Polska oficjalnie rozpoczyna EY2012 – Portal PR - 24PR
Polska oficjalnie rozpoczyna EY2012

08.02.2012 Kategoria: Daty, Senior. Autor: admin

Polska oficjalnie rozpoczyna dzisiaj w Warszawie, Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Imprezę rozpoczęcia Roku otworzy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wśród mówców znajdą się: poseł do Sejmu Michał Szczerba, senator Mieczysław Augustyn z komisji ds. rodziny i polityki społecznej, wicedyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Ewelina Jankowska-Luca i wiceprezes Europejskiej Platformy AGE – Halina Potocka. Impreza rozpoczęcia odbędzie się z Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Celem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jest promowanie warunków aktywnego starzenia się, szczególnie w aspekcie zatrudnienia, uczestniczenia w życiu społecznym i samodzielnego życia osób starszych. Europejski Rok ma zachęcić wszystkich zainteresowanych i decydentów do podejmowania zobowiązań i konkretnych działań w tej dziedzinie.

Warszawska konferencja pod hasłem „Zaangażuj się” będzie poświęcona dobrym praktykom i strategiom integrowania osób starszych i uczestniczenia w projektach dotyczących aktywnego starzenia się. W czasie moderowanej przez profesor Ewę Kozdroń z ESPAR specjalnej sesji, zostaną przedstawione przykłady podejmowania przez stowarzyszenia i fundacje zobowiązań na rzecz Roku.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy zachodzą znaczące zmiany w strukturze ludności. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że w 2010 roku ponad 26,5% ludności Polski ukończyło 55 lat, natomiast w 1990 r. ludzi w takim wieku było 20%. Taka zmiana demograficzna to szansa dla społeczeństwa i gospodarki Polski oraz Europy. Ponadto według opublikowanego w styczniu 23012 r., ostatniego badania Eurbobarometru nad aktywnym starzeniem się, jedynie 38% ludności Polski uważa swój kraj za „przyjazny dla osób starszych”.

W ciągu Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, zostanie przeprowadzonych setki działań, zostanie zrealizowanych wiele projektów i odbędzie się wiele zdarzeń na poziomie Unii Europejskiej i w poszczególnych krajach.

Witryna UE Europejskiego Roku

Strona główna László Andora, komisarza Unii Europejskiej do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i integracji

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.