnie klient nie posiada żadnej gwarancji, iż w razie upadku dewelopera bądź niepowodzenia inwestycji, odzyska swój wkład.

Jedną z głównych zmian, jakie nakłada przyszła ustawa, jest obowiązek zapewnienia przez dewelopera tzw. środków ochrony, które są zabezpieczeniem dla przyszłych mieszkańców w razie m.in. niewypłacalności firmy. Są nimi trzy różne rachunki powiernicze, na które firma wpłaca pieniądze otrzymane od nabywców mieszkań. Według ustawy rachunek ma być dodatkowo wsparty przez gwarancję bankową lub polisę ubezpieczeniową, co wpłynie na wzrost ponoszonych kosztów po stronie dewelopera. Jak to się odbije na rynku nieruchomości? – Istnieje obawa, że stosowanie podwójnego zabezpieczenia w stosunku do deweloperów sprawi, że wzrosną realne koszty budowy nowych nieruchomości. To oczywiście podniesie ceny rynkowe mieszkań, może nawet o 5 – 10% – prognozuje Jacek Patykowski, Prezes firmy Amber Budownictwo.

Nowe przepisy będą stosowane do inwestycji deweloperskich, których rozpoczęcie sprzedaży mieszkań lub domów nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy. – Wiele firm, w celu ominięcia nowych przepisów, rozpocznie budowę nowych lokali jeszcze w tym roku. Może to być dobry czas na zakup własnego mieszkania, ponieważ przesyt na rynku i panujący kryzys wymusi na deweloperach obniżenie cen – dodaje Jacek Patykowski. – Z drugiej strony ustawa spowoduje wyeliminowanie z rynku małych i średnich firm, które nie mają zaplecza finansowego na dodatkowe zabezpieczenia. Klient może stracić więc atrakcyjniejszy produkt, tańszy ze względu na mniejsze koszty administracyjne – mówi Prezes firmy Amber Budownictwo.

Projekt określa także zasady dotyczące postępowania upadłościowego wobec dewelopera. W sytuacji, gdy ogłosi on upadłość, priorytetem ma być ukończenie inwestycji przez syndyka i oddanie lokalów mieszkańcom. Obowiązkiem stanie się zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Mimo pewnych obaw ze strony firm budowlanych, nowa ustawa jest ważnym krokiem w ustabilizowaniu sytuacji na rynku nieruchomości.

Agencja Royal Brand PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.