Penta inwestuje w sieć regionalnych szpitali na Słowacji – Portal PR - 24PR
Penta inwestuje w sieć regionalnych szpitali na Słowacji

17.10.2011 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: admin

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – nabyła większościowy udział w spółce Estate Consult, która jest właścicielem sieci Svet zdravia, skupiającej 10 szpitali na Słowacji. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez słowacki urząd antymonopolowy. Jej wartość nie została ujawniona.

Jest to kolejny projekt Penty w sektorze ochrony zdrowia. Aktualnie Grupa realizuje inwestycje w laboratoria medyczne Alpha Medical na rynkach Słowacji, Czech i Polski, a także prywatne przychodnie MediClinic, zlokalizowane w Czechach i słowackie centra medyczne ProCare. Ponadto, Penta jest właścicielem czesko-słowacko-polskiej sieci aptek Dr.Max oraz udziałowcem operatora ubezpieczeń zdrowotnych DÔVERA na Słowacji. Wcześniej fundusz zaangażowany był w rozwój słowackiego operatora usług ratownictwa medycznego Falck Záchranná.

“W sektorze opieki zdrowotnej na Słowacji obecni jesteśmy już od 10 lat. Nasze szerokie doświadczenie na tym rynku pokazuje, że regionalne szpitale mogą pracować bardziej efektywnie, oferując wyższą jakość usług zdrowotnych i warunków leczenia dla pacjentów, jak i środowiska pracy dla kadry medycznej” – powiedział Eduard Maták, partner zarządzający Penta Investments, odpowiedzialny za projekty w sektorze opieki zdrowotnej.

Szpitale należące do przejętej przez Pentę Estate Consult zlokalizowane są w słowackich w miejscowościach: Humenné, Svidník, Spišská Nová Ves, Rožňava, Trebišov, Michalovce, Partizánske oraz we Vranovie nad Topľou, z oddziałami w Medzilaborcach i Stropkovie.

Placówki te odnotowały w 2010 roku łącznie stratę na poziomie 2,66 mln euro. Pierwsze półrocze 2011 szpitale zakończyły kwotą 1,02 mln euro na minusie, przy przychodach w wysokości 42,1 mln euro. Na 30 czerwca 2011 całkowita wartość zadłużenia podmiotów wyniosła 18,5 mln euro.

“W ramach naszej najnowszej inwestycji w sieć regionalnych szpitali na Słowacji zamierzamy przeprowadzić szeroko zakrojone działania naprawcze, mające na celu istotną poprawę zarządzania finansami w placówkach. Planujemy m.in. wdrożenie systemu scentralizowanych zakupów oraz optymalizację funkcjonowania wybranych usług i działań wspierających, jak sprzątanie, pranie czy żywienie. Realizacja tych funkcji w ramach sieci efektywną kosztowo centralizację. Jesteśmy przekonani, że podjęte przez nas kroki zapewnią wzrost jakości usług medycznych, jak i warunków ich świadczenia” – dodaje Eduard Maták.

Przejęte placówki w liczbach

SZPITAL PRACOWNICY POPULACJA w rejonie
Humenné 549 75 876
Vranov 602 79 313
Svidník 338 53 868
Spišská Nová Ves 605 97 784
Rožňava 564 61 827
Trebišov 756 105 362
Michalovce 803 110 166
Partizánske 287 47 086

Penta Investments

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.