Jak rozwija się segment bezlusterkowców na rynku aparatów fotograficznych ? – Portal PR - 24PR
Jak rozwija się segment bezlusterkowców na rynku aparatów fotograficznych ?

27.01.2012 Kategoria: Fotografia. Autor: admin

Brakujące ogniwo w świecie fotografii
Jeszcze do niedawna rynek aparatów fotograficznych dzieliła wyraźna linia oddzielająca aparaty kompaktowe od lustrzanek. Pomimo oczywistych różnic w budowie podział ten zaczął tracić na wyrazistości dzięki użytecznościom i technologiom wykorzystywanym w obu segmentach. Dopiero jednak powstanie pierwszych bezlusterkowych aparatów systemowych o zmiennych obiektywach (EVIL) pozwoliło na wypełnienie próżni stając się brakującym ogniwem łączącym te dwa światy fotografii.
Trzy lata po premierze pierwszego „złego” już niemal wszyscy producenci aparatów mają swój udział w tej klasie począwszy od prekursorów Panasonic
i Olympus, do których dołączyli Samsung, Sony oraz pozostali potentaci branży fotograficznej – Nikon, a wkrótce zapewne Canon. Według specjalistów z matrixmedia.pl prawdziwy boom na kompakty z wymienna optyka dopiero nastąpi, a pojęcie bezlusterkowiec, czy evil wkrótce na stałe wejdą do powszechnego obiegu i świadomości użytkowników.


EVIL- Electronic Viewfinder Interchangeable Lens czyli cyfrowy kompakt z wymienną optyką

Najogólniej biorąc wykorzystano najlepsze cechy z obu typów aparatów. Z jednej strony matryce wysokiej rozdzielczości i możliwość wymiany obiektywów znane z lustrzanek cyfrowych, z drugiej zaś kompaktowa budowa, ergonomia i cena przypominające cyfrowe kompakty. To właśnie wysokie parametry techniczne wespół z ciekawym designem i ceną przekładają się na duże zainteresowanie wśród klientów. Od początku 2010 czyli premiery pierwszych aparatów α Nex marki Sony obserwujemy rosnącą liczbę zapytań i zamówień na modele tej serii – komentuje Rafał Zych, dyrektor handlowy matrixmedia.pl. Jednocześnie uważa, że koncepcja hybrydowa na stałe wpisze się w fotograficzną rzeczywistość znajdując uznanie użytkowników.


Evil vs. DSLR – Dawid vs. Goliat ?

Podobną opinię wyraża zajmująca się fotografią profesjonalnie Agnieszka Wrześniak z neonstudio.pl: „Aparaty typu evil skierowane są do osób, które chcą eksperymentować z fotografią i poczuć możliwość manualnej pracy dającej bardziej unikalne i spersonalizowane efekty jak w przypadku lustrzanek, przy standardach znanych z aparatów kompaktowych. Poza swoistym łącznikiem pozwalającym wprowadzić użytkownika w świat bardziej zaawansowanych rozwiązań, aparaty te przypadły również do gustu osobom ceniącym sobie stosunek jakości zdjęć do wielkości sprzętu/ergonomii szczególnie ważny podczas wyjazdów turystycznych i zdjęć w trudnych warunkach”
Najbliższa przyszłość bezlusterkowców prezentuje się nieźle i wskazuje na dalszy rozwój koncepcji. Producenci zapowiedzieli pojawienie się wielu nowych modeli bodykitów, obiektywów i innych akcesoriów. W 2012 firma Sony zamierza zaprezentować trzy nowe korpusy i co najmniej pięć obiektywów dla serii Nex co wraz z dotychczasowymi akcesoriami daje pełną gamę możliwości dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania – zdradza Rafał Zych.

matrixmedia.pl

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.