Lobbying źle postrzegany – Portal PR - 24PR
Lobbying źle postrzegany

21.02.2012 Kategoria: Lobbing24. Autor: admin

Aż 59 % respondentów nie ma wiedzy na temat lobbyingu, 31% uważa, że wzmaga on zachowania korupcyjne, ten sam odsetek 31% badanych twierdzi, że lobbying prowadzi do nadużyć władzy, wynika z raportu, pt.: Społeczna Recepcja Public Relations opracowanego przez Wyższą Szkołę Promocji w Warszawie.

Niestety w Polsce lobbying nadal jest kojarzony z naciskiem na władzę, forsowaniem ustaw korzystnych dla wybranych kręgów biznesowych, czy płatną protekcją. Tylko 6 % ankietowanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że lobbying sprzyja zachowaniom korupcyjnym. Natomiast 32 % uznało, że lobbing
to wywieranie presji na polityków w celu uzyskania rozwiązań korzystnych
– podkreśla dr Krzysztof Kubiak, Dyrektor Instytutu Public Relations Wyższej Szkoły Promocji Warszawie.

Celem działalności lobbyingowej jest dostarczanie ważnych i rzetelnych danych na temat danego zagadnienia oraz odpowiednia argumentacja korzystnego społecznie stanowiska. Dzięki działaniom z zakresu public affairs i lobbying w procesie stanowienia prawa mogą być reprezentowane interesy wielu stron w tym organizacji ekologicznych, stowarzyszeń fundacji itp. Jak pokazuje raport, niestety zaledwie 15 % badanych jest zdania, że lobbying pozwala na poznanie różnorodnych opinii dotyczących wybranych kwestii – dodaje Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication

Projekt badawczy przeprowadzony przez WSP pokazał jednak, że respondenci zauważają także pozytywne aspekty działalności lobbyingowej. Ponad 20% uznało, że dzięki niej politycy są lepiej poinformowani o danej sprawie, a zadaniem 11 % badanych pozwala ona na wypracowanie kompromisu w sytuacji, w której prezentowane są sprzeczne interesy.

Wyższa Szkoła Promocji

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.