Euro 2012 zagrożone atakiem terrorystycznym? – Portal PR - 24PR
Euro 2012 zagrożone atakiem terrorystycznym?

21.12.2011 Kategoria: Imprezy. Autor: admin

Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Ochrony Osób i Mienia, firmy ochroniarskie mogą zarobić na obsłudze imprez towarzyszących organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej nawet 40 milionów euro. Kwestia bezpieczeństwa tego sportowego wydarzenia wzbudza wiele emocji. Na ile realne są zagrożenia przed którymi ostrzegają media?
Dla Polski i Ukrainy, organizatorów przyszłorocznych mistrzostw, jest to nie tylko szansa na pokazanie się w jak najlepszym świetle, ale i spore wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Gospodarze Euro 2012 oczekują setek tysięcy kibiców nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają, że tego typu doniosłe wydarzenia sportowe przyciągają uwagę mediów i opinii publicznej, a co za tym idzie stają się dobrą okazją do zamachów terrorystycznych.

Polska, mimo iż jest krajem katolickim, nie znajduje się w kręgu bezpośredniego zagrożenia atakiem terrorystycznym. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego podkreślają jednak, że ewentualny atak terrorystyczny nie powinien być rozpatrywany, jako zamach na dany kraj, ale raczej cios wymierzony całej zachodniej kulturze. Zagrożenie aktami terroryzmu nie dotyczy bezpośrednio Polski, ale raczej masowego wydarzenia sportowo-medialnego, jakiego nasz kraj jest gospodarzem.

Impreza taka jak Euro, spełnia dwa podstawowe kryteria, którymi mogą kierować się potencjalni zamachowcy. Po pierwsze, gromadzi w jednym miejscu dziesiątki tysięcy osób, co znacznie ułatwia terrorystom planowanie i organizację działań. Tym samym, zwiększa się również liczba potencjalnych ofiar, a panika jakiej szybko poddają się ludzie w tak dużych zbiorowiskach, ułatwia sprawcom szybką ewakuację z miejsca zamachu. Drugim czynnikiem jest medialny charakter całego wydarzenia, który zapewni terrorystom odpowiedni rozgłos.

– Polska i Ukraina wkładają wiele wysiłku w zapewnienie mistrzostwom najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dobry ochroniarz jest obecnie na wagę złota, dlatego w całym kraju organizowane są szkolenia, ze względu na międzynarodowy charakter imprezy również językowe, które podnoszą kwalifikacje pracowników ochrony. Zabezpieczaniem wydarzenia zajmą się też funkcjonariusze policji, z których już ponad siedem tysięcy przeszkolono po tym kątem – mówi pan Paweł Pajorski z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „APEIRON”, która oferuje ponad 40 różnego rodzaju szkoleń dla pracowników ochrony.

Zakres szkoleń oferowanych przez specjalizujące się w nich placówki jest imponujący. Uczestnicy zdobywają na nich konkretną wiedzę na temat procedur postępowania w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym oraz bezpośrednio po nim. Omawiane i ćwiczone są zasady ewakuacji, pierwszej pomocy czy interwencji kryzysowej. Osoby posiadające zgodę na posiadanie broni palnej, mogą wziąć udział w kursach zgłębiających taktyki posługiwania się nią w ochronie osób. Udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach sprawia, że ochrona jest bardzo dobrze przygotowana do działania w każdych warunkach.

Zaangażowanie organizatorów, dobre planowanie i inwestowanie w szkolenia służb bezpieczeństwa, znacznie zmniejszają ryzyko przeprowadzenia zamachów terrorystycznych. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to przede wszystkim wielkie, radosne święto sportu i okazja do dobrej zabawy.

Agnieszka Dobosz
Benhauer

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.