Guimarães – Europejską Stolicą Kultury 2012 – Portal PR - 24PR
Guimarães – Europejską Stolicą Kultury 2012

20.01.2012 Kategoria: Rozrywka, turystyka. Autor: admin

W tym roku serce europejskiej kultury będzie biło w Guimarães. I to nie tylko z powodu festiwalu jazzowego. Guimarães będzie pełnić honory Europejskiej Stolicy Kultury. Jest też na liście Lonely Planet wśród 10 miast do odwiedzenia w 2012 roku.

Serce europejskiej kultury
Guimarães, położone na północy kraju, to trzecie portugalskie miasto, któremu przyznano zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wcześniej przypadł on w udziale Lizbonie oraz Porto. Tytuł ten nadaje Rada Unii Europejskiej, a miasta mają za zadanie nie tylko zaprezentować swój wkład w bogactwo kulturowe Europy, ale także zaangażować mieszkańców do aktywnego udziału w tym projekcie. Guimarães przygotowało się do tego znakomicie. Miasteczko, którego historyczne centrum wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie tętnić życiem oraz pulsować twórczą energią, wynikającą z różnych spojrzeń na daną dziedzinę sztuki.
Zaplanowano 600 wydarzeń kulturalnych oraz 200 warsztatów, obejmujących takie obszary twórczości, jak muzyka, kino, fotografia, sztuki piękne, architektura, literatura, filozofia, teatr, taniec oraz sztuka uliczna. Myślą przewodnią tych wydarzeń są cztery tematy: „Czas na spotkania” (od stycznia do marca) – skupiające się na dialogu i wymianie myśli, „Czas na tworzenie” (marzec do czerwca) – czyli eksperymentowanie, próbowanie różnych dróg ekspresji, „Czas wolny” (czerwiec do września) – świętowanie i zabawa, oraz „Czas na odrodzenie” (wrzesień do grudnia) – tworzenie nowego miasta, miejsc, wizji. W ramach tych tematów artyści z regionu oraz innych europejskich miast będą dzielić się swoimi pomysłami oraz wspólnie tworzyć nowe dzieła, które będzie można oglądać w galeriach, na scenach i na ulicach Guimarães.
Oficjalne rozpoczęcie tego wyjątkowego roku kultury zainauguruje przedstawienie „Nasze uczucia” („Os Nossos Afetos”), które odbędzie się 21 stycznia br. o godz. 18.00 w pawilonie Mulitusos Pavillion. Performance jest interaktywnym połączeniem muzyki, tańca, teatru i pokazu wizualnego, który da widzom przedsmak czterech głównych motywów czekających na nich w ramach ESK. Następnie na placu Largo do Toural, o godz. 22.00, rozpocznie się spektakl, po którym zabawa przeniesie się na ulice, place i do barów miasta.
Organizatorzy spodziewają się, że w 2012 roku Guimarães odwiedzi ok. 1,5 miliona gości i turystów, czyli ponad dwa razy więcej osób niż dotychczas. Na pewno będę mogli liczyć na ciekawe wydarzenia oraz ciepłe przyjęcie przez mieszkańców tego miasta.
Aktualny program wydarzeń ESK znajduje się na stronie www.guimaraes2012.pt.

Serce Portugalii
Guimarães jest ważnym elementem portugalskiej tożsamości. To tutaj urodził się i wychował hrabia Alfons Henriques, znany jako Alfons I Zdobywca – pierwszy król Portugalii. To właśnie to miasto stało się też pierwszą stolicą tego państwa. Ślady tamtej przeszłości można podziwiać wędrując wąskimi, brukowanymi uliczkami starówki Guimarães, docenionej przez UNESCO za jej harmonijną różnorodność architektoniczną. Świadkiem tej historii jest też położony na wzgórzu, potężny zamek warowny z X w., będący siedzibą hrabiego, a następnie już władcy Portugalii. Z wysokości jego murów rozciąga się doskonały widok na całe miasto (wstęp wolny). W pobliżu znajduje się prosta kaplica – São Miguel do Castelo, w której podobno ochrzczono króla Alfonsa. Na podłodze widoczne są kamienne płyty nagrobne z nazwiskami rycerzy, którzy walczyli wraz z nim u początków istnienia Portugalii. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Paço dos Duques de Bragança, czyli pałac książąt Bragança, rodu, z którego od 1640 roku wywodzili się królowie Portugalii. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie tej rezydencji nawiązujące do czasów wielkich odkryć geograficznych dokonywanych przez Portugalię: gobeliny przedstawiające podbicie Afryki, meble oraz kolekcję porcelany z Kompanii Indyjskiej. Natomiast przed pałacem stoi pomnik Alfonsa Henriques’a. (Więcej informacji o pałacu można znaleźć na stronie: http://pduques.imc-ip.pt. W niedzielę rano wstęp wolny.)
Dodatkowe informacje nt. atrakcji turystycznych Guimarães dostępne są na stronie: www.guimaraesturismo.com.

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.

źródło:Turismo de Portugal

Sigma International (Poland) Ltd

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.