Rozkładamy koszt faktoringu na czynniki pierwsze – Portal PR - 24PR
Rozkładamy koszt faktoringu na czynniki pierwsze

16.12.2011 Kategoria: Finanse firmy. Autor: admin

Polskie firmy przekonują się coraz częściej do alternatywnych sposobów pozyskiwania środków finansowych. Łatwiej dostępna niż kredyt, usługa faktoringowa pomaga utrzymać płynność, niemniej postrzegana jest jako droższa opcja. Czy słusznie?

Okazuje się, że koszty uzyskania środków obrotowych poprzez faktoring mogą być nawet tańsze niż pożyczka w banku. Oferty faktorów różnią się od siebie, warto więc przeanalizować kilka różnych propozycji dopasowanych indywidualnie do potrzeb naszej firmy. Poza ceną samej usługi, należy zwrócić uwagę także na pozostałe opłaty w ramach podpisywanej umowy.

Składowe opłaty faktoringowej

Podstawowy koszt faktoringu stanowią odsetki od udzielonej zaliczki, pobierane w trakcie korzystania z niej, czyli od dnia wypłaty do czasu rozliczenia faktury objętej finansowaniem. Maksymalna zaliczka, jaką oferują faktorzy stanowi 90% kwoty faktury, na którą podpisujemy umowę.

„Główną część odsetek stanowi stawka WIBOR, do niej dodawana jest marża faktora. Zależnie czy wybrana firma funkcjonuje w sektorze bankowym czy pozabankowym, prowizja może mieć różną strukturę i składać się z kilku elementów. Podstawowa marża najczęściej ustalana jest na poziomie od 0.2% do 3% w skali miesiąca” – wskazuje Adam Anikiel z Pragma Faktoring.

Przy fakturze na kwotę 100.000 tys. zł, obecnym oprocentowaniu WIBOR oraz założeniu, że faktura zostanie opłacona w ciągu 30 dni, odsetki wyniosą 388,08 zł. Jeśli firma zdecyduje się na faktora pobierającego prowizję w wysokości 2%, zapłaci dodatkowo 2 tys. zł.

Bankowa skrupulatność

Poza prowizją, w bankach można spotkać się z różnymi kosztami dodatkowymi, w tym opłatą przygotowawczą, za obsługę prawną, analizę dłużników czy niewykorzystany limit. Oprócz tego pojawiają się dodatkowe odsetki np. ustawowe za przekroczenie terminu płatności przez naszego dłużnika, a także kolejna prowizja w przypadku przejęcia ryzyka w ramach faktoringu pełnego (0,2% – 0,5% wartości transakcji). Należy też uważać na ukryte opłaty za usługi podstawowe takie jak dostęp do serwisu internetowego, przelewy, zmiany w umowie czy przygotowanie raportu.

Elastycznie i dostępnie

Większa elastyczność w dostępie do usług, wypłaty środków oraz doboru faktur to największe zalety faktoringu, które równoważą czasem droższe opłaty. Ich struktura jest jednak dużo bardziej przejrzysta. Usługa faktoringu składa się z prowizji podstawowej oraz prowizji dodatkowej naliczanej po przeterminowaniu faktury. Jeżeli firma zdecyduje się na faktoring bez regresu, naliczona zostanie także prowizja windykacyjna.

„Faktoring to dobre rozwiązanie dla firm działających w branżach, gdzie rozpowszechnione są rozliczenia z odroczonym terminem płatności, sięgającym 90 lub nawet 120 dni. Sektor pozabankowy nie dyskwalifikuje także przedsiębiorstw o niezbyt dobrych wynikach finansowych czy przeterminowanych wierzytelnościach” – zauważa Adam Anikiel.

Najistotniejsza kwestia to dopasować rozwiązanie do potrzeb przedsiębiorstwa poprzez rozważenie ofert różnych faktorów i dokładną analizę wszystkich opłat. W ten sposób można wybrać sposób finansowania optymalny dla firmy wariant.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.