Airbus A320 wyposażony w końcówki skrzydeł typu Sharklet pomyślnie kończy pierwszy lot testowy – Portal PR - 24PR
Airbus A320 wyposażony w końcówki skrzydeł typu Sharklet pomyślnie kończy pierwszy lot testowy

01.12.2011 Kategoria: Transport. Autor: admin

Airbus zakończył pierwszy lot z użyciem końcówek skrzydeł typu „Sharklet”, zainstalowanych w testowym A320 o kodzie MSN 001. Ten etap oznacza rozpoczęcie programu pierwszych testów w powietrzu w celu zgromadzenia danych pozwalających na dostrojenie parametrów, a także na potrzeby certyfikacji i potwierdzenia osiągów.

Sharklety mają ok. 2,5 metra wysokości i zastąpią obecnie stosowane końcówki skrzydeł. Będą oferowane jako opcja w nowych samolotach. Zostały zaprojektowane specjalnie do samolotów z rodziny Airbus A320, aby zmniejszyć spalanie nawet o kolejne 3,5 procenta, co przekłada się na redukcję emisji CO2 o 700 ton na samolot w skali roku. Jest to taka ilość dwutlenku węgla, jaką w ciągu roku emituje ok. 200 samochodów. Końcówki skrzydeł poprawią także osiągi samolotów.

Sharklety, instalowane standardowo w rodzinie samolotów A320neo, na które po roku od premiery wpłynęło niemal 1500 zamówień i zobowiązań do zakupu od 26 klientów, pozwolą uzyskać 15-procentową oszczędność paliwa wraz z nowymi silnikami.

Airbus prognozuje, że światowa flota samolotów wąskokadłubowych zwiększy się do roku 2030 ponad dwukrotnie, do 23 tys. maszyn, zaś średnie roczne tempo jej rozwoju będzie wynosić 3,4 procenta. Taka dynamika będzie wymagać dostawy ok. 19 200 nowych samolotów wąskokadłubowych, zarówno zastępujących starsze maszyny, jak i zwiększających flotę w użyciu. Dzięki stałym inwestycjom Airbusa w ulepszenia produktów, które tylko w odniesieniu do gamy modeli wąskokadłubowych wynoszą ok. 250 milionów euro rocznie, rodzina A320 jest świetnie przygotowana do zdobycia największej części tego rynku.

Airbus jest czołowym producentem samolotów na świecie, oferującym najnowocześniejsze i najwydajniejsze rodziny samolotów pasażerskich o wielkości od 100 do ponad 500 miejsc. Siedziba Airbusa znajduje się w Tuluzie we Francji. Airbus jest spółką zależną koncernu

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.