Różne oblicza 3 pokoi – jakie mieszkanie wybrać? – Portal PR - 24PR
Różne oblicza 3 pokoi – jakie mieszkanie wybrać?

13.11.2011 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Każda decyzja o wyborze nieruchomości jest wynikiem różnorodnych analiz. Przedmiot zakupu jest odzwierciedleniem zarówno naszych możliwości finansowych, potrzeb, ale także wyobrażeń i dążeń. Rynek oferuje dziś bardzo wiele rozwiązań – mamy do dyspozycji szeroką ofertę deweloperów, ale możemy także skorzystać z zasobów rynku wtórnego z mieszkaniami pochodzącymi z różnych okresów historii i o różnorodnym układzie przestrzennym. Możemy spotkać lokale o niemal czterometrowej wysokości z proporcjonalnie dużymi powierzchniami, jak i skondensowane układy funkcjonalne z okresu „wielkiej płyty”.

Grupę najczęściej spotykaną w ofercie i najpopularniejszą wśród klientów stanowią mieszkania o powierzchni od 55 do 65 m3 ( rys.1 ). Są to projekty, którymi interesują się osoby zmieniające swoje pierwsze , często mniejsze lokale. Można tu liczyć na kilka prawidłowości – obecne przepisy prawa budowlanego określają, że powinny być one zaprojektowane, jako przewietrzane na przestrzał lub narożnikowo. Często także możemy się w nich spodziewać salonu ( wymagane minimum 16 mkw ) z aneksem kuchennym. Osobiście, nie polecam układów, gdzie część kuchenna umiejscowiona jest po drugiej stronie holu. Takie rozwiązanie bardzo często z powodów instalacyjnych uniemożliwia popularne dzisiaj łączenie ich w jedną całość z salonem. W tym segmencie zwykle nie możemy także liczyć na zbyt obszerną łazienkę ( ok. 3-5 mkw ) oraz dużą ilość miejsca na szafy i garderoby. Holu, ze względu na dużą ilość drzwi także nie uda się wykorzystać na ukrycie garderoby. Niewątpliwą zaletą tego segmentu jest jednak to, że przy odrobinie pomysłowości daje np. rodzinie z jednym dzieckiem możliwość organizacji przestrzeni wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni życiowej w trzech pokojach.

Powierzchnia od 65 do 75 m2 (rys.2) dostarcza potencjalnym użytkownikom zdecydowanie więcej komfortu. Często poprzez zwiększanie rozstawów ścian konstrukcyjnych budynku, projekty takie charakteryzują się nieporównywalnie większymi gabarytami pomieszczeń. Pokoje sypialne potrafią urosnąć do 12- 14 mkw powierzchni użytkowej umożliwiając bardziej swobodną ich aranżację. Łazienka w tego typu lokalach niejednokrotnie pozwala na instalację wanny i kabiny prysznicowej oraz wyodrębnienie wc. Pokój dzienny w zestawieniu z kuchnią lub aneksem umożliwia swobodne ustawieniu stołu a hol zapewnia przestrzeń na garderobę lub szafę. Nieruchomości w tym segmencie wielkościowym są na ogół realizowane w oryginalniejszych projektach architektonicznych i ze względu na większy komfort, świadomie wybierane przez nabywców z zasobniejszym portfelem.

Mieszkanie trzypokojowe powyżej 75 mkw ( rys. 3) to produkt zdecydowanie mniej standardowy. Jego zakup oraz proces wykończenia pochłonie największą ilość materiałów i środków. Tutaj ośmiometrowa łazienka powinna być normą, a druga mniejsza jest częstym dodatkiem. Gabaryty pozostałych pomieszczeń mają jeszcze bardziej wyśrubowane parametry. Szansę na znalezienie mieszkania w takiej formule możemy mieć raczej w większych ośrodkach miejskich oraz bardziej prestiżowych projektach. Towarzyszy im często dużo większa swoboda w kształtowaniu układu funkcjonalnego oraz bardziej wyszukana architektura. W częściach wspólnych obiektu możemy się spodziewać materiałów wykończeniowych o wyższej jakości, a wartością dodaną lokalu może być okazały taras lub przydomowy ogródek.

Wybór mieszkania trzypokojowego nie jest prosty. Rozpiętość metrażu i jego standard może w praktyce oznaczać znaczny wzrost ceny nieruchomości. Ważne jest by w procesie podejmowania decyzji uwzględnić swoje oczekiwania i dopasować je do możliwości finansowych. Im bardziej świadoma będzie ta decyzja, tym większa i bardziej długofalowa będzie z niej satysfakcja.

Maciej Garbowicz – architekt wnętrz, ekspert FB Marek Antczak

On Board Public Relations Sp. z o.o.
ECCO International Communications Network

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.