Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień – Portal PR - 24PR
Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień

11.01.2012 Kategoria: INNE. Autor: admin

Twój kalendarz znów pełen jest noworocznych postanowień, na które pod koniec roku nawet nie rzucisz okiem? Czy w tym roku znów będziesz więcej czytać i zdrowiej się odżywiać? Koniec z niespełnionymi obietnicami, koniec ze stresem i poczuciem winy – zahipnotyzuj się!

Co drugi Polak robi postanowienia noworoczne – wynika z sondaży przeprowadzonych przez OBOP i CBOS. Jednak zaledwie co piąty z nas ma poczucie, że swoje obietnice zrealizuje zgodnie z zamierzeniami. Dlaczego tak się dzieje?

Cała tajemnica postanowień noworocznych polega na ich właściwym sformułowaniu – przekonuje Marcin Topolski, redaktor portalu Holistyczna Polska. – Przykładem nieprawidłowego postanowienia jest popularne „będę mniej jeść”, które wzbudza w autorze stres prawdopodobnie za każdym razem, gdy zaczyna posiłek – dodaje.

Jak tworzyć postanowienia noworoczne

Podstawowym błędem w konstruowaniu postanowień noworocznych jest używanie zaprzeczeń, słów określających negatywne stany, np. „Nie będę tyle jeść” czy „Nie będzie mnie już bolała głowa” – mówi redaktor Hopl.pl. – Sugestie powinny być budowane w czasie teraźniejszym i bez zaprzeczeń, np. „Jem 3/4 tego co zawsze” czy „Moja głowa czuje się wspaniale”.

Działanie sugestii można wyjaśnić na prostym przykładzie. Jeśli usłyszymy „Nie myśl o puszce Coca-Coli”, pierwszym obrazem jaki pojawi się w głowie będzie właśnie puszka Coca-Coli. Dopiero później do umysłu dotrze przeczenie. Dlatego tworząc sugestie ważne jest, by nie tworzyć ich przez zaprzeczenie. W przeciwnym wypadku można niechcący wprowadzić do umysłu zdanie „…chcę dużo jeść” zamiast „Nie chcę dużo jeść” i tak dalej.

Podświadomość rozumie sugestie bardzo dokładnie. Ważne, by były one szczegółowe. Zamiast „Częściej chodzę na siłownię” lepiej powiedzieć „Chodzę na siłownię 3 razy w tygodniu” – instruuje nasz ekspert.

Autohipnoza
Pomocna w wypełnianiu postanowień może być hipnoterapia – rodzaj psychoterapii, który wykorzystuje hipnozę w procesie terapeutycznym. Mechanizm działania sugestii i strategii hipnotycznych polega na tym, że podczas transu w podświadomości utrwala się nowy system postaw i przekonań, tzw. response set.

Najbardziej adekwatną formą hipnoterapii będzie autohipnoza – radzi Marcin Topolski z Hopl.pl. – Wtedy sami o dowolnej porze możemy wprowadzić się w trans bez osób postronnych.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – autohipnoza jest bardzo zbliżona do medytacji.

Niektóre osoby mają naturalnie wysoką podatność na autohipnozę i dlatego powinny unikać między innymi wykonywania monotonnych zawodów, takich jak np. maszynista kolejowy – przestrzega redaktor portalu.

Jak się zahipnotyzować

Najważniejsze podczas autohipnozy są relaks, koncentracja i monotonia czynności, np. powtarzanie w myślach jednego zdania (jednej sugestii).

Radzę spróbować tuż przed snem, leżąc w łóżku. Najlepiej wygodnie się położyć, postarać się wyciszyć, nie myśleć o niczym. Zamknąć oczy i zacząć powtarzać w myślach wybrane sugestie – radzi Marcin Topolski z Hopl.pl.

Zanim jednak nastąpi powtarzanie sugestii o postanowieniach noworocznych warto pogłębiać swój stan transu przez powtarzanie w głowie zdań dotyczących samej autohipnozy, np. „Mój mózg jest oczyszczony i skupiam się teraz jedynie na autohipnozie”. Dzięki temu stan hipnotyczny będzie głębszy i bardziej efektywny.

Mity o hipnozie

Jednym z mitów dotyczących hipnozy jest przekonanie, że podczas seansu osoba zahipnotyzowana traci nad sobą kontrolę. Jest wręcz przeciwnie – dzięki wysokiej koncentracji osoba ma nad sobą jeszcze większą kontrolę i właśnie dzięki temu powtarzane w transie sugestie mają szansę działać na podświadomość.

Obawy przed stanem hipnotycznym wzbudza też przekonanie, że z hipnozy nie można się wybudzić.

Hipnoza nie jest snem. Po zakończonym seansie osoba wychodzi z transu na polecenie hipnotyzera lub w przypadku autohipnozy, z własnej woli – uspokaja Marcin Topolski. – Hipnoza znana jest od ponad 200 lat i do tej pory nie zanotowano żadnego przypadku pacjenta, który nie wyszedł z transu – kończy redaktor.

Źródło: hopl.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.