Naukowcy: mężczyźni nie wyginą – Portal PR - 24PR
Naukowcy: mężczyźni nie wyginą

25.02.2012 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

Wbrew dotychczas głoszonym teoriom męski chromosom Y nie musi być skazany na zagładę – informuje magazyn „Nature”.

Jak wynikało z wcześniejszych badań profesor Jennifer Graves z Australian National University, męski chromosom Y ulega powolnemu genetycznemu rozkładowi i może przestać istnieć w ciągu pięciu milionów lat. Profesor Brian Sykes był jeszcze bardziej pesymistyczny, dając mężczyznom najwyżej 100 000 lat.
To właśnie w chromosomie Y znajduje się gen odpowiedzialny za rozwój jąder i wytwarzanie męskiego hormonu płciowego – testosteronu.

Ponure prognozy opierały się na porównywaniu męskiego chromosomu Y z żeńskim X. Uważano, że kiedyś zawierały identyczna liczbę genów – tymczasem Y ma tylko 78 genów, podczas gdy X – około 800.

Teraz Jennifer Hughes z Whitehead Institute w Cambridge (stan Massachusetts, USA) porównując ludzki chromosom męski z chromosomami samców szympansów i rezusów doszła do wniosku, że chromosom Y już dawno przestał tracić geny – w ciągu ostatnich 25 milionów lat ubył tylko jeden i – sądząc po badaniu szympansów – nie stało się to w ciągu ostatnich sześciu milionów lat.

Wniosek? Może i genetycznie mężczyzna niewiele różni się od małpy, ale to dobrze rokuje na przyszłość.

Naukowcy: mężczyźni nie muszą wyginąć„, PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.