Cloud VPS: co przedsiębiorca powinien wiedzieć o chmurze – Portal PR - 24PR
Cloud VPS: co przedsiębiorca powinien wiedzieć o chmurze

13.02.2012 Kategoria: Systemy IT. Autor: admin
Masz firmę, a co za tym idzie: pocztę firmową i stronę www? Prowadzisz portal? Tworzysz startup w internecie? Chciałbyś skorzystać z elastycznego rozwiązania, które z jednej strony zapewni sprawne funkcjonowanie twojej strony, a z drugiej zadba o przechowane i przetwarzane bazy danych? Gdy hosting współdzielony to za mało, a dedykowany jest opcją zbyt kosztowną, wybierz hosting VPS w chmurze!
 • 1.Co jest VPS
 • VPS (Virtual Private Server) stanowi rozwiązanie pomostowe między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. Opiera się na przydzieleniu użytkownikowi określonej części zasobów serwera fizycznego. Tym, co odróżnia VPS od hostingu współdzielonego jest fakt odseparowania oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Każdy użytkownik otrzymuje jakby zamknięty „kontener” z własnym systemem operacyjnym, gdzie może uruchamiać własne aplikacje. ”Kontener” ten, poza separacją, cechuje też elastyczność – w każdej chwili można zwiększać jego parametry, a nawet prosto przenieść go na inny serwer fizyczny. Ponieważ dane, zamknięte w „kontenerach”, mogą łatwo być przemieszczane między różnymi fizycznymi serwerami, coraz częściej używa dla tego rozwiązania określenia „hosting w chmurze”.
 • 2.  Dwie najważniejsze korzyści: elastyczność i bezpieczeństwo
 • Pojęcie chmury – cloud hostingu, zyskuje na popularności już od ok. 2 lat. Mówimy tu o infrastrukturze jako usłudze, gdzie użytkownik może dowolnie skalować parametry rozwiązania i płacić tylko za to, czego rzeczywiście potrzebuje. Nie ma zatem potrzeby kupowania od razu drogiego serwera dedykowanego. W tym modelu użytkownik może kupić sobie określoną ilość pamięci RAM czy też mocy procesora. Zatem chmura oznacza elastyczność.
  Chmura i VPS to także bezpieczeństwo i niezawodność. Obrazowym przykładem jest np. problem rozsyłania SPAM’u. W momencie dystrybucji niechcianych przesyłek, IP serwera nadawcy może trafić na czarną listę – a wtedy problem z wysyłką poczty będzie miał każdy użytkownik serwera współdzielonego. Rozwiązanie oparte na „kontenerze” VPS ogranicza występowanie tego typu sytuacji – dzieje się tak dlatego, że każdy użytkownik ma własny serwer poczty i własny adres IP. W ten sposób firmowa poczta nie jest narażona na negatywne konsekwencje tego, że inny użytkownik serwera rozesłał SPAM.
  3. Hosting w chmurze a dane osobowe
   Rozwiązanie hostingu w chmurze nie zawsze nadaje się do przetwarzania danych osobowych. To ważne zagadnienie, bo prawie każdy formularz na stronie internetowej wiąże się z danymi osobowymi. Pamiętaj jednak, że nie każda chmura pozwala robić to legalnie: zgodnie z polskimi przepisami, aby przetwarzać dane osobowe niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji oraz, w wypadku korzystania z firmy hostingowej – posiadania pisemnej umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Trzeba dokładnie określić, gdzie dane będą się znajdować i jak będą chronione. Stąd też trudno jest legalnie przetwarzać dane w serwerowniach poza Unią Europejską, zwłaszcza że w praktyce do dokumentacji GIODO wpisuje się dokładny adres oraz oznaczenie pomieszczenia, w którym się przetwarza dane.

   Na tym polu wyróżnia się oferta Ogicom – poznański operator usług w chmurze oferuje możliwość zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych przy hostingu VPS bez dodatkowych opłat.
  4. Cloud VPS w ofertach polskich firm hostingowych
  Porównując oferty firm hostingowych wyraźnie widać, że „chmura” to rozwiązanie coraz mocniej nadciągające na polski rynek. Wzięliśmy pod lupę oferty jednych z bardziej znanych na rynku firm – Ogicom, Home.pl, 1&1, Blink.pl oraz OVH. W tej grupie jedynie Ogicom, OVH i 1&1 posiadają rozbudowaną ofertę w tym zakresie.
  Ogicom pozwala na skorzystanie z funkcji rejestratora już na stronie www, dzięki czemu szybko i sprawnie można wybrać wszystkie korzystne dla siebie opcje – moc procesora, pamięć operacyjną oraz pojemność dysku. Udostępnia wygodne suwaki, więc od razu wiesz, ile zapłacisz za dodatkowe 100 GB przestrzeni dyskowej albo 8 GB pamięci RAM. Firma całą ofertę promuje jako „limuzynę do danych w cenie biletu autobusowego”. I rzeczywiście, dzienny koszt korzystania z serwera VPS w Ogicom startuje od kilku złotych, czyli ceny biletu autobusowego. Ogicom w tej atrakcyjnej cenie oferuje transfer danych bez limitu – w standardzie. Bez dopłat jest też dostępny wygodny Panel Klienta, ułatwiający zarządzanie usługami.
  Co więcej – w Ogicom korzystasz z usługi jeszcze zanim ją opłacisz, wystarczy krótki proces rejestracji online, aby przez 14 dni mieć aktywne własne środowisko VPS.
  Konfigurator „Dynamicznego serwera Cloud” w ramach oferty 1&1 pozwala poprzez stronę internetową dostawcy określić pożądane parametry usługi – liczbę rdzeni procesora, pamięć roboczą oraz powierzchnię dyskową i jest pod tym względem równie dobry, jak rejestrator Ogicom. Tutaj musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, że dane są za granicą.
  OVH z kolei pozwala konfigurować VPS w mniej elastyczny sposób, bowiem do dyspozycji mamy tylko jeden suwak, w porównaniu do kilku w Ogicom i 1&1. Operator posiada natomiast w ofercie usługi z rozliczaniem godzinowym. Dość interesujące jest, że o ile OVH oferuje hosting rozliczany godzinowo, o tyle np. Ogicom daje aż dwa tygodnie bezpłatnego testu – od ręki.
  Home.pl oraz Blink.pl nie oferują na swoich stronach (na dzień 2012-02-09) rozwiązań Cloud – VPS, choć jak zapewnia ten ostatni – taki punkt pojawi się w ofercie już niedługo.
  Podsumowując wydaje się, że najbardziej czytelne są oferty Ogicom i 1&1, z czego tylko Ogicom zapewnia chmurę na terenie Polski, z możliwością zawarcia na piśmie umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  5. Czego jeszcze powinieneś oczekiwać od firmy hostingowej w zakresie VPS?
  • gwarantowanej mocy obliczeniowej,
  • możliwości zmiany parametrów „kontenera” w trakcie umowy,
  • gwarancji niezawodności SLA min. 99,5%.
  Jeśli jesteś przedsiębiorcą bez mocnego wsparcia informatycznego, nie wybieraj tzw. root-vps. Z tego typu usługi przekazującej hasło do administrowania systemem korzystają tylko wykwalifikowani administratorzy. Jako przedsiębiorca stawiaj na rozwiązania z panelami administracyjnymi, pozwalającymi prosto „wyklikać” konto poczty dla nowego pracownika czy dostęp FTP dla webmastera.
  Jak mówi Artur Pajkert, dyrektor marketingu Ogicom: – Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają nowoczesny hosting VPS – do sprawnej obsługi poczty, szybkiej obsługi strony, do baz pod systemy CRM/ERP, czy też zapewnienia elastyczności, na przykład wówczas, gdy obciążenie serwera ma charakter sezonowy. Z usługi chętnie korzystają również webmasterzy, programiści i graficy, bo daje im możliwość skonfigurowania środowiska pod swoje potrzeby.
  Jeżeli więc jesteś właścicielem e-sklepu, małego portalu internetowego, czy też po prostu chce mieć lepiej działającą pocztę firmową – VPS idealnie zaspokoi twoje potrzeby hostingowe. Dziś w ofercie rynkowych liderów rozwiązanie kosztuje tyle, co bilet autobusowy, a przecież – jak pisze Ogicom – dostajesz w tej cenie prywatną limuzynę do danych!
  Materiał powstał na bazie informacji zaczerpniętych ze stron internetowych poszczególnych operatorów.
  Źródło:
  www.1and1.pl
  www.blink.pl
  www.home.pl
  www.ogicom.pl
  www.ovh.pl

  Podobne wpisy:

  Tagi:  Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.