Centrum Serwisowe Airbus Military w Polsce obsługiwać będzie samoloty C295 – Portal PR - 24PR
Centrum Serwisowe Airbus Military w Polsce obsługiwać będzie samoloty C295

17.11.2011 Kategoria: Transport, Wieści za spółek. Autor: admin

Warszawskie zakłady EADS PZL Warszawa-Okęcie, działające już pod marką Airbus Military, oficjalnie otworzyły centrum serwisowe przeznaczone do obsługi serwisowej samolotów Airbus Military C295. To drugi ośrodek serwisowy koncernu w Europie, który zwiększy potencjał usług serwisowych oferowanych dotychczas w Sevilli. Nowo otwarte centrum serwisowe będzie wykonywało pełny zakres obsługi serwisowej samolotów C295 eksploatowanych przez Polskie Siły Powietrzne oraz innych operatorów i potencjalnych klientów w Europie i na świecie.

Zakłady EADS PZL Warszawa-Okęcie, obecnie Airbus Military, uzyskały certyfikat uprawniający do wykonywania obsługi serwisowej samolotów Casa C295, a pracownicy przeszli szkolenie w zakładach Airbus Military w Sevilli. Centrum serwisowe zatrudnia około 30 pracowników. Na potrzeby centrum serwisowego został zaadaptowany hangar na terenie zakładów Airbus Military na Okęciu i wyposażony w odpowiednie oprzyrządowanie.

Utworzenie centrum serwisowego w warszawskich zakładach Airbus Military podobnie jak produkcja podzespołów do programów Casa C295 i CN235 jest elementem umowy offsetowej zawartej pomiędzy Skarbem Państwa a EADS CASA (obecnie Airbus Military) w 2001 r., związanej z dostawą samolotów transportowych Airbus Military C295 i uzupełnionej w 2010 r. o aneks dotyczący centrum serwisowego.

„Inauguracja centrum serwisowego w zakładach Airbus Military w Warszawie jest kolejnym ważnym krokiem w działalności koncernu Airbus Military w Polsce oraz wyrazem zaangażowania w rozwój na tym rynku”, powiedział Francisco Javier Diaz Gil, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający EADS PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. „Jest także wyrazem uznania dla osiągnięć polskiej branży lotniczej oraz wiedzy i kwalifikacji pracujących w niej specjalistów”, dodał Diaz Gil.

W uroczystości otwarcia nowego centrum serwisowego wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskich Sił Powietrznych.

Polski oddział Airbus Military jest głównym dostawcą podzespołów do samolotów CN235 i C295. W szczególności produkuje skrzydła zewnętrzne do modelu C295, a także drzwi do ładowni, rampę, drzwi do kabiny załogi, do zrzutu spadochroniarzy i dla pasażerów w obu modelach CN235 i C295. Od niedawna zakłady stały się także dostawcą przedniej części kadłuba do tych modeli samolotów i tym samym zyskały rangę największego dostawcy Airbus Military dla programów C295 i CN235. Polskie Siły Powietrzne eksploatują obecnie 11 samolotów Airbus Military C295 do misji transportowych i logistycznych.

O działalności Airbus Military w Polsce
Przedsiębiorstwo PZL Warszawa-Okęcie zostało przejęte przez Airbus Military (wcześniej EADS Casa) w 2001 r. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Warszawie i Mielcu, które zatrudniają ponad 500 pracowników. Działalność zakładów obejmuje zarówno konstruowanie i produkcję małych samolotów szkoleniowych, jak i produkcję podzespołów do modeli pasażersko-transportowych Airbus Military CN235 i C295, a także wiązki przewodów elektrycznych dla kilku komercyjnych modeli Airbusa. Zakład w Mielcu prowadzi działalność w zakresie usług agrolotniczych oraz serwisowych samolotów, w tym również samolotu C295.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.