Europejski projekt badawczy SELFDOTT nadzieją dla tuńczyka błękitnopłetwego. – Portal PR - 24PR
Europejski projekt badawczy SELFDOTT nadzieją dla tuńczyka błękitnopłetwego.

03.01.2012 Kategoria: Ekologia. Autor: admin

Tuńczyk błękitnopłetwy jest tak wysoko ceniony ze względu na walory smakowe, że grozi mu wyginięcie z powodu intensywnego i często nielegalnego połowu. Europejski projekt badawczy SELFDOTT, to propozycja ochrony tego gatunku poprzez hodowlę tuńczyka w specjalnie zaprojektowanych, pływających klatkach.

Tuńczyk błękitnopłetwy to prawdziwie majestatyczna ryba. Nazywana tygrysem mórz, potrafi osiągnąć wagę ponad pół tony i prędkość do 70 km/h. Może również migrować tysiące kilometrów. Dla wielu ludzi to jednak bogate, kremowe, czerwone mięso stanowi o jego wyjątkowości. W czerwcu, podczas aukcji na targu rybnym Tsukiji w Tokio, 342 kg tuńczyka błękitnopłetwego wyceniono na rekordowe 34.49 milionów jenów (295,000 Euro). Popyt na tę lukratywną rybę grozi jej wyginięciem. Pomimo globalnych inicjatyw mających na celu ograniczenie połowów, od 1970 roku populacja tuńczyka spadła o 80%.

Jak możemy ocalić tuńczyka? Bez wątpienia efektywne zarządzanie połowami jest niezbędne do zapewnienia ciągłości tego gatunku. Akwakultura również może stanowić rozwiązanie tego problemu, jednak wysiłki podejmowane przez hodowców okazały się niewystarczające, ze względu na to, że naturalnym środowiskiem tych ryb są głębokie wody.
Obecnie testowany jest nowy, europejski program, który może okazać się prawdziwym przełomem. Projekt SELFDOTT (Self-sustained Aquaculture and Domestication of Bluefin Tuna), wspierany przez Unię Europejską w ramach 7 Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7), odnotował już pierwsze sukcesy w hodowli atlantyckiego tuńczyka błekitnopłetwego.

Po 4 latach badań, w których brało udział 13 instytutów z całej Europy, naukowcy pozyskali znaczące ilości ikry tuńczyka hodowlanego. Kilka europejskich laboratoriów, w tym Hiszpański Instytut Oceanografii (IEO), który koordynuje projekt SELFDOTT, wyhodowało rybę o wadze 1 kg, w zaledwie trzy miesiące.

SELFDOTT nie jest pierwszym projektem wspieranym przez Komisję Europejską skupiającym się na biologicznym cyklu tej ryby. Potrzeba jednak dużo czasu i wysiłku, aby przyspieszyć ten proces. Tuńczyk błękitnopłetwy potrzebuje dekady, aby dojrzeć, a hodowla ikry i odżywianie tej ryby są szczególnym wyzwaniem. Naukowcy projektu SELFDOTT mają nadzieję sfinalizować badania nad cyklem życiowym tuńczyka hodowlanego w ciągu najbliższych 4 lub 5 lat. Jeśli osiągną sukces, przyczyni się to do częściowego ocalenia zagrożonych ławic.

SELFDOTT jest jednym z wielu projektów wspieranych przez Unię Europejską nie tylko przez dotacje, ale również poprzez tworzenie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area – ERA), która wspiera naukowców, instytucje i przedsięwzięcia oraz wzmacnia międzynarodową współpracę i konkurencyjność europejskiej gospodarki.

SELFDOTT był jednym z projektów przedstawianych na wystawie podczas pierwszej Konwencji Innowacji organizowanej przez Unię Europejską w dniach 5-6 grudnia w Brukseli. Wydarzenie to skupiło naukowców, przedsiębiorców i ustawodawców, którzy omawiali kwestie innowacji i ich wpływu na europejską gospodarkę.

http://sites.google.com/site/selfdottpublic/

PRIMUM Public Relations

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.