Kupujący i sprzedający powinni uważać, aby podróbki nie zepsuły im świąt! – Portal PR - 24PR
Kupujący i sprzedający powinni uważać, aby podróbki nie zepsuły im świąt!

14.12.2011 Kategoria: PRAWO. Autor: admin

Okres przedświąteczny to gorący czas dla handlowców. Na pełnych obrotach pracują markety, centra handlowe, sklepy internetowe i świąteczne stoiska. Rośnie popyt na towary najchętniej znajdowane pod choinką, czyli ubrania, kosmetyki, gadżety elektroniczne i zabawki. Zarówno kupujący jak i sprzedający powinni się jednak mieć na baczności. W przedświątecznej gorączce łatwo paść ofiarą fałszerstwa. Tymczasem wprowadzenie do obrotu podrobionego towaru może mieć dla firmy poważne konsekwencje.
W grudniu konsumenci chętnie kupują towary znanych marek, na które są skłonni przeznaczyć spore kwoty, a pośpiech sprawia, że są mniej uważni. Dla konsumenta nabycie podróbki w celach niehandlowych nie wiąże się wprawdzie z sankcjami karnymi, ale stwarza ryzyko odnośnie jakości i bezpieczeństwa towaru. Natomiast dla przedsiębiorcy konsekwencje związane z wprowadzeniem podróbki do obrotu będą o wiele poważniejsze. Jak się przed tym uchronić?

Sprzedaż produktu oryginalnego bez zgody właściciela znaku towarowego też może stanowić naruszenie prawa
– W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę skąd i od kogo nabywamy towar – mówi Anna Hoffman, radca prawny, rzecznik patentowy z Kancelarii JWP. – Przedsiębiorca może, bowiem dopuścić się naruszenia prawa nawet wtedy, gdy zamówił towar legalnie wyprodukowany. Oryginalny produkt nie zawsze może być wprowadzany do dalszej sprzedaży bez żadnych przeszkód bez zgody uprawnionego z rejestracji znaku towarowego. Wszystko jest w porządku, jeżeli przedsiębiorca zakupił towar na terenie Polski, bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak w przypadku sprowadzenia do Polski z USA, markowych produktów na przykład zabawek opatrzonych znakiem Disney, w celu dalszej odsprzedaży bez zgody właściciela lub licencjobiorcy tego oznaczenia narażamy się na zatrzymanie danego towaru i straty finansowe. Uprawniony do oznaczenia może także zażądać zwrotu zysków z dotychczasowej sprzedaży czy złożenia stosownych oświadczeń np. w prasie. W przypadku uznania przez sąd, iż wprowadzenie towaru bez zgody uprawnionego było umyślne albo spowodowane brakiem należytej staranności ze strony przedsiębiorcy, może zostać dodatkowo nałożony obowiązek naprawienia szkody – najczęściej zapłaty odszkodowania – dodaje Anna Hoffman.

Przedsiębiorca może zostać skazany nawet na 5 lat więzienia!
Poważniejsze problemy będzie miał przedsiębiorca, gdy okaże się, że towar, który wprowadza do obrotu, jest podróbką. Oprócz wyżej wspomnianych konsekwencji, grozi mu również odpowiedzialność karna. Osoba uznana za winną wprowadzania do obrotu towaru oznaczonego podrobionym znakiem towarowym może zostać skazana na grzywnę, karę ograniczenia wolności a nawet zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat. W przypadku uznania przez sąd, że dana osoba uczyniła sobie ze sprzedaży podróbek stałe źródło dochodu, kara pozbawienia wolności może zostać zwiększona do pięciu lat. Obrót podróbkami może zostać uznany również za czyn nieuczciwej konkurencji. Wtedy przedsiębiorcę na drodze cywilnej może ścigać również jego konkurent. Często w takich przypadkach sąd zobowiązuje pozwanego przedsiębiorcę do publikacji oświadczenia w prasie, ogłaszającego, że sprzedawany przez niego towar był podrobiony. Można sobie wyobrazić katastrofalne konsekwencje takie ogłoszenia dla wizerunku firmy.

Roszczenia konsumenta
Komisja Europejska w tegorocznym raporcie o naruszeniach praw własności intelektualnej wykazała trzykrotny wzrost liczby zatrzymanych przesyłek pocztowych zawierających podróbki w porównaniu z rokiem poprzednim. To oznacza, że konsumenci, świadomie lub nie, nabywają znaczna ilość podrobionych towarów w zagranicznych sklepach internetowych. Co można zrobić, jeżeli w paczce zamiast oryginalnych perfum znajdziemy podróbkę?
– Konsument może domagać się wymiany towaru na zgodny z umową sprzedaży, a nawet żądać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy – mówi Małgorzata Furmańska, z Kancelarii JWP . Jeśli uzna, że jakość towaru mu nie odpowiada, może bez podawania przyczyny odstąpić od umowy i odesłać towar sprzedawcy w ciągu 10 dni od dnia doręczenia. Przedsiębiorca będzie zmuszony zwrócić pieniądze – cenę towaru i koszty dostawy.
Warto pamiętać, że sprzedawanie podrobionych kosmetyków, odzieży lub zabawek, pochodzących z nieznanych źródeł, o nieustalonym składzie i bez koniecznych atestów, stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Organy ochrony praw konsumentów mają prawo przeprowadzać kontrole i zatrzymywać podejrzane produkty.

Przedsiębiorca, który nieświadomie zakupił podrobiony towar też ma swoje prawa
Przedsiębiorca, który nieświadomie sprowadził podrobiony towar może go zwrócić i domagać się zwrotu pieniędzy (w ramach odstąpienia od umowy) lub żądać obniżenia ceny. W tym ostatnim przypadku jednak, decydując się dalej obracać podrobionymi produktami, naraża się na konsekwencje prawne. Osoba, która sprzedała podrobiony towar przedsiębiorcy może zamiast zwrotu pieniędzy wydać mu towar oryginalny, co jednak w praktyce chyba się nie zdarza.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.