Projekt EUPHOROS wspiera ekologiczne szklarnie. – Portal PR - 24PR
Projekt EUPHOROS wspiera ekologiczne szklarnie.

26.01.2012 Kategoria: Ekologia. Autor: admin

Europejscy naukowcy o 50% zmniejszyli zużycie energii wykorzystywanej przy produkcji roślin szklarniowych. Projekt EUPHOROS, finansowany przez Unię Europejską, umożliwia również ograniczenie zużycia wody i nawozów o 30% oraz pestycydów o 10%. Pozwala przy tym zachować wysokie standardy produkcji oraz utrzymać dotychczasowe dochody z upraw. Dzięki nieskomplikowanym rozwiązaniom rolnicy mogą także łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom ekonomicznym i środowiskowym.

Uprawy szklarniowe stały się niezbędne w naszym codziennym życiu. Odgrywają kluczową rolę zarówno w produkcji żywności, jak i roślin ozdobnych. Niestety w wielu przypadkach ich negatywny wpływ na środowisko naturalne wciąż pozostaje zbyt wysoki. Dzieje się tak nawet pomimo stosowania w szklarniach gleby wydajniejszej niż wykorzystywana przy uprawie roślin na polach.

Dzięki projektowi EUPHOROS udało się poprawić efektywność produkcji szklarniowej roślin poprzez zmniejszenie wykorzystywanych zasobów (głównie poprzez ulepszenie konstrukcji szklarni), zmniejszenie ilości odpadów dzięki usprawnieniu zarządzania procesem produkcji oraz monitorowanie produktywności i warunków dojrzewania roślin, które gwarantuje ich optymalny rozwój.

W ramach projektu opracowane zostały nowe pokrycia szklanych paneli, które zapewniają równowagę pomiędzy przepływem i rozpraszaniem światła oraz izolacją termiczną. Wykorzystano również innowacyjne pokrywy plastikowe umożliwiające ochronę plonów przed szkodnikami i poprawę wewnętrznego klimatu szklarni. Dodatkowo zaprojektowany został prototyp urządzenia służącego do gromadzenia nadwyżek cieplnych w lecie i wykorzystywania ich zimą. Ponadto opracowano również proces, który umożliwia powtórne wykorzystanie zużytej gleby do produkcji materiałów budowlanych.

Naukowcy biorący udział w projekcie poddali analizie sposób uprawy pomidorów i róż w europejskich szklarniach. Celem badań była identyfikacja obszarów, w których możliwe jest wprowadzenie zmian ograniczających wykorzystanie paliw kopalnych, pestycydów i wody oraz zmniejszenie produkcji odpadów pochodzących z uprawy roślin.

Cecilia Stanghellini, koordynatorka projektu EUPHOROS powiedziała: „Negatywny wpływ upraw szklarniowych na środowisko może zostać zredukowany prawie do zera, a koszty produkcji, które ponoszą rolnicy, zmniejszone. Podczas badań dokonano na przykład zaskakującego odkrycia, że dzięki lepszemu zarządzaniu systemami nawadniającymi rolnicy zarabialiby więcej. Miałoby to także pozytywny wpływ na środowisko.”

Grupa naukowców prowadzi badania w ramach czteroletniego projektu finansowanego przez UE w pięciu wiodących centrach badawczych i pięciu firmach komercyjnych mających siedziby w sześciu państwach Unii Europejskiej. Projekt, którego całkowity koszt wynosi ok. 4,5 miliona euro, otrzymał 3 miliony euro dofinansowania ze środków unijnych. W ramach jego realizacji opracowano szereg zintegrowanych rozwiązań, które umożliwiają ograniczenie negatywnego wpływu upraw szklarniowych na środowisko.

Jednym z głównych założeń projektu EUPHOROS jest oddziaływanie na skalę całej Europy. Stworzenie rozwiązań, które można wykorzystać w przypadku zróżnicowanych upraw oraz różnorodnych warunków klimatycznych i stref ekonomicznych na terenie całej Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla sukcesu tego przedsięwzięcia. W badaniach instalacji, sprzętu, materiałów i konstrukcji biorą udział podmioty z krajów tak odmiennych jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Holandia i Węgry.

www.euphoros.wur.nl/UK/

PRIMUM Public Relations

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.